Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 565758 ..... 116 117 Înainte ›
0
23-11-2016, ora 16:04
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Eu nu am mancat fasole. De nici un fel. Am mancat mazare verde congelata, nu la borcan sau conserva. Sa nu mananci brocolli si celelalte chestii strict interzise. Hai ca o sa treaca repede.
0
24-11-2016, ora 13:08
flo2110
Nu este medic/terapeut
flo2110
Buna,
Nico, eu am facut in iunie si acum cand ma gandesc nu stiu daca as mai rezista, dar asta e doar in mintea noastra.
uite ce am mancat eu:cartofi copti, fierti, prajiti, salata verde, banane cate una pe zi, mere verzi, clatite cu gem din fructe verzi facut in casa.Clatitele le faceam din apa minerala si faina si paine fara drajdie facuta de mine.si carne de 2 ori pe sapt, dar pui de tara si porc de asemeenea.
Acum nu mai suport clatitele, dar sa stii ca si dl dr zicea ca putem manca fara stres orice nu e rosu si nu contine iod.va fi bine, vei vedea.
mult noroc si sanatate!va fi bine!o sa vezi ca in spital te vei simti ca la "hotel de 4 stele".fetele sunt dragute si cu mult bun simt iar manacarea este la superlativ.(eu la Parhon am facut iodul).sanatate!!
0
25-11-2016, ora 12:12
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Multumesc frumos pt raspunsuri si incurajari. Flo eu mi- am facut paine acasa dar cu drojdie. E ok? Sau mananc doar apa cu faina:))). O banana pe zi am mancat si eu si mere verzi si struguri verzi salata verde ceapa verde mi- am faccut si mancare cu ceapa uscata morcov dovlecei si cartofi...am luat din plafar sarea baciului...romaneasca pura fara iod dar nu abuzez...doar pun putina la mancare in rest painea si salatele fara sare. E ok asa cum am mancat pana acum? Ca dulce doar putin gem de gutui facut in casa de mine. Imi este tare teama ca nu procedez corect.
0
25-11-2016, ora 12:16
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Flo2110 eu tot la parhon fac iod. Joia ma internez pe 15 dec. Stii cumva daca pot sta peste week end acolo? Mi- au zis la control ca vineri pl acasa si revin luni pt scintigrama. Costurile care au fost?
0
25-11-2016, ora 15:19
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Eu zic ca e ok nico. Si eu am mancat dulceata de mere facuta in casa. Eu am folosit sare de la salina in tot, cum mancam in mod normal. Si eu am folosit drojdie la pâine, deci nu-i problema. Poti sa-ti faci supa crema de legume (ceapa, cartof, un morcovel mic, mazare daca vrei), piure, cartofi la cuptor, prajiti (dar spre final ma lua greata cand ii mancam).
Eu pt linistea mea, pe la jumatatea regimului am facut un tsh si urcase deja la 75 :)) deci puteam sa fac iodul de atunci. Nu stiu cat se tine regim la Parhon, dar la Fundeni (unde am facut eu) se tine 5 saptamani. Mi se pare foarte mult in conditiile in care am vazut ca in 2 sapt si ceva ajungi cu tsh mult peste 50 cat recomanda ei minin. Ideea e ca la mine si la sfarsitul regimului tsh a ramas tot cam pe acolo. Deci m-am mai chinuit inca pe atat degeaba.
0
25-11-2016, ora 17:58
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Ana.Maria iti multumesc mult de tot pentru raspuns. Eu trebuie sa tin regim din 17 noiembrie pana pe 15 decembrie. Multumesc lui Dumnezeu ca nu am prins sarbatorile asa ca nu rezistam sub nicio forma.
0
28-11-2016, ora 07:35
flo2110
Nu este medic/terapeut
flo2110
Buna dimineata,
Nico nu iti face probleme.e ok cum tii regimul.
Daca te lasa acasa pe weekend cred ca nu ai doza mare.eu am stat pe weekend.sau poate s-au schimbat regulile.nu stiu.
cand am fost eu internata una dintre fete a plecat acasa pe weekend.si s-a reintors.avea doza de 30.
Daca nu te tine acolo, eu zic ca e de bine.nu vei fi iradiata asa tare.
Cat despre costuri, nu costa nimic.eu am avut ceva bani la mine si i-am folosit pt cafea.
eu beau cafea dimineata si cand mi-au zis ca pot bea cafea le-am dat aasistentelor sa imi cumpere.
a fost foarte ok.sa nu iti fie frica.
Sanatate multa tuturor!!
0
28-11-2016, ora 17:40
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Flo..multumesc frumos pentru raspuns. Mie dl dr Goldstein a zis ca vineri dimineata plec acasa si ma intorc luni pt scintigrama. O sa va tin la curent...si o sa va mai povestesc prin ce trec. Pana acum sunt ok. Nu am niciun simptom.
0
04-12-2016, ora 11:22
claudia m
Nu este medic/terapeut
claudia m
buna ziua dragii mei...am revenit din nou cu o intrebare.de cand m-am operat am observat ca imi cade parul groaznic.stie cineva vreun remediu sau daca este normal sa cada parul de la operatie?astept parerile si raspunsurile voastre...va pup si sanatate maxima...
0
04-12-2016, ora 12:49
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
Buna.Marti pe 6 merg la rezultatul histopatologic.Va pot spune ca sunt bine.Am avut cateva zile in care aveam palpitatii mai ales seara.Am luat Cal D Vita 2pastile pe zi (cam 7 zile de cand iau) si pot spune ca inca din prima zi de canda am luat mi-am revenit imedicat.Inca mai iau pana la 10 zile, si apoi ma opresc.Pe 19 merg la medicul endocrinolog cu un prim rezultat la TSH.Am cateva intrebari:Cat timp trebuie sa evit efortul fizic? ;Cat timp pot lua concediu medical? si Poti sa te pensionezi daca ai scoasa tiroida? Mentionez calucrez in armata, am 23 de ani fara scoala militara ( 3 ani scoala militara).O zi buna tuturor si mulata sanatate.
0
04-12-2016, ora 21:09
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Csimion bafta multa si Doamne ajuta sa nu iasa nimik! Oamenu buni cei care ati facut iod este normal sa nu am niciun simptom decat un frig cumplit in oase??? Am picioarele si mainile reci ca gheata. Oricate as lua pe mine tot tremur de frig. In casa e foarte cald incat toti stau in maneca scurta.
1
04-12-2016, ora 22:58
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Da nico e normal sa iti fie frig. Nici eu nu ma simteam diferit, am mers la job pana in ultima zi de regim. Atunci nu imi dadeam seama de lentoarea cu care ma miscam in tot, acum imi dau seama :)) Hai ca nu mai e mult si scapi.
0
06-12-2016, ora 14:19
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Dragilor...sunt ok dar nu ma incalzesc deloc...nu mai stiu ce sa mai mananc. Azi fiind ziua mea am comis-o cu carne de porc de tara. Am cedat pur si simplu. Am mancat putina cu paine de casa si sare fara iod. Oare am facut mult rau? La multi ani tuturor celor care isi aniverseaza ziua cu numele si fie xa Bunul Dumezeu sa ne dea sanatate!
0
07-12-2016, ora 11:10
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
M-am intor de la rezultat.Nu este nici bine nici rau.M-am operat pentru un nodul mai mare de 4 cm, pe partea stanga, dar am scos toata tiroida.Dupa operatie acest nodul a fost benign, insa pe partea dreapta mi s-au depistat 2 microcarcinoame papilare focare minime 0, 2/0, 15cm si 0, 15/0, 15 cm N.L. microtumori cu potential malign redus.Am fost la medicina nucleara si nu fac tratamentul cu iod.In schimb pe data de 6 feb.opresc tratamentul cu eutyrox fac un TSH imediat (chiar pe 6 feb) si apoi merg pe 28 feb. la Parhon pentru investigatii si analize.Precizez ca nu mi sa dat nici un regim alimentar.A mai facut cineva acest tratament ? si daca da cum stau lucrurile (fizic si material=bani).Mai am o intrebare cum este starea pe timpul cat nu mai iau pastila de eutyrox?
0
07-12-2016, ora 15:03
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Nu e tratament. Se opreste euthyrox pentru a face o scintigrafie sa vada ce resturi mai sunt pe acolo. Starea fara euthyrox nu este chiar asa de rea. Mai rău e cand iei prea mult euthyrox. Esti mai lent, mai obosit, simti ca nu prea mai poti gandi. Dar nu este pentru toata lumea la fel. Este posibil sa nu sesizezi vreo diferenta.
0
07-12-2016, ora 16:29
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Oameni buni si dragi sa va dea Dumnezeu sanatate multa tuturor. Daca nu era acest forum nu rezistam psihic. Imi spuneti si mie va rog ce ati facut dupa tratamentul cu iod? Eu nu am posibilitatea sa stau izolata. Suntem 5 in casa si din pacate doar sotul ar putea sta de mine dar nu e tot timpul acasa. Vreau sa stiu daca pot gati, daca pot dormi in aceeasi lenjerie 3- 4 zile macar. Dupa fiecare dus se schimba hainele nu? Patura pilota ce fac cu ele? Multumesc frumos
0
08-12-2016, ora 09:32
flo2110
Nu este medic/terapeut
flo2110
Nico, trebuie sa faci dus de 2 ori pe zi.eu asa am facut.schimbi hainele de pe tine si cele de pat.
toate trebuie spalate la 90 gr si lasate la aer.asa m-au invatat cei de la parhon.
iar la doza ta, daca e mica nu iti face probleme.
sa nu mananci din aceeasi dar cu alte pers si cu aceleasi tacamuri
im rest e ok.
si sa nu stai langa copii.asta e cel mai important.
eu am avut doza de 100 si stat cu sotul meu, insa 2 sapt am dormit separat si am mancat separat iar dusul il curatam de fiecare data.
va fi bine.nu iti face griji.


sanatate tuturor!!
0
08-12-2016, ora 09:33
flo2110
Nu este medic/terapeut
flo2110
Cat de des va faceti analiza de tireoglobulina cei care ati facut iod?
0
08-12-2016, ora 09:59
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Nico, daca doza e mica nu vei avea restrictii mult timp. Oricum iti vor spune la plecare cat de tare "radiezi". Si eu am facut o doza de aproape 100. Dar pt ca am baut ca nebuna 4 litri de apa pe zi, am facut 5 dusuri/ zi, la plecare nu eram chiar asa de rău. Mi s-a spus ca o sapt de izolare e suficient.
Deci, dupa ce iei pastila bea cat de multa apa Poti, dusuri cat de multe Poti (inclusiv pe cap). Eu prima sapt am facut 5 dusuri pe zi, apoi inca o sapt 3 /zi. La spital nu a schimbat nimeni asternuturile timp de 4 zile cat am stat acolo. Haine, prosoape, lenjerie din prima sapt le-am aruncat. Cele din sapt 2 le-am lasat cateva luni la aerisit apoi le-am spalat la 90° cum zicea si flo.
Cel mai important nu te apropia de copii. Eu am plecat la tara si am stat mai mult pe afara. Nu stiu la voi cum a fost dar eu ma simteam imbibata cu iod, simteam mirosul ala foarte puternic, credeam ca nu mai scap de el.
Ca sa-ti fie mai usor acasa, Poti sa folosesti farfurii si tacamuri de unica folosinta. Eu asa am facut.
Flo, eu am repetat tg-ul la 6 luni de la iod fara intrerupere. Urmeaza ca la 1 an sa il refac cu intrerupere de euthyrox. Apoi la 2 ani cred. Endocrinologul decide in functie de diagnostic, de riscul de recidiva. Toate bune tuturor!
0
08-12-2016, ora 21:32
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Inca odata va multumesc din suflet pentru raspunsuri. Sper sa ma pot descurca tinand cont de faptul ca trebuiesc aruncate atatea. Nu am chiar atat de multe haine lenjerii si prosoape cat sa imi permit sa le arunc si stau si la bloc si balcon nu am ca de modernizam camerele fara sa gandim ca la un moment dat este bun totusi un balcon.
0
09-12-2016, ora 13:02
rody222
Nu este medic/terapeut
rody222
Buna, de cand v-am descoperit am citit aproape toate paginile.
Bluetux, te rog ajuta-ma si pe mine, nu stiu incotro sa o apuc si ce decizie sa iau. Am fost operata in 2001, adenom tiroidian lob dret, operatia a constat in extirparea acelui nodul plus o parte din lob.
Problema este ca am scos un nodul si acum dupa 15 ani de la operatie am mai multi, Toti sunt sub un cm, de accea medicii endo.pe care i-am consultat nu au spus radical operatie ci monitorizare si vedem. Ultimul control de vreo trei zile, o alta opinie, ar trebui o punctie pt. doi din ei sa vedem rezultatul, daca e ok, stam asa si motnitorizam. Eu nu ma simt prea rau dar nici foarte ok, in sensul ca in ultima vreme mai ales pe fond de stress tot simt nevoia sa dreg vocea, un fel de raguseala care trece si reapare, iar dreg vocea si tot asa, nu continuu, dupa ce mananc mai ales.
Acuma si rezultatele :
eco :
LD 17/19/38, 2 mm, V6, 5 CM 3; ecostructura inomogena;
ecostructura polimicronodulara; nodul dominant situat la niv 1/3 inferioare de 7, 5/5, 7/9, 7 mm, ecostructura hipoecogena, spongiforma, minim semnal vascularizat intralezional;restul lobului contine multiple formatiuni hipo si anecogene cu diam max de 8 mm;
istm AP 2, 2 mm
LS 17, 2/21, 5/41, 4 mm V7, 3 cm3
ecostructura inomogena;
la nivelul 1/3 inferioare, adiacent capsulei se viz 2 microleziuni nodulare hipoecogene in conglomerat-diam max al conglomeratului fiind de 14, 4 mm, cu semnal vascular periferic si intralezional.
Semnalul vascular al parechinului nenodularizat este global normal.
Fara adenopatie locoregionala.
- se recomanda FNA al leziunii nodularre LTS
Am vazut ca ai ajutat pe multi de aici sa se regaseasca, eu nu stiu incotro sa o apuc, ma gandesc sa nu fac punctia aici in Baia Mare, sa mai cer o opinie, eventual doctorul Val. Muntean.
Mentionez ca dupa prima operatie nu am luat nici un tratament, doctorul nu a considerat necesar, poate de aceea am ajuns iar cu noduli. Mi-e teama si de operatie, parca nu as face-o inca daca nu e neaparat necesar.
0
09-12-2016, ora 13:05
rody222
Nu este medic/terapeut
rody222
Am uitat sa postez si analizele de sange T4 = 0, 938 ; TSH = 1, 25, calcitonina anul acesta nu am facut, anul trecut era ok.
0
09-12-2016, ora 20:43
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Este o gusa polinodulara cu zone suspecte de malignitate. Practic, tiroida e compromisa, nu mai conteaza din ce cauza, nodulii nu vor scadea in dimensiuni in timp cu tratament, dimpotriva. Punctia este fara folos in situatia de fata, de cele mai multe ori neconcludenta, de exemplu nu poate face diferenta intre tumorile foliculare benigne si cele maligne, nu e examinata toata piesa etc.
90% tumorile sunt benigne, raman 10 % sanse de o malignitate care oricum va aparea peste ani.
Pentru a evita inrautatirea situatiei s-ar recomanda tiroidectomia totala facuta de un profesionist si analiza anatomo-patologica pe toata piesa. Operatia e usoara, maxim 3 zile de spitalizare.
0
09-12-2016, ora 21:13
blueays
Nu este medic/terapeut
blueays
Iti multumesc ca mi.ai raspuns atat de repede. Nu de operatia in sine mi-e frica, prima am facut-o la 29 de ani, Dumnezeu stie ce a fost si cu acel nodul extirpat atunci, rezultatul histopatologic recitit acum parca nu ma convinge, cert este ca mie nu mi s-a dat nici un tratament, iar endocrinologul la care am fost acum trei zile mi-a spus ca multa lume traieste cu acesti noduli fara ca macar sa stie de ei, iar chirurgii mai opereaza si din exces de zel., ca puteam trai cu el mult si bine, ma agat probabil de orice speranta, mi-e mai teama de cum se v-a schimba viata mea dupa aceasta operatie, ...citind si postarile de.Am sunat pentru a renunta la punctie, iar marti ma vede chirurgul Munteanu Valentin de CFR Cluj. Ce e mai aiurea e ca i.am facut si fiicei mele de 18 sni un eco.la tiroida si surpriza, nodul 6 mm lob drept. Asa am inceput eu la 21 ani. I.a prescris eutirox de 25 si o analiza ATPO, daca iese negativ sa ia si Jodid de 100.
0
09-12-2016, ora 21:26
blueays
Nu este medic/terapeut
blueays
Am modificat utilizatorul si parola deoarece nu m-am putut loga.( rody222). Bluetux poti sa.mi recomanzi un chirurg bun, daca atunci in 2001 s-ar fi consultat cu un endocrinolog probabil ar fi scos tot si azi nu mai treceam prin acelasi stres. Multumesc inca odata.Am ramas uimita de cat de informat esti pe acest domeniu.
0
10-12-2016, ora 11:33
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Actul chirurgical este influentat de marimea si fixarea gusei si mai mereu raman mici resturi. Ca regula, pentru tiroidectomia totala intotdeauna trebuie ales un chirurg cu experienta - care opereaza multe tiroide pe an. Cred ca e ok dr. Munteanu.
0
10-12-2016, ora 18:27
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
Acesta este rezultatul histopatologic:
Diagnostic HP:
1) Adenom microfolicular si trabecular LST cu arii de tip embriofetale, edem, hemoragii, modificari nucleare izolate in context hipoxic posthemoragic, capsula fina scleroasa cu vase libere.
2)Parenchim adiacent si de fond micronodular, anizofolicular, cu epitelii hiperplazice izolate cu aspect hiperfunctional.
3)Microcarcinom papilar multifocal LTD :focare minime 0, 2/0, 15 cm si 0, 15/0, 15 cm.
N.L. Microtumori papilare cu potential malign redus.
Cod morfologic M: M8350/3
Stadialitate post chirurgicala PT: PT1am
Stadialitate post chirurgicala PN: PNX
Stadialitate agregata ST: ST1
Grad diferentiere G: G1
Alte date de tip prognostic: RX.
PE DATA DE 06 FEB 2017 OPRESC MEDICATIA CU EUTYROX SI FAC UN TSH + FT4.
PE DATA DE 28 FEB 2017 MERG LA PARHON PENTRU LATE INVESTIGATII (MARKERI)
0
11-12-2016, ora 13:19
blueays
Nu este medic/terapeut
blueays
Merci Blue, m-ai influentat intr-un fel, precum si postarile celorlalti, marti o prima intalnire cu Munteanu, (chirurg fiind cred ca v-a urma si a doua intalnire, sper doar sa nu zica inainte de sarbatori),..sanatate multa iti doresc si tie si tuturor celor care sunt in situatii similare. Cred ca voi incerca o intalnire si cu d.na doctor Piciu Doina pentru inca o opinie. Grea decizie.
0
14-12-2016, ora 09:28
flo2110
Nu este medic/terapeut
flo2110
Nico, multa sanatate si sa ne ne ajute Dumnezeu sa fie bine!
0
15-12-2016, ora 22:00
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Oameni buni va scriu in acest moment din salonul de medicina nucleara de la Parhon.ziua a decurs in felul urmator...dimi la 7.30 a trebuit sa fim aici...trafic ingrozitor ca de asa se intampla in bucuresti cand ai treaba...taxi disponibile nici dupa 30 de min de sunat de pe 2 telefoane. Am ajuns la 8 max 8.10 min...nu a fost problema. Hartoage peste hartoage de semnat...balamuc agloneratie dar personal medical de exceptie. Recoltat analize apoi pe rand la dl dr Goldstein( care din pacate nu a fost azi) fiind inlocuit de o d- ra dr foarte draguta. Ti se explica in amanunt ce vede la eco...eu sunt ok...mici resturi de tesut, ganglioni ok fara alte probleme. Apoi instructaj facut de asistenta sefa...noroc chior...nu te mai primeste in salon decat cu 2 prosoape si produsele cosmetice personale( sampon sapun gel de dus pasta si perouta de dinti) lamai si dropsuri. ATAT!!!! S- a schimbat protocolul din noiembrie si primesti pijama de unica folosinta si papuci..extraordinar de confortabile...chiar super ok. Nu ai voie cu lenjerie intima servetele umede uscate nimic...doar geanta personala cu tel ceva de citit feon...altceva nu. Hainele de strada se depoziteaza in debara aflata langa camera. In camera frigider dozator apa chiuveta si surpriza.camere de filmat:))) am fost anuntati ca suntem monitorizati si noi ca bolnavi si ei ca angajati. Ni s- a dat iodul si am intrat in camera...cam la max juma de ora mancareeeeeee dupa o luna de regim am mancat o supa de legume belea...se simtea ca nu are sare dar avea putin bors. Felul 2 pulpa de porc la tava cu piure si sos de rosii.rosiiii.dupa 1 luna...festin total. Faci ce vrei in camera dar trebuie sa mananci tot si sa bei apa...fara tranzit cu scaun mic si mare nu se elimi a iodul repede. Cina.vita fiarta.moale frageda...cu pilaf care continea si ceva rosu si salata de varza alba plus o cana de compot de mere si o felie de cozonac.nu imi venea sa cred ca pot manca...maine pmec acasa si ma intorc luni la scintigrama. Acasa in continuare regim...o sa intreb maine cat de drastic sau doar fara sare...de marti imi reiau viata normala cu euthyrox si mancare:)))) Pana de Craciun distanta de 2 m fata de cei din casa. Pot gati doar pt mine. 2- 3 dusuri pe zi...nu haine aruncate...fosit separat de cei din casa si spalate separat dar la un program compmet de spalare. Adica imnuiere spalare si la clatire dat de 2 ori. Maine va mai scriu ce si cum.
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 565758 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •