Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 626364 ..... 116 117 Înainte ›
0
27-02-2017, ora 12:21
Romi_82
Nu este medic/terapeut
Romi_82
Buna mai vreau o părere la biopsia mi-au scris Material de sânge care cuprinde coloid scăzută și tirocitelor în flapsuri, de asemenea, pseudopapillary și pseudofollicoli cu atipii nucleare (pseudoinclusioni și crestături rare)?Va multumesc
0
27-02-2017, ora 21:33
fran57
Nu este medic/terapeut
fran57
AnaMaria12,
da, eu am fost prima data la Cluj, aveam tg=6 acasa, 9 mi-a gasit la Cluj- pt ca mai crescuse tsh-ul intre timp)-la Iasi nu se da tratament imediat dupa operatie ci se asteapta rezultatul anatomopatologic si apoi vad ei unde te trimit.
Dc de la Cluj a vazut rezult, mi-a dat o doza de 85 iod. - am avut captare numai in zona gatului. Si a zis sa fac tsh, ft4, ft3 si sa trimit rezult dupa 6 sapt prin fax si ei o sa imi spuna ce sa fac mai departe. ( deja ma programase la 9 luni la control).
Asa, deci, am trimis rezult cu tsh= 3, 3, am dat tel sa vb sa vad daca sunt bune analizele si mi s-a transmis ca sunt bune, sa merg mai departe cu aceasta doza de eutirox. Eu nu stiam nimic despre aceasta boala deci am crezut tot ce a zis doc. de acolo.
Apoi: dupa 9 luni am facut tg cu tratament ( asta am facut eu singura la mine in oras) si era 0, 06.
La Cluj mi-a facut analizele de sange, nu a facut nici un fel de ecografie sau altceva - cu toate ca a scris pe scrisoarea medicala ca a facut control imagistic - si aveam tg= 1, 1( fara tratament, tsh= 35 )
Atunci doc a zis ca nu imi mai trebuie iod, ca mai e ceva care o sa se necrozeze in timp si m-a reprogramat iar peste 9 luni. Eu am intrebat- o despre tsh-ul de 3, 3 si dc mi-a dat o explicatie ff intortocheata... ca se imparte de fapt la 100 si ar fi 0.03 si ar fi prea mic si.., etc, etc. Am crezut tot ce zicea ea ca mai tarziu, sa aflu ca mi-a condus terapia gresit si am fost tratata din start prost, ceea ce a dus la recidiva.
Intrebarea ta, daca nu am mers la endocrinolog este ca. NU, nu am mers pt ca dc de la Cluj a zis ca sa merg numai la ei, sa nu merg la mai multi doctori si sa respect ce imi spune ea de acolo. Si asa am facut. Asta dupa ce m-a tras de urechi si m-a facut cu ou si otet ca am mers la prea multi doctori inainte sa merg la Cluj- dar am mers la endo - normal dupa ce am aflat rezultatul, apoi la chirurg la controlul de dupa operatie si apoi inca la un chirurg la mine in oras pt prelungirea concediului medical. Asa trebuia sa fac, ca endocrinologul nu imi dadea conc medical dupa operatie. Nu va imaginati cum a vb cu mine, parca eram o carpa de sters pe jos.
Deci dupa alte 9 luni - la Cluj - tg= 10( fara tratament). M-a trmis sa fac o ecografie la un cabinet particular din Cluj( am mai dat 2, 9 mil) - mi- a gasit un alt nodul la gat -si cand m-am intors cu rezultatul doctorita era plecata acasa ( eu fiind venita de la 500 km ) Mi-a transmis printr-o asistenta ca trebuie sa ma operez iar si asta a fost controlul de la Cluj si tot PROTOCOLUL care l-a respecta dc de acolo.
Cam asta a fost inceputul povestii mele - la care a concurat dc chirurg de la Ias( pt ca mi-a scos tiroida pe bucati) i si dc de la Cluj cu tratamentul - si ambii m-au adus unde sunt astazi.
Sper sa nu mai pateasca nimeni asta.
O seara buna tuturor!!!
0
27-02-2017, ora 22:15
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Nu inteleg de ce, ca dupa o operatie de extirpare totala a tiroidei sa nu se da tratament de substitutie. Doar nu primeati tratamentul cu iod imediat dupa primirea rezultatului biopsiei. Se asteapta cu lunile peste tot, daca nu ca mine 8-9 luni. Sa inteleg ca pana la primirea iodului ati luat doza de 100 mcg.
Mie mi-a spus chirurgul ca va trebui sa fiu urmarita de un endocrinolog, care m-a si vazut de altfel la 3 zile dupa operatie. Au urmat apoi controale periodice la 2 sapt, la 6 sapt si apoi din 3 in 3 luni. Toate foarte stricte cu analize de sange, urina, EKG si eco. Tg si anti tg au fost masurate la fiecare 3 luni cu tratament. Eu am tinut tsh la 0.2 pana la iod.
La ce limita tineti acum tsh? Mergeti la control la vreun endocrinolog in prezent?
0
27-02-2017, ora 22:44
fran57
Nu este medic/terapeut
fran57
AnaMaria,
Cei care se opereaza la iasi nu primesc tratament pana la rezultat pt ca dupa aflarea rezultatului -si este carcinom- se face programarea imediat la Cluj. Pe mine m-a programat dupa 1, 5 luni.Asa se face la Iasi, cel putin endocrinoloaga mea asa face.- lucreaza cu Clujul
Acum am tsh-ul 0, 05. Stiu ca trebuie sa nu fie mai mare de 0, 1. Si merg la Bucuresti - Parhon la control.
0
28-02-2017, ora 09:38
nicolle38
Nu este medic/terapeut
nicolle38
ohhh, mai am 2 zile:(((, maine ma interneaza, sunt asa de speriata...Analizele au iesit bine, dar am in jur de 5-6 noduli pe lobul drept si fara noduli limfatici, sper sa se termine bine fara prea multa durere
2
28-02-2017, ora 12:44
elena gaf
Nu este medic/terapeut
elena gaf
nicolle38 nu trebuie sa ti fie frica drept de loc nu te doare nici cat o injectie eu m am operat pe 13 feb nu am simtit operatia deloc numai am fost ragusita vreo 3 zile vorbeam f greu acum am inceput sa vorbesc sant ragusita dar sper sa mi revin eu am fost operata la Iasi dar trebuie sa fii optimista astfel ajuti la bunul mers al operatiei Operatia de tiroida nu e f grea se pun calmante eu cel putin nu am avut nici o durere nici operatia nu m a durut nici capul iti doresc succes sa treci cu bine si sa stii ca e mai mare stresul decat operatia in sine Apropo de 5-6 noduli dupa mine s a operat o d na din iasi care avea un musuroi de noduli asa i a spus medicul si dupa operatie s a simtit mai bine ca mine a doua zi a vorbit cu fata din Italia o ora la tel asa ca curaj D zeu e cu tine sanatate si numai bine
0
28-02-2017, ora 13:32
nicolle38
Nu este medic/terapeut
nicolle38
Elena iti multumesc pentru incurajari, cu siguranta am sa ma duc cu ganduri pozitive maine pt check-in.Am inteles ca undeva la 4 ore dureaza operatia, mie la eco nu mi s-au gasit ganglion limfatici, doc a spus ca va incerca sa slaveze lobul stang...dar va decide doar in momentul in care va deschide si va vedea mai clar vati noduli sunt si ce anume este sub ei
1
28-02-2017, ora 14:52
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@nicolle38: Operatia dureaza sub o ora, nu stiu de unde ai auzit-o pe asta cu 4 ore. La mine de ex cu extirpare de noduli limfatici ( 20 la numar -12 metastazati) a durat o ora si un sfert.
Din mom in care te baga in sala si iti baga pe vena anestezicul nu mai stii nimic pana cand te trezesti. Cand baga anestezicul te pune sa numeri...dar eu cred ca nu am ajuns la 10 pana am adormit.
Curaj!!!
0
28-02-2017, ora 15:06
nicolle38
Nu este medic/terapeut
nicolle38
buna, asa am auzit de la o asistenta, ma ingrozeste sala acea de operatii:)), asa de sumbra.Ma bucur f mult pt ca v-ati impartasit din experientele voastre cu mine.Este prima operatie pe care o fac, nu as fi facut-o, dar dintr-un nodul au degenerat mai multi.Daca analizele au fost in limita si imaginea de la punctie arata mai mult a nodul bening, s speram ca si biopsia va fi la fel.Cu siguranta va voi scrie dupa 3
0
28-02-2017, ora 15:08
nicolle38
Nu este medic/terapeut
nicolle38
lavteo, iti doresc multa sanatate si si sper ca esti ok dupa operatie, iti multumesc!
2
28-02-2017, ora 16:02
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Nicoleta, si la mine a durat o ora si puţin. Nu e chiar atat de sinistra sala. Eu am avut parte de o echipa extraordinara, care au comunicat cu mine in tot timpul in care ma pregateau, glumeau, m-au intrebat ce muzica imi place si am primit muzica rock. Mi-au bagat anestezicul pe vena si somnic. :))O sa vezi ca nu ai motive sa iti faci atatea griji.
2
28-02-2017, ora 16:45
elena gaf
Nu este medic/terapeut
elena gaf
Si la mine a durat 45 de minute operatia si nu am auzit pe nimeni sa dureze mai mult de o ora jumatate du te fara nici o frica succes
0
28-02-2017, ora 22:16
cataleya 04
Nu este medic/terapeut
cataleya 04
nicolle38
Operatia este usoara, durerile sunt mici, se administreaza calmante si in trei zile ar trebui sa ajungi acasa. :) Mult curaj si incredere in Dumnezeu. Daca poti, dimineata in ziua operatiei, sa spui rugaciunea inimii...te vei simti mai puternica si mai linistita.
Multa sanatate si Doamne ajuta !
0
04-03-2017, ora 23:12
PopaAM
Nu este medic/terapeut
PopaAM
Buna seara!
Mama se va opera pe 8 Martie 2017 de tiroida la Parhon- trebuie scoasa in totalitate deoarece are mai multi noduli pe ambii lobi.
As dori sa va intreb daca puteti sa imi spuneti cum sunt conditiile la Parhon, cati stau in salon, daca se poate vizita si sta cu pacientul mai mult timp sau e doar program de vizita 1 ora pe zi?Stiti cumva sunt si saloane cu 1 singur pat sau 2?Cam ce atentii se dau medicilor, asistentelor?Doamnele asistente te ajuta sa mergi la baie daca nu poti? Este frig in spital? La operatie se pune sonda? Eu nu pot sa merg cu ea deoarece am un bebe mic acasa (va merge sotul)si imi e tare teama de ce va fi pe acolo. Ce are voie sa manance?Mancarea din spital e buna sau sa ii dau de acasa-eu sunt din Sb.In ultimele 2 saptamani a tot facut tensiune pana la 17 cu 9 si crize de sufocare.Oare ce ar trebui sa mai verific la inima inainte de operatie.EKG-ul a iesit bun si pana acum 2 saptamani tensiunea a fost normala- adica 12 cu 6.De asemenea ii amortesc mainile si picioarele de cateva luni. A mai patit cineva la fel! Stiti cumva cauza?
Multumesc foarte mult si va doresc multa sanatate!
1
04-03-2017, ora 23:58
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Popa AM stati linistiti ca e ok la Parhon. Eu am stat in salonul 7. Am fost 5 fete in camera. Inainte de operatie se fac analize complete inclusiv cardiologie. Medicii si asistentele super ok. Dupa operatie pana a doua zi simineata se sta la terapie intensiva sub supravegherea unei asistente si a unei infirmiere. Nu se pune sonda. Va urina la plosca ori de cate ori este nevoie. Dupa operatie va avea voie sa manance jumate de biscuite si putina banana. De a doua zi poate manca orice. A treia zi se pleaca acasa. Eu am avitat sa mananc de la spital dar am mancat cand am facut terapia cu iod. Mi s-a parut extraordinar de buna dar eram dupa o luna de regim... sa ia banane biscuiti iaurt.orice care ajuta sa inghite mai usor. Multa sanatate!
1
05-03-2017, ora 00:00
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Poate sta cineva cu pacientul dar numai dupa ce iese din ati. Si la ati a intrat matusa mea odata si apoi sora mea de 2 ori. Lasa insotitor maxim 5 min. E foarte cald in saloane si in spital foarte curat si salonul.meu a avut si dus. Nu stiu daca toate sunt la fel
0
05-03-2017, ora 15:00
PopaAM
Nu este medic/terapeut
PopaAM
Va multumesc mult de raspunsurile dumneavoastra! Daca cumva ma puteti ajuta cu raspunsurile si pentru celelalte intrebari ar fi bine! Va multumesc din suflet si va doresc o zi buna!
0
05-03-2017, ora 16:29
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Nu iti face griji. Totul o sa fie ok. Financiar.fiecare cat poate. Eu nu am avut posibilitati asa mari si am fost tratata la fel ca ceilalti.
0
06-03-2017, ora 00:12
PopaAM
Nu este medic/terapeut
PopaAM
Va multumesc mult de raspunsuri si va doresc multa sanatate!
0
09-03-2017, ora 02:52
elena gaf
Nu este medic/terapeut
elena gaf
Buna as vrea sa stiu si eu daca se poate sa fii alergic la eutirox eu am inceput sa iau de 2 zile dar in aceeasi zi am inceput sa iau si zinat si seara mi au aparut niste pete rosii pe corp si nu stiu ce se intampla daca a mai patit cineva asa ceva?
0
09-03-2017, ora 07:05
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
Buna.Am fost pe data de 28 februarie si am facut MARKERI LA PARHON.(in urma operatiei de tiroidoctomie totala pe care am facut-o pe 4 noiembrie 2016 a rezultat: microcarcinom papilar multifocal LTD :focare minime 0, 2/0, 15 cm si 0, 15/0, 15 cm.N.L. Microtumori papilare cu potential malign redus.Si am fost programat pe 28 feb 2017 pentru MARKERI)
REZULTATUL ESTE URMATORUL:ATG (SER)(chemiluminiscenta)-Anti TGL=20, 0 (30-70 Ul/l);
TG (SER)-TGL=15, 0 (0-10 ng/ml)
ATG: negativ <30 pozitiv >70
TSH (SER)(chemiluminiscenta)=71, 5600 (0, 5-4, 5 microUl/mL
PRECIZEZ CA LA ECOGRAFIE A APARUT UN REST DE TESUT TIROIDIAN DE 1 CM PE LST (LOBUL STANG).AM FOST PROGRAMAT PENTRU IOD PE 28 SEPTEMBRIE (PE 29 MA EXTERNEZ) SI REVIN LA CONTROL URMATOAREA SAPTAMANA.IN PRIMA FAZA DOCTORUL MI-A SPUS CA AR TREBUI SA MA OPEREZ IAR DAR APOI A REVENIT SI A SPUS CA SE POATE SI CU IOD.NU STIU CE SA ZIC.SA MAI CONFRUNTAT CINEVA CU ACEASTA PROBLEMA? SI CUM STAU LUCRURILE?
DOCTORUL A SPUS CA DACA NU AVEAM ACELE RESTURI NU SE MAI PUNEA PROBLEMA DE IOD.
0
09-03-2017, ora 10:38
nicolle38
Nu este medic/terapeut
nicolle38
buna fetelor!:)
Am revenit, operatia a fost ok, primazi dureri usoare, 3 zile am luat paracetamol, nu sunt ragusita, mici problemele cu calciu, atat!!!:), am fost pana si la o petrecere unde am dansat.Doctorul mi-a scos doar lobul dreept, mi-a spus ca nu arata nimic suspicios, dar asteptam biopsia, cum sunt stresata cu asteptarea, la punctie scria ca imaginea este compatibila cu nodul bening, sa speram ca nu se va schimba nimic.VA MULTUMESC DIN SUFLET, DACA STIAM CA ESTE ASA USOARA NU MAI ASTEPTAM 15 ANI SA-MI SCOT NODULUL CARE A AVUT INCA 4-5 PE LANGA.Recuperarea este rapida
0
09-03-2017, ora 11:24
elena gaf
Nu este medic/terapeut
elena gaf
Nicolle daca la punctie a fost bening tot asa este si la analiza la mine asa a fost stai linistita
0
09-03-2017, ora 11:28
nicolle38
Nu este medic/terapeut
nicolle38
:)sa speram, m-a operat cel mai bun chirurg care este si Managerul Spitalului General, nu cred ca ar fi riscat sa lasa ceva acolo, banuiesc ca in momentul in care deschis, ei isi pot da seama daca este ceva suspect
1
09-03-2017, ora 18:28
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
@csimion70
Dupa tiroidectomie raman aproape mereu mici resturi in lojele tiroidiene, mai ales in cazul gusilor cu noduli mari. Daca e vorba doar de un rest de tiroida normala de 10 mm, acesta va fi distrus de iodul radioactiv. Dupa eliminarea tesutului restant va putea fi folosita TG ca marker surogat pentru urmatoarele controale. In prezenta resturilor care secreta TG analiza nu e relevanta.
Totusi, e un singur rest sau sunt mai multe, ca nu e prea clar ?
0
09-03-2017, ora 18:46
elena gaf
Nu este medic/terapeut
elena gaf
Va rog sa mi spuneti care ati inceput sa luati euthirox dupa operatie daca ati avut reactii adverse ? eu de cand am inceput tratamentul imi apar niste pete rosii pe piele si ma mananca sa fie asta cauza?
1
10-03-2017, ora 10:19
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@elena gaf
Daca ai reactii alergene sau banuiesti ca ai, fa o pauza sau mergi la un alergolog sa iti faca un test.
Poate exista si alte medicamente substituente.
0
10-03-2017, ora 12:47
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
In legatura cu declasificarea Cancerului papilar "varianta foliculara" incapsulat neinvaziv in Neoplasm folicular cu trasaturi nucleare de tip papilar (leziune premaligna)NIFTP, exista datele evolutiei conform unui studiu publicat recent:
- 129 pacienti - 64 cu tiroidectomie toala, 65 numai cu LOBECTOMIE
- toate cazurile cu tumori PESTE 1 CM
- inainte de operatie ecografiile aratau 32, 5% SUSPICIUNE REDUSA DE MALIGNITATE, 5% SUSPICIUNE INALTA DE MALIGNITATE
- punctia cu ac fin a aratat CITOLOGIE NEDETERMINATA in 62% din cazuri, iar in 4% CITOLOGIE MALIGNA
- NU S-A ADMINISTRAT IOD RADIOACTIV
- pacientii au fost urmariti in medie 72 luni dupa operatie (max 146 luni)
- NICI UNUL NU A DEZVOLTAT BOALA STRUCTURALA (RECIDIVA).
- TG SI ANTITG MASURATE LA 6-12 LUNI DUPA OPERATIE N-AU CRESCUT LA ULTIMA MASURATOARE DIN PERIOADA DE URMARIRE.

NIFTP reprezinta aprox. 15% din cazurile diagnosticate pana acum carcinoame papilare cu tumori peste 1 cm.
Conform recomandarilor, urmare a declasificarii, toate cazurile diagnosticate Cancer papilar "varianta foliculara" incapsulat neinvaziv trebuie redenumite NIFT, in conditiile in care indeplinesc cerintele acestei declasificari, adica se exclud cazurile cu:
- invazie de orice fel
- caracteristici nucleare papilare > 1%
- corpi psammoma
- necroza tumorala
- activitate mitotica mare
- caracteristici celulare/morfologice ale altor variante de carcinom papilar (cu celule inalte, solid/trabecular, insular etc.).
0
11-03-2017, ora 11:15
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Buna tuturor !!!Fran 57 ai făcut și a doua operatie?Eu acum în aprilie merg la control la Cluj, in ianuarie am primit. A doua doza.Au spus să mă pregătesc ptr a doua operatie in cazul că nu este bine.Sunt speriată, nu as mai vrea sa trec prin operatie etc.
0
11-03-2017, ora 13:09
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Cum adica a doua operatie? De ce sa nu fie bine? Au iesit tg si atg mari? Cum a fost scintigrafia dupa a doua doza de iod?
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 626364 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •