Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 656667 ..... 116 117 Înainte ›
0
29-03-2017, ora 11:39
giina
Nu este medic/terapeut
giina
Buna! sunt programata la Parhon pentru cura cu iod. Am inceput dieta fara iod. Am primit o lista cu ce nu am voie sa mananc...am nelamuriri la banane, cafea, dovlecel, vinete, spanac, urzici (am gasit variante ca am voie, variante ca nu...si as vrea sa nu gresesc...). Poate ma poate ajuta cineva cu un raspuns, eventual cu o lista a alimentelor "bune". Va multumesc!
0
29-03-2017, ora 14:29
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Giina eu am mancat banane dovlecei cartofi ardei verde fasole verde marar sarea baciului fara iod de la plafar salata verde castraveti fara otet doar cu zeama de lamaie gem facut in casa paine facuta in casa. Cartofii sa nu ii gatesti in coaja. Carne de pui si curcan de tara orez basmati. Si fructe mere verzi mandarine si portocale. La analize tsh a fost > 100 asa scria pe fisa. Eu atat am mancat. Cafea nu beau asa ca nu stiu. Cred ca e mai bine sa bei cat mai putina si fara lapte pentru ca va creste tsh si o sa ai probabil palpitatii. Mult succes iti doresc.
0
29-03-2017, ora 15:02
giina
Nu este medic/terapeut
giina
Multumesc mult!
1
29-03-2017, ora 15:36
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Eu am baut cafea in fiecare zi, dar fara zahar sau lapte. A fost ok. Important e sa nu mananci nimic gata preparat din comert. Cam ce a scris nico am mancat si eu. O sa treaca si perioada asta.
0
30-03-2017, ora 16:21
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Ela, doar dai click pe numele meu deasupra mesajului si te duce in pag de mesagerie privata.
O zi buna.

Ana are dreptate, cel mai bine la pregatirea pt tratamentul cu iod e sa mananci numai ce stii exact ce contine.
Eu am avut sare direct de la salina, nu ma incred prea tare in plafar, dar daca a fost ok, inseamna ca a fost buna.

O zi buna.
0
31-03-2017, ora 00:40
PopaAM
Nu este medic/terapeut
PopaAM
Buna seara! Imi puteti spune va rog frumos dupa cat timo de la operatie se pune pansamentul Mepiform si cat se tine? Cum se ingrijeste operatia?multumesc mult
0
31-03-2017, ora 10:17
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
PopaAM eu nu am pus nimic pe operatie. Am avut doar niste plasturi mici pusi din spital la externare si i- am lasat sa cada singuri. In rest ninic. Am avut mare noroc ca s- a vindecat extraordinar de bine. Aproape ca nici nu se mai observa
0
31-03-2017, ora 17:59
elena gaf
Nu este medic/terapeut
elena gaf
Nici eu nu am avut nici un pansament si am tot dat cu crema de galbenele si medicul de familie mi a recomandat betadina si operatia se mai cunoaste un pic operata de pe 13 februarie
0
07-04-2017, ora 19:44
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Dragii mei am facut primele analize dupa iod. Tsh 0.289 si ft4 19.95 limita fiind de 22. Sunt ok nu?
0
08-04-2017, ora 08:35
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Sunt ok. Nu stiu daca e nevoie sa tii tsh atat de jos, dar daca te simti bine cu doza asta nu-i problema. Stabileste endocrinologul daca ramai cu doza asta sau mai reduce putin din euthyrox.
0
08-04-2017, ora 09:33
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Intotdeauna e recomandata doza minima de levotiroxina posibila datorita multiplelor efecte adverse vizibile sau nu.
Nivelul TSH recomandat pentru formele de carcinom cu risc scazut de recidiva este de maxim 0.5-1 in primul an, apoi poate urca la 2. Supresia in aceste forme face mai mult rau decat bine pentru ca in majoritatea cazurilor nu mai exista obiectul supresiei/stimularii, boala fiind vindecata chirurgical.
In plus, in cazul nico2610, fostul carcinomul papilar "varianta foliculara" incapsulat si neinvaziv a fost reclasificat in "tumoare neinvaziva cu trasaturi nucleare de tip papilar", adica un tip de adenom atipic care, bineinteles, nu se stadializeaza, nefiind un cancer in momentul operatiei.
Toti pacientii diagnosticati cu fostul carcinom papilar "varianta foliculara" incapsulat si neinvaziv ar trebui sa ceara laboratoarelor de analiza si diagnostic histopatologic reclasificarea aprobata de Organizatia Mondiala a Sanatatii.

https://en.wikipedia.org/wiki/Noninvasive_follicular_thyroid_neoplasm_with_papillary-like_nuclear_features

"Noninvasive follicular thyroid neoplasm with papillary-like nuclear features (NIFTP) is an indolent thyroid tumor that was previously classified as an encapsulated follicular variant of papillary thyroid carcinoma, necessitating a new classification as it was recognized that encapsulated tumors without invasion have an indolent behavior, and may be over-treated if classified as a type of cancer."
0
08-04-2017, ora 10:11
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Acum doza este de 175. Vedem ce imi zice la control medicul endocrinolog.
0
08-04-2017, ora 18:18
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Wow, atat de mult iei? Nu ai nici un simptom ciudat nico? Eu la 150 aveam toate simptomele de pe lume de hiper. Ca idee, referitor la ceea ce zice bluetux, eu iau acum 125mcg si am tsh 1.2. Endo zice ca e ok, sa merg asa. Si mie mi-a zis acelasi lucru, ca nu e nevoie sa tin tsh supresat. Refac analizele peste o luna. Odata cu venirea iernii a fost nevoie sa cresc putin doza pt ca tsh urcase putin peste 2. Iar acum ca vine vremea calda mi-a zis ca e posibil sa scada. Nu am inteles de ce.
La cat de mare e doza ta ma mir ca ft4 e sub limita de sus. La mine cand luam 150 mcg, aveam ft4 vreo 26-27.
1
08-04-2017, ora 19:27
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Studiile arata ca TSH se schimba si in functie de anotimp : creste in mod natural pe timp friguros si trece la nivelul normal-scazut sau chiar hiper in cele mai calduroase luni. Doctorul trebuie sa mareasca usor doza inaintea lunilor friguroase si sa o reduca pentru lunile foarte calduroase. Altfel, pacientul trece permanent de la hipo la hiper pe parcursul unui an.
1
09-04-2017, ora 01:27
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Eu nu am nicio treaba. Ma simt excelent. Poate ceva dureri de spate si oase dar am si 3 hernii de disc si m- am obisnuit cu durerea cand ma ridic din pat. Doar atunci simt durere atat. Eu am 1.80 inaltime si 107 kg:(((. Aici e tragedia mare ca sunt grasaaaaa.dar toata lumea imi spune ca nu se vede chiar asa rau ca sunt inalta. Oricum am inceput sa slabesc de cand m- am operat. La parhon mi s- a spus ca doza scade daca scad si eu in greutate. La internare la iod aveam 112 kg si tsh 0.58. Acum la 107 tsh e 28. Chiar nu stiu ce sa zic. Vad la control ce imi mai spune
0
10-04-2017, ora 09:03
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Eu am avut simptome foarte nasoale. Nu stiu daca au vreo legatura inaltimea si greutatea, eu am 1.73 si 65kg. Am observat ca daca tsh scade sub 0.5 ma apuca toate cele: ameteli, palpitatii, tranzit accelerat, chiar si stari de anxietate. Oricum, daca iau mai mult de 125mcg de euthyrox, ft4 depaseste limita de sus. Deci, s-ar putea ca aceste stari sa fie datorate cantitatii prea mari de levothyroxina.
Am avut tsh 0.5, 06 cu ft4 peste limita si aveam aceleasi simptome.
Poate ca tu te simti ok din cauza ca ft4 e in limite.
0
10-04-2017, ora 10:50
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Chiar nu stiu ce sa spun... probabil este asa cum zici tu...este greu sa imi dau seama de simptome ca am si alte probleme de sanatate. Dar incep sa ma caut usor usor de toate.
0
14-04-2017, ora 14:04
blackgirl
Nu este medic/terapeut
blackgirl
Suntem in Saptamana Mare, dar pentru mine este saptamana patimilor. Pe scurt.

Operata de tiroidectomie totala in 27.03.2017 la Brasov, Medlife, pentru gusa polinodulara vazuta ecografic cu 2 saptamani in urma cu eutiroidie (FT4 normal, TSH 5.1), fara punctie. Ex HP de la Brasov evidentia un nodul de 2 cm din lobul stg ca formatiune tumorala foliculara cu caracter malign incert, FTUMP, si mi se recomanda IHC. Din disperare, am luat lamele si a treia zi (acum 2 zile) eram la dr Ioachim la Parhon care mi-a dat dg de carcinom folicular minim invaziv capsular si angioinvaziv (trombi tumorali in vase), stadializare 1 (nu am acum in fata diagnosticul HP). Marti, in atreia zi de Pasti, merg cu toate actele medicale la dr. Goldstein, pentru programarea la iodoterapie. Sunt pe doza de 100 mcg de euthyrox si calcidin. Stiu din rezultatul HP ca am lezate si paratirodele, mai am carcei din cand in cand, insa fizic sunt extraordinar de bine. Nu m-am ingrasat, nu am palpitatii, dorm, sunt activa, am si condus masina la 3 zile dupa operatie. Am 37 de ani, un copil de 8 ani si un job stresant. Insa am toate motivele din lume sa ma fac bine, sa ma vindec! :))

Nu mi s-au recomandat alte analize, doar un calciu total si ionic la 3 saptamani dupa operatie. Pentru linistea mea sa fac un TSH si un FT4 maine sau markerii tumorali? Stiu ca inainte de operatie am facut doar anti Tg, ATPO si calcitonina care au iesit in limite normale. Apreciez orice raspuns!

Si ca tot se vorbea de parametrii fizici: intotdeauna am avut 42-46 kg la 160 cm inaltime, acum de exemplu am 44.7 kg, hipotensiva cu tahicardie, Mi s-a spus ca erau semne de la tiroida, insa si acum am TA 100/70 si puls 93 :)
0
14-04-2017, ora 19:53
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
E prea devreme pentru concluzii privind starea fizica generala, va fi mai clar dupa ce se stabileste o doza optima de euthyrox pentru supresie si vor mai trece cativa ani.
In ceea ce priveste analizele si mai ales markerii tumorali, ar fi bine sa va sfatuiti cu dr. Goldstein.
Dupa cate stiu, dansul nu ia in considerare decat TG stimulata (cu intrerupere de euthyrox) si probabil va masura odata cu tratamentul de ablatie cu I131. AntiTG nu depinde de tratamentul de supresie, dar nici nu are o importanta egala cu TG.
Una peste alta e o forma serioasa de cancer diferentiat tiroidian si tratamentul cu I131 nu ar trebui intarziat prea mult.
0
18-04-2017, ora 19:29
blackgirl
Nu este medic/terapeut
blackgirl
Am fost azi la dr. Goldstein si peste 2 zile incep regimul fara iod, 4 saptamani. Pe 18 mai sunt programata la iod. Sunt speriata, a fost laconic, nu mi-a explicat mai nimic de forma aceasta de carcinom. Nu mi-a dat sa fac nicio analiza (TSH, FT4) pentru ca sunt doar de 18 zile pe euthyrox 100 si oricum il intrerup poimaine. Nici nu stiu cum sa o iau: sa ma bucur ca ajung repede la iod? Sau sa ma ingrijorez?
Mai am o nelamurire (puerila, ce-i drept): spre sfarsitul lunii iunie avem bilete in Turcia in concediu, bilete luate mult inainte de-a afla problema mea de sanatate. Sa contramandez? Ma gandesc la copil. insa daca nu am voie, nu am voie.
0
18-04-2017, ora 21:12
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Blackgirl, nu ai ce analize sa faci acum, e prea devreme. Analizele se vor face la internarea pt iod. Este foarte bine ca faci iodul atat de repede, ai avut un carcinom invaziv si cu cat faci mai repede tratamentul cu iod cu atat mai bine.
Va trebui sa respecti cat mai bine regimul, pentru ca celulele care au mai ramas sa fie cat mai avide de iod. Perioada grea grea este cea cu regimul, nu tratamentul in sine.
Cat despre vacanta, eu pot sa-ti spun ca am fost la mare la 1 luna jumatate de la iod, insa am stat in majoritatea timpului sub umbrela si am folosit multa crema de protectie(sfaturile endocrinologului).
Toate cele bune!
0
18-04-2017, ora 21:28
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
E foarte bine ca ai fost programata imediat, asta arata ca in ciuda supra-aglomeratiei, dr. Goldstein alege corect prioritatile.
Forma foliculara pura, mai ales cu angioinvazie, este imprevizibila inca de la inceput si trebuie tratata urgent si agresiv. Probabilitatea vindecarii complete in conditiile astea e foarte mare, iar varsta e de partea ta.
Vacanta la mare trebuie facuta bineinteles sub umbrela/cu protectie, bai in mare putine spre deloc, daca exista piscina cu apa dulce ar fi de preferat.
Daca doctorul totusi interzice complet acum, trebuie sa te conformezi. Iodul lucreaza pana la un an si chiar peste un an de la administrare.
0
19-04-2017, ora 15:28
blackgirl
Nu este medic/terapeut
blackgirl
Multumesc frumos de raspunsuri, incerc sa prind curaj ca viata merge mai departe si nu am eu asa mare ghinionul sa nu traiesc :(((
Am inceput sa iau foarte in serios regimul, dr. Goldstein mi-a spus ca ce am eu raspunde bine la iod. Acum am alte intrebari: lucrez in doua locuri, conduc (caci fac naveta 26 km pana la munca), am programate lucruri legate de job pana in ultima zi. CM exclus la mine din start, insa voi sta la izolare dupa iod cat trebuie, caci munca mea presupune contact si cu gravide si cu copii. Cum ati suportat semnele de hipotiroidism? Cat de repede apar? Voi mai putea conduce? Voi putea sa beau macar o cafea dimineata? Rog idei de retete. M-am uitat peste dieta slaba in iod postata aici insa am vazut ca avem voie ciuperci, ceapa, morcovi. Unele persoane mi-au spus ca nu aveau voie. M-am gandit la orez, dovlecel, cartofi, paine facuta in casa (cu...ce? merge gem de cirese/visine/capsuniu facut in casa de mine anul trecut? miere?) Off...
0
19-04-2017, ora 16:49
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Cancerul diferentiat de tiroida papilar sau folicular pur raspunde foarte bine la iod pentru ca celulele sunt foarte asemanatoare cu cele ale unei tiroide normale sau adenomatoase, iar moartea nu e asociata mai deloc cu tipurile astea de cancer. Sub 45 de ani chiar cazurile cu metastaze la distanta sunt clasificate stadiul II numai, pentru ca raspunsul la tratamentul cu i131 este foarte bun in majoritate.

Arunca o privire aici pentru retete si sfaturi.
http://www.thyroid.org/low-iodine-diet/
Oricum, respecta ce ai primit de la Parhon in ceea ce priveste dieta, e de ajuns.
Fara: fructe si legume cu coaja rosie, lactate si galbenus de ou, fructe de mare, nuci verzi, sare iodata.
Cafea poti sa bei fara probleme, mierea e ok, la fel si ciupercile si ceapa alba, fara morcovi.

Semnele hipo se percep mai mult in ultima saptamana inainte de iod, te poti simti usor umflata, gaze in stomac, constipatie, senzatie de frig sau poti sa nu simti nici una din astea.
Valorile biochimice se modifica : cresc TSH, trigliceridele, colesterolul, usor creatinina serica, scade usor tensiunea.
Masina se poate conduce, cu atentie si mai prudent decat de obicei - e posibila aparitia si unei stari de oboseala.
0
19-04-2017, ora 19:10
blackgirl
Nu este medic/terapeut
blackgirl
Multumesc, bluetux! Nici nu ai idee ce mult ma ajuta suportul moral de aici! Am citit din scoarta in scoarta acest forum, si inca de doua ori :))) Mai mult, apreciez extrem de mult informatiile de aici, caci la mine in cap sunt talmes-balmes toate...

M-am mai linistit cu semnele de hipo, in ultima saptamana m-am gandit sa il rog pe sot sa numai plece in delegatii, si la nevoie sa fie soferul meu :) M-am mai relaxat si cu regimul, mai trebuie sa ma gandesc ce pot lua pachet la munca (paine cu miere, paine cu gem, mere, banane).

O seara frumoasa!
0
19-04-2017, ora 20:42
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Oameni buni si dragi puteti sa imi spuneti daca vreunul din voi a facut punctie la elias? Si sora mea a descoperit un nodul la tiroida de 2 cm. A facut punctia la elias si a intepat- o de vreo 3 ori ca nu iesea decat lichid. I- au spus sa sune pt rezultat dar acum i- au zis sa mearga personal. Sa fie oare rezultatul naspa de a chemat- o acolo?
0
19-04-2017, ora 20:59
blackgirl
Nu este medic/terapeut
blackgirl
Nico2610, eu stiu ca este REGULA ca pacientul sa isi primeasca examenul HP personal. Eu nici pentru Papanicolau nu am delegat, a trebuit sa merg personal. Asa ca sa nu va faceti ganduri rele.

In alta ordine de idei, am stat azi sa o bat la cap si pe sora mea sa-si controleze tiroida. Nu vrea. Mama se stie cu gusa polinodulara toxica, a luat tratament euthyrox vreo 10 ani, acum a trecut-o pe thyrozol (??), are TSH de 0.012, ecografic are 3 noduli biopsiati acum mult timp cu rezultat ok, insa fara indicatie de biopsie recenta. Dg tiroidita autoimuna. As bate-o si pe ea la cap sa mearga mai departe cu punctie la dr. Ioachim, insa acum numai am puteri sa conving pe nimeni, ma lupt pentru sanatatea/viata mea... Doamne, sper sa nu regret vreodata acest gand... Plus, ca in afara de sot si de colegii de la munca nimeni numai stie ca am acest diagnostic. Mi-e groaza ca-mi va face scene si va urla mai-mai ca la ingropaciune...
0
19-04-2017, ora 21:24
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Sa stii ca nici la mine in familie nu au stiut. Nu am vrut sa ma demoralizez si mai rau cu vaitaturile lor. Fii optimista si daca tii regimul cum trebuie totul o sa fie ok. Eu am avut tsh> 100 la internare. Asa ca daca ai grija de tine cum trebuie totul o sa fie ok. Sper la fie ok sora mea ca eu ma consum mult mai mult pt cei din familie decat pt mine
0
20-04-2017, ora 15:09
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Nico, se revine telefonic pentru a stii daca e gata sau nu rezultatul. Acesta insa se ia personal de pe sectia de anatomopatologie. Cine i-a facut punctia la elias? Si pe mine trebuiau sa ma intepe tot la elias dar am sarit direct la cutit.
Ai dreptate, nici eu nu le-am spus celor din familie, nici colegilor de serviciu. Am trecut si eu cu sora prea pe la endo si intradevar imi tremurau picioarele mai rau decat atunci cand eu eram pacientul. Din fericire ea e super bine!
Blackgirl, neaparat pe timpul regimului trebuie pachetel de acasa. Sa nu mananci nimic din comert. Iti faci acasa ce stii sigur ca e ok si iei si la tine. Eu am mers la job pana in ultima zi dar eram cam zombie.
In afara de ce ti-a scris blue sunt interzise: varza, brocoli, conopida, gulii. Contin substante care impiedica absorbtia iodului.
0
20-04-2017, ora 18:01
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Ana.Maria nu stiu cine ia facut punctia. A evitat sa imi dea toate detaliile tocmai din cauza ca eu am patit- o. Oricum eu nu stiam nimic dar acum cu ea daca Doamne fereste e ceva sunt experta:))). Ei i- au spus de punctie dat fiind faptul ca analizele sunt super ok toate si ecografic nu au vazut decat lichid.
Black girl cauta mai sus ca am scris eu ce am mancat si am avut tsh foarte mare. Iodul a captat foarte bine si nu am avut nicio problema. Fiind si noiembrie decembrie cand am tinut regim am resimtit frigul foarte tare. In rest am fost ok
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 656667 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •