Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 676869 ..... 116 117 Înainte ›
0
03-05-2017, ora 22:55
magdalina
Nu este medic/terapeut
magdalina
Multumesc pt încurajări Ana Maria sper sa fie si la mine la fel de usor:) acum sunt in drum spre București, maine la prima ora ma internez pt analize, , am mari emoții mai ales ca mi-am lasat fetita acasa, niciodată nu am stat despărțite.
0
03-05-2017, ora 22:58
magdalina
Nu este medic/terapeut
magdalina
Daca nu sunt prea indiscreta cam care sunt atențiile pt o astfel de operație?
0
04-05-2017, ora 08:09
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
O sa fie ok. In privinta atentiilor, nu stiu ce sa-ti spun. Fiecare dupa posibilitati. Oricum, pe salon este subiect de discutie permanent. :)
In orice caz nu o sa fie nimeni mai privilegiat sau sa primeasca mai multa atentie in functie de atentiile acordate. Personalul de acolo se comporta cu mult profesionalism, isi fac treaba cum trebuie, ofera toate informatiile pe care le cereti, deci nu ezita sa pui toate intrebarile care te framanta. O sa ti se explice in amanunt cum o sa decurga totul. Curaj! Sa auzim numai de bine!
0
04-05-2017, ora 08:12
magdalina
Nu este medic/terapeut
magdalina
Multumesc mult Ana!
0
04-05-2017, ora 14:48
septembrie
Nu este medic/terapeut
septembrie
Buna Magdalina, eu tot la Dr. Giulea m-am operat, in decembrie 2016. Totul a fost bine, nu am avut nicio durere, doar putin disconfort la inghirire deoarete am fost intubata, cu strepsils a trecut. Am stat 2 zile jumate in spital si 2 saptamani acasa. Acum astept sa mi se regleze TSH-ul. Eu tot la DR. Martin merg.
0
06-05-2017, ora 09:06
magdalina
Nu este medic/terapeut
magdalina
A trecut o operația, spre uimirea mea ieri m-am simțit mai bine decat astazi.Domnul docotr a spus ca nodulul era chiar pe nerv iar operația a durat putin mai mult.Am dureri abia pot înghiți putina apa iar Cel mai mult imi este teama sa nu ramân răgușită.Acum trebuie sa astept rezultatul histopatologic si sa sper ca totul va fi bine.
0
06-05-2017, ora 14:45
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Magdalina, ma bucur ca ai trecut cu bine. Eu am baut cu paiul cateva zile si nu am mancat chestii tari care sa irite gatul. E normal sa fii ragusita si sa inghiti mai greu. Ia cateva pastile de stepsils pe zi si o sa se amelioreze. Raguseala o sa ramana ceva vreme, la mine a disparut complet dupa aprox 6 luni.
Dar ce anume te doare? Gatul pt ca e iritat sau operatia?
0
07-05-2017, ora 05:02
Rozi10
Nu este medic/terapeut
Rozi10
Buna Ana Maria in tot acest timp ai facut tratament pt raguseala?Eu sunt op de 2 luni a fost o op de 3 ore cu noduli imensi si am ramas cu raguseala si numai nu cedeaza.in rest sunt bine, cu inghititul nu am avut probleme deloc.in urmatoarea zi dupa op am mancat normal.sanatate la toata lumea
0
07-05-2017, ora 10:18
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Rozi, nu am facut nici un tratament. Am luat strepsils cateva zile pentru jena pe care o simteam in gat. Dar raguseala nu a disparut. Am fost la orl pt ca aveam gatul iritat si de la reflux gastro. Am facut gargara cu apa de gura la indicatia orl-istului. Poti face si tu, nu are ce sa-ti faca rau.
Eu nici nu puteam sa vorbesc prea tare. Dar incet, incet s-a ameliorat si acum am vocea ca si inainte de operatie. Si eu la 2 luni eram inca ragusita. Cred ca si tu esti mai ok decat imediat dupa operatie.
0
07-05-2017, ora 13:56
Rozi10
Nu este medic/terapeut
Rozi10
Da sunt mai ok, eu fac aerosol cu dexa si fluimucil si iau alanerv la indicatia orelistului.Doamne ajuta.multumesc pt raspuns
0
08-05-2017, ora 18:56
magdalina
Nu este medic/terapeut
magdalina
Am avut un mare ghinion pt ca dupa ce mi-au scos tubul de dren am facut un hematom care din spusele doctorului pare-se ca se lipise de un mușchi iar in momentul extragerii a început sa sângereze si a trebuit sa intru iarăși in sala se operație deci iarasi anestezie iarăși intubaj...am avut dureri cumplite având in vedere ca m-au deschis de 2 ori in 2 zile dar slava Domnului acum ma simt bine si am ajuns in sfârșit acasa.Cicatricea arată bine, nu am avut căderi de calciu, raguseala nu este foarte importantă având in vedere ca nodulul a fost chiar pe nerv.
0
08-05-2017, ora 19:47
elena gaf
Nu este medic/terapeut
elena gaf
Sa ai sanatate si doamne ajuta!
0
09-05-2017, ora 04:22
Rozi10
Nu este medic/terapeut
Rozi10
Sanatate Madalina e bine ca acum e ok, Doamne ajuta pe mai departe.Elena cum te simti?Vocea a revenit in totalitate? Dati mi va rog un sfat ce sa mai fac, nu prea am somn, dorm maxim 5 ore pe noapte si ma trezesc si nu mai pot sa adorm.Am incercat cu ceaiuri dar fara rezultate.Sanatate la toata lumea.
0
09-05-2017, ora 08:20
blackgirl
Nu este medic/terapeut
blackgirl
Eu am fost extrem de norocoasa cu operatia: niciun fel de complicatie, nu raguseala, nu disconfort.

In schimb, tolerez extrem de greu lipsa tiroxinei si nici vremea nu ma ajuta: urasc umezeala. urasc frigul, urasc, urasc, urasc... Am tipat ieri la copil si la sot, insa nu ma ajuta nici copilul: se alinta din ce in ce mai mult, sotul mi se pare ca nu ma intelege, el are impresia ca viata noastra este ca si pana acum (adica palma in dos si mers la masaj, ca doar a mancat la restaurant ieri). Eu cu munca (am muncit de la 7.30 pana aseara la 20.00), eu cu gospodaria (gatit, rufe, calcat, curatenie), pe principiul ca oricum voi sta aiurea prin spital/izolare 1-2 saptamani si saracul le va face pe toate atunci :)), eu cu banii (ca doar grosul eu il castig). Mai nou ma invinovateste ca nu reusesc sa ajung la al doilea job la fel de des ca pana acum si se va simti lipsa banilor respectivi. Eu ma simt norocoasa ca reusesc sa conduc si sper sa ma descurca pana inclusiv sambata (caci si atunci muncesc), caci luni dimineata sunt la Parhon. Doamne ajuta!

Nelamuriri legate de iod: nu imi cupar pijamale, am primist niste tricouri mai vechi de-ale sotului la care voi adauga niste pantaloni de 10 lei din pepc, voi arata ciudat in spital? Si pe timpul iodului se tine in continuare regimul fara iod? Citind pe forumurile din SUA am vazut ca la ei se tine LID si in timpul iodului, pana la 4 zile dupa administrarea pastilei. Voi ce stiti?
0
09-05-2017, ora 09:02
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Madalina, imi pare rau sa aud ca ai trecut prin asa ceva. Ma bucur ca acum esti ok.
Rozi, asa eram eu cand aveam tsh fff mic. Si mi se intampla in perioadele stresante, cand stau fff mult la job si am multe deadline-uri.
Blackgirl si eu urasc frigul. Asa am fost mereu. La tine, fiind in hipo este normal sa-ti fie si mai frig decat de obicei.
Mi se pare crunt ca mergi la 2 joburi, mai ales in aceasta perioada, si inacceptabil faptul ca ti se reproseaza ca nu le poti face fata amandurora. Cine nu trece prin asa ceva nu stie. Poate ca sotul nu intelege cum stau lucrurile, cate schimbari se produc in organismul tau acum si cat de greu este. Si castigurile mele financiare s-au redus drastic in acea perioada, dar crede-ma ca este cel mai putin important.
Nu te invinovati pt ca nu ai de ce. Organismul tau a fost bruscat, ai suferit o interventie chirurgicala de curand. Nici nu a avut timp sa-si revina iar acum il privezi de levotiroxina, esentiala organismului pt a functiona cum trebuie.
Nu stiu cum e la parhon in prezent, daca ai voie cu haine de acasa. Si eu am strans toate tricourile si pantalonii vechi, pana si prosoapele de la mama si sora mea, apoi am refacut stocurile :))
0
09-05-2017, ora 10:21
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Blackgirl nu ai voie sa iei de acasa decat prosoape si cosmeticele pt dus. Atat. Ti se va da pijama si papuci de unica folosinta. Eu am stat doar o noapte in spital. Am avut 2 prosoape gel de dus si sampon lamai si dropsuri. Mancare primesti de acolo si crede- ma ca mi s- a parut minunata. Eu am tinut drastic regimul si am avut tsh> 100. Si mai ai voie cu uscator de par daca folosesti. Atat. Nici macar cu lenjerie intima nu ai voie.
0
09-05-2017, ora 11:34
blackgirl
Nu este medic/terapeut
blackgirl
Ana.Maria12, multumesc de intelegere :) Pe hartia primita de la Parhon scrie de 6 pijamale si 6 prosoape, banuiesc ca si lenjerie intima :), de asta am intrebat daca este ok sa ma imbrac mai neconventional. Azi dimineata am mers de curiozitate sa-mi fac un TSH pe langa bHCG obligatoriu. pana diseara voi avea raspunsul. Cred ca-s clar in hipo: plang usor, ma enervez usor, mi-e foame tot timpul si noroc cu merele si rondelele simple de orez. Sper sa am zi usoara la munca, caci pana acum am facut doar cateva drumuri pentru job si gatit si deja sunt obosita, ma dor mainile.

nnic2610, banuiesc ca tu ai facut iodul la Cluj. imi suna cunoscut:)) Atat a stat si in aceleasi conditii baiatul unei cunostinte. Insa mie mi s-a recomandat dr. Goldstein, asa ca pe mana lui merg.
Si ca tot spuneam cat de rar este cc tiroidian: numai in 6 luni am auzit de 3 cazuri, pe langa 3 deja cunoscute.

Ah, si am primit rezultattul de la Imuno histochimie de la blocul de parafina, din Brasov (cel cu rezultatul "incert malign"). In continuare, pe baza markerilor se sustine dg de "incapsulat" si "incert malign", chit ca dr Ioachim de la Parhon a vazut "capsulo minim invaziv si invazie vasculara". CE FAC??

Ma duc mai departe cu lamele spre alte zari? Eu sunt varza, numai pot lega 2 ganduri coerente :))
0
09-05-2017, ora 15:10
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
La Parhon am facut iod. La fel am primit si eu hartia cu necesarul. Si m- am dus ca nebuna cu bagaj inclusiv apa si a luat sotul meu tot acasa. Am intrat doar cu hainele de pe mine tel mobil cu incarcator o carte lamai 2prosoape si gel de dus cu sampon. 2 lamai si dropsuri. Eu zic sa ai mare incredere in ce spune dl dr Goldstein.
0
09-05-2017, ora 17:16
Rozi10
Nu este medic/terapeut
Rozi10
O ce noroc pe voi ca aveti de toate din dotarea spitalului, la noi se intampla ca tre sa iti cumperi tratament ca spitalul nu are.
0
09-05-2017, ora 18:32
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
@blackgirl
Pentru "incert malign" explicatia este ca diferenta dintre carcinomul folicular si tumoarea benigna foliculara (adenom) este data de invazia capsulei tumorii i si/sau angio- sau/si (mai deloc) limfo-invazie, restul cam seamana, inclusiv la mutatii (in cazul de fata cel mai probabil RAS fata de BRAF la carcinomul papilar clasic).
Dr Ioachim are multa experienta, dar cu tendinta de supra-diagnostic cate odata, dupa principiul ca "nu strica o doza de iod radioactiv "de siguranta".
Pe de alta parte e greu de crezut ca la Brasov nici invazia minima a capsulei proprii si nici tendinta de extindere prin vasele de singe nu exista, ambele fiind diagnosticate de dr. Ioachim.
Pentru inca o opinie poti duce lamele la "Babes". era bine sa o fi facut inainte de iod. Dr Goldstein stabileste doza de iod in functie de diagnosticul primit.
0
09-05-2017, ora 20:01
Rozi10
Nu este medic/terapeut
Rozi10
Fetelor dupa op ati avut probleme cu menstriatia?? Deja am o sapt de intarziere si ma simt ca un balon.va multumesc
0
09-05-2017, ora 21:03
blackgirl
Nu este medic/terapeut
blackgirl
TSH>100, la cum ma si asteptam de fapt. Azi toata ziua am fost ca prin ceata, insa la un moment dat mi s-a clarificat si mintea, iar acum sunt high, parca-s pe steroizi :))

Rezultatul la IHC sustine: " EMA negativ. CK19 slab pozitiv in epiteliul folicular, intens pozitiv parcelar in formatiunea nodulara. HBME-1 slab pozitiv in formatiunea nodulara. CD34 negativ (malfunctie anticorp). Cz: Rezultatul testarii sustine dg HP de tumora foliculara cu potential malign incert (FT-TUMP)".

Dg dat de dr. Ioachim: "Carcinom folicular minim invaziv capsular si angioinvaziv (microtrombi tumorali prezenti in vase capilare), focar lobar stg de 2 cm (cf descr macro de origine). P de fond anizofolicular cu epitelii predominant cubice si plate. Mic fragment flandular PT intraparenchimators LDT. M 8330/3 PT2 PNX ST1 V1 (m)".

Bluetux, iti multumesc in avans pentru lamuriri :)) Sunt sigura ca ma vei descurca.

Rozi, nu mi-a intarziat deloc menstruatia. Din contra, mi s-a indesit tot la 14-16 zile. Si am un fir de par extrem de fragil si rar, retin apa (dupa verigheta), mananc tot la 3-4 ore, dar am slabit ingrozitor.

Nico2610, chiar ca m-ai bagat in ceata. Cand ai facut iodul? Oare sa sun pt lamuriri la spital? Ce doza ai avut si cat timp ai stat in izolare?

Off...
0
09-05-2017, ora 21:33
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
@blackgirl
Raman deocamdata doua diagnostice: unul "malign incert" la Brasov si unul foarte cert la Parhon. Partea ingrijoratoare ar putea fi notarea V1 = invazie vasculara a dr. Ioachim. Pentru asta doza de iod ar putea fi destul de mare. Trebuie sa arati ambele diagnostice doctorului Goldstein si sa ceri inca o parere la "Babes', chiar si dupa iod.
CK19 pozitiv se intalneste mai ales in cazul carcinomului papilar. In cazul asta nu se poate exclude nici "varianta foliculara" a carcinomului papilar care, fara V1 si incapsulata, a fost declasificata intr-un non-cancer (denumirea noua e NIFTP = Noninvasive follicular thyroid neoplasm with papillary-like nuclear features). De asta e important un diagnostic clar si chiar a treia opinie.
Poti sa faci acum si TG + anti TG. cu TSH asa de mare, scutesti asteptarea de la Parhon si ai o imagine mai clara a situatiei mai repede.
Inclin sa cred. totusi, ca la Brasov se cam bajbaie, experienta conteaza foarte mult.
0
09-05-2017, ora 22:13
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Inca o precizarie - HBME-1 in carcinomul folicular pur este puternic pozitiv, iar la analiza de la Brasov a iesit slab pozitiv, ca la adenomul folicular.
E clar ca trebuie si a treia opinie.
1
10-05-2017, ora 10:12
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Eu in decembrie am facut iod. Am avut foza minima de 30. M- am internat joi si vineri dimi la 8 am plecat acasa. Am revenit luni pentru scintigrama. Poti sa suni daca vrei...sper sa iti si raspunda...dar noua ne- au spus ca asa va fi la internare pentru ca au avut probleme cu alti pacienti care au iesit din spital cu haine contaminate si le- au aruncat pe strada. Legile sunt foarte clare si stricte in ceea ce priveste radioactivatea si contaminarea.
0
10-05-2017, ora 14:49
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@blackgirl: si eu tot la Parhon am facut iod si am avut haine proprii pt chiar doua schimburi pe zi. E bine sa faci cat mai des dus/baie la cap. Si dupa sa te schimbi.
La fel si prosoape. Aduna ce ai mai prost prin casa, si dupa ce te speli pune-le intr-o punga si inchide-o cat mai ermetic si las-o la baie. Cand mergi acasa e bine sa nu te duci cu nimic purtat in spital iar hainele de plecare le lasi afara pe balcon zile mai multe inainte de a le spala. Si nu le spala cu ale copilului impreuna.
0
10-05-2017, ora 23:34
blackgirl
Nu este medic/terapeut
blackgirl
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Bluetux, nici nu stiu cum sa iti multumesc ca incerci sa faci lumina in capul meu! Sunt din ce in ce mai bulversata! Sotul este de parere ca ar trebui sa ne luam doar dupa opinia dr. Ioachim si sa numai arat rezultatul IHC dr. Goldstein, ca nu cumva sa se simta ofensat. Habar nu am cum este cu orgoliile astea medicale. Insa voi risca si il voi arata odata cu analizele (maine fac si TG si anti TG). Deja am nu-stiu-cate-nopti nedormite, de atatea framantari. Clar nu ma voi lasa pana nu obtin si cea de-a treia parere.

Nico2610, eu voi lasa hainele din spital afara pe teren la aerisit; nu locuieste nimeni inca acolo, ne pregateam sa facem casa anul acesta.

Lavteo, copilul se va muta complet la mama 2 saptamani, nu voi spala nimic in comun cu hainele mele. Nu stiu de cand as putea sa ma reapuc de gatit pt familie, la sfarsitul lunii am si ziua de nastere si as fi vrut ca pana atunci sa fim deja impreuna.

Deocamdata am nelamurirea legata de regim: eu as tine regimul fara iod si in prima zi DUPA administrare (pare ca are sens: iodul radioactiv sa nu concureze cu iodul din alimentatie). Insa pe voi va aud ca primeati mancare normala in ziua respectiva. As putea sa mananc din traista mea macar in prima zi?
0
11-05-2017, ora 09:10
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Blackgirl eu ca sa fiu sigura ca e totul ok am tinut regim pana dupa scintigrama. Mancarea la spital tot fara sare a fost dar mie una mi s-a parut super pt ca ciorba avea bors si clar alt gust si felul 2 tot fara sare dar aam primit sos cu rosii si cozonac la gustare...deci dupa o luna de mancat numai banane cartofi dovlecei si fasole verde masa de la spital a fost un festin pt mine:)))).
0
11-05-2017, ora 10:35
blackgirl
Nu este medic/terapeut
blackgirl
Nico2610, stiu cum este:)) Numar ca mai am 3 zile si jumatate pana la iod. Azi am mancat albus de ou fiert tare cu ardei si paine fara sare, o banana. Pt munca am paine fara sare cu gem de mere si 1 mar, diseara mancare de fasole galbena cu marar. Maine mancare de dovlecel, salata de vinete si paine fara sare, 2 mere. Sambata poate vinete si dovlecel la gratar cu cartofi noi la cuptor cu salata de castraveti, duminica ardei umpluti de post (orez cu ciuperci proaspete si un dovecel umplutura). Cate-o cafea, apa la discretie.

Mi-am mai masurat TA si pulsul: de la 100/70 si puls 98 inainte de regim am ajuns la 77/55 si puls 60. Noroc ca am permanent asupra mea un mar si-o sticla de apa.
0
11-05-2017, ora 11:53
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@blackgirl: eu am avut de acasa lamai si dropsuri acre care sa stimuleze secretia glandelor salivare pt a nu ramane iod acolo. In legatura cu regimul, mancarea din spital e conceputa sa nu te " umfli", adica fara sare pt ca probabil iti vor da si nitel prednison. Poti manca orice, nu e nevoie de regim neaparat dar daca asta iti doresti...iodul va ramane cam 6 luni ca actiune in organism, de asta nici nu se recomanda sa faci mai des daca ai nevoie de o alta doza. Dr Goldstein se va uita cu placere si pe o alta opinie dar si eu as merge pe mana lui Ioachim care are experienta in aceste punctii.
2 sapt izolat copilul dar tine cont ca tu stai in casa, nu dormi cu sotul in acelasi pat cateva zile...
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 676869 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •