Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 717273 ..... 116 117 Înainte ›
0
03-08-2017, ora 09:48
CatalinLKU
Nu este medic/terapeut
CatalinLKU
Am vorbit acum din nou cu Doctorul Stanescu legat de analiza histopatologica si mi-a spus ca oricum se pastreaza la parafina(sper sa fi inteles corect) toata piesa iar daca este nevoie de mai multe lamele probe etc. Oricand se pot cere ptr alte pareri.
Am o stare ffff mare de panica mai ales ca acum 3 ani mama mea a trecut prin aceasta operatie si la ex histopatologic a iesit microcarcinom papilar de tip folicular incapsulat. Cei de la parhon ca acolo s-a operat au spus ca a fost atat de mic incat nu e nevoie de iod.dar va dati seama ca paranoia mea a luat-o pe campii.
PS. Operatia la medlife o fac de tip tiroidectomie totala cu monitorizare de nerv recurent (monitorizarea asta exista si la parhon?)
0
03-08-2017, ora 11:43
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Urgenta este sa te operezi cat mai repede, nu ai ce sa astepti la Parhon, te programeaza dupa 2 ani timp in care un eventual carcinom poate progresa. Nu te lua dupa pareri de tipul " la mine asa a fost" pentru ca fiecare pacient e unic.
Lamele si/sau piesa trebuie insa duse la dr Ioachim de la Parhon.
1
03-08-2017, ora 13:02
CatalinLKU
Nu este medic/terapeut
CatalinLKU
@bluetux, am deja o programare la Parhon, la doctor Ghemigian pentru data de 24 Octombrie. Eu intrebam daca e cazul sa ma operez acum in 2 saptamani si sa stiu ca am scapat, sau daca pot astepta pana atunci. La medlife la Dl Stanescu ma pot opera in 2 saptamani, la Parhon in 3 luni aproximativ. Aici e marea dilema.
1
03-08-2017, ora 13:49
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Catalin, eu sunt operata de dr Stanescu ( cand era la Parhon).
Mergi si opereaza-te daca poti repede la el. Si vorba lui bluetux, du lamele la Ioachim.
0
03-08-2017, ora 17:00
CatalinLKU
Nu este medic/terapeut
CatalinLKU
este normal sa faci raze la plamani inainte de operatia de tiroida ? sau CT, asta mi-au cerut cei de la spital inainte de operatie, bine au cerut mai multe dar asta e cu semnul intrebarii ptr mine ? fiind risc de cancer eu imi fac RAZE ?
1
03-08-2017, ora 17:04
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Se face la orice spital ca sa vada vreo afectiune evolutiva la plamani riscanta pt operatie/anestezie. Riscul de cancer e destul de mic de la radiografie, si la schimbarea permisului trebuie :))
0
03-08-2017, ora 22:11
CatalinLKU
Nu este medic/terapeut
CatalinLKU
Voi ati luat ceva pastile ptr cap, stiu ca suna ciudat, dar efectiv de cand am aflat ca ma operez, nu imi imaginez decat ca mor si am niste caderi puternice in depresie si nu mai pot sa imi revin ? La voi cum a fost ?
1
03-08-2017, ora 23:17
fran57
Nu este medic/terapeut
fran57
CatalinLKU,
dr Stanescu este ff bun, m-a operat si pe mine a doua oara ( prima data am fost la Iasi- o mare greseala !!!). eu zic sa mergi pe mana dr Stanescu, mai ales ca vrea sa te opereze acum. F important este sa faci eco sau CT inainte de operatie, sa se vada ff bine cum e situata tiroida, unde sunt nodulii, etc. La plamani se face oricum radiografie - intra in protocol.
Deci nu ai nici un motiv sa te panichezi ? Nu a murit nimeni la operatiea de tiroida, recuperarea nu este grea. Fii tare si Doamne ajuta!!!
Eu am fost ff multumita de dnul doctor Stanescu. Sa il tina Dzeu sanatos.
0
04-08-2017, ora 09:21
maria.daniela
Nu este medic/terapeut
maria.daniela
CatalinLKU toti cred ca am avut momente de panica, inainte si dupa operatie. Eu sunt operata de apropape 5 luni si tot mai am cate un moment de panica.Trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze, nu sa iei pastile de cap. Opinia mea, dar este doar o opinie, este sa te operezi cat mai curand asa scapi mai repede de stres. Oricum medicul chirurg dupa operatie iti poate spune in mare despre ce este vorba. La anatomie patologica este 100%, dar chirugul stie ce a scos si iti poate spune in mare. La mine asa s-a intamplat. M-am operat la Parhon la dl doctor Ghemigean, dar am auzit doar de bine de dl doctor Stanescu.
0
04-08-2017, ora 10:57
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Catalin, si eu am trecut prin aceleasi stari prin care treci tu. Eram paralela cu realitatea. Nu stiam decat ca vreau sa scap de nodulii aia cat mai repede. Din momentul in care i-am descoperit, intr-o saptamana eram operata, dar mi s-a parut ca a trecut un an. Nu am stat pe ganduri. Nu am luat pastile, dar am avut oameni alaturi de mine care m-au sustinut.
Asa ca, ai o mare sansa ca ai posibilitatea sa te operezi atat de repede la un medic excelent. Dupa cum vezi, sunt persoane aici care au fost operate de dl doc si au numai cuvinte de lauda. Capul sus, o sa fie ok. Cu totii, cei de aici, am trecut prin asta, cu diagnostice mai mult sau mai putin bune. Si, inca suntem aici, traim si ne bucuram de fiecare clipa. Sa auzim numai de bine!
0
22-08-2017, ora 20:17
MariaPop
Nu este medic/terapeut
MariaPop
Buna ziua, am si eu o problema dupa operatia de tiroida: corzile vocale au fost afectate deoarece nervii lor au fost paralizati in timpul operatiei. Una dintre corzi si-a revenit, insa una este inca paralizata (imobila) fapt pentru care am o vorbire greoaie si ragusita. Mentionez ca am fost operata acum 9 luni si inca nu mi-am revenit total. Daca cineva s-a mai confruntat cu o asemenea problema va rog sa imi scrieti. Credeti ca mai sunt sanse sa isi revina? Stiti cumva cui m-as putea adresa sau ce interventie as putea urma?

Va multumesc, astept raspunsurile voastre!
0
23-08-2017, ora 18:00
nanatecor
Nu este medic/terapeut
nanatecor
S-a operat cineva la doctorul Cvasciuc Titus de la Medlife Sibiu? Va rog pareri despre acest medic. Cum sunt conditiile in spitalele Medlife? Si cat costa o operatie de tiroida? Multumesc!
0
24-08-2017, ora 19:27
Dropia
Nu este medic/terapeut
Dropia
Va recomand cu toata increderea sa mergeti la Cluj la spitalul de stat la domnul doctor Olteanu Gabriel este un adevarat profesionist si un om in adevaratul sens al cuvintului!Si personalul medical de asemenea!Nu am crezut ca mai exista asa medici si personal medical ca acolo!M-am operat acum o luna si sunt foarte multumita!Multumesc inca o data d-lui doctor Olteanu Gabriel si intregii echipe!Si la Cluj avem medici deosebiti nu doar la Bucuresti!!
0
25-08-2017, ora 10:04
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@MariaPop

Sa iti spun o intamplare ca sa te scot din problema...
Inainte de a ma opera am vorbit cu sora unui coleg...cum e, ce faci dupa..chestii d-astea. Ea povestea ce povestea si la un moment se trezea zicandu-mi...dar nu mai pot sa iau "inaltele". Am stat eu si m-am gandit...femeia stie in ce hal sunt si-mi zice de "inalte"...Ma gandeam, poate e soprana la opera.? L-am sunat pe coleg si l-am intrebat...evident ca nu era. Am ras cu lacrimi.
Dupa operatie am fost ragusita, o vreme, cam 2-3 saptamani. Sotului ii placea ca nu pot sa vorbesc tare. Si da, nu mai puteam " canta" inaltele. Si nici acum nu pot, dupa 4 ani. Oricum aveam o voce mai grava si nu simt diferenta.
Daca sunt paralizate corzile vocale eu ma gandesc ca nu-si revin. Poate cu exercitii???...
Am vrut doar sa iti ridic moralul.
Da-le naiba de corzi, bine ca esti ok in rest.
ORL-istul poate sa iti zica cel mai bine.

Pup si o zi buna de tot.
0
26-08-2017, ora 00:09
blackgirl
Nu este medic/terapeut
blackgirl
Eu, din nou :))) Pe scurt: TT in 27 martie, RAI doza de 100 in 15 mai, carcinom folicular cu invazie vasculara, nodul de aprox. 2 cm.

Sunt de 3 zile fara euthyrox (doza de 150 mcg), in asteptarea controlului de la Parhon din 13 septembrie. Mi-am facut analizele, cum mi s-a recomandat in prima zi de lipsa, si am urmatoarele rezultate. Le afisez comparativ cu cele din 10 iulie cand eram pe euthyrox de 125 mcg.

10 iulie 23 august
TSH 0.255 0.006 N 0.35-4.94
FT4 20.56 19.78 N 10.0-23.0
Tiroglobulina 0.481 0.256 N 0.2-55
Ac anti Tiroglob 2.18 1.5 N <4.11
Ca ser total 9.0 8.7 N 8.4-10.2

Nu stiu ce sa cred de valori. De cand numai sunt pe levo, de 3 zile, nu ma simt in apele mele: parca se invarte totrul cu mine, mi se pare ca vad prin ceata masinile din spate si-am avut si-un moment de panica azi venind de la munca caci nu-mi gaseam cheile de la casa (le uitasem sa le iau). Si-mi cade parul, smocuri-smocuri; am schimbat cu sampon speciale, insa nu vad momentan nicio imbunatatire. Probabil ca voi ajunge si la dermatolog :))

La eco mamar sunt ok, la gineco ok, scor ROMA negativ (pt cancer ovarian). Ah, si intru (iarasi) in depresie extrem de repede, de am impresia (din nou) ca sotul nu ma iubeste, si parca nici copilul :))))

La ce sa sper la control? Sa nu creasca TSH, tiroglobulina si ac anti Tiroglobulina? Oricum sunt propusa pentru o noua doza de RAI in noiembrie, si chiar sper sa o fac.
0
26-08-2017, ora 07:18
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Tratamentul cu iod radioactiv are ca tinta principala obtinerea unei TG stimulate mai mici decat 1 si eco cervical negativa.
TG stimulata poate fi de si de 10 ori cat este masurata sub tratament cu levotiroxina..
Din analize se vede trendul de scadere a valorii TG, doza de iod a fost mare si in mod normal ar fi posibil sa ajungi cu TG stim <1 dupa un an de la RAI fara o a doua iradiere. Datorita diagnosticului si valorii initiale a Tg, doctorul a hotarat sa trateze boala agresiv, cu inca un RAI si va obtine, probabil, la final, o Tg stim. nedetectabila.
Deci, la controlul care urmeaza, te poti astepta la o Tg stim sub 10, poate chiar sub 3 si la o eco cervicala negativa. Daca Tg stimulata iese sub 1 si eco negativa, in mod normal n-ar mai trebui sa mai faca inca o iradiere.

Caderea parului si depresia sunt consecinte ale hipertiroidismului sever indus de tratamentul de substitutie.
Asa ca 3 zile fara eutirox nu cred ca au influentat cu ceva. Urmeaza o perioada pana la control de hipotiroidism cu simptomele pe care le stii deja de data trecuta.
0
26-08-2017, ora 17:29
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
Buna.Din data de 31.08 si pana pe 28.09 intru in perioada fara iod.Pe 28.09.2017 la ora 07.00 trebuie sa fiu la Parhon pentru tratamentul cu iod.Mi s-a spus ca o sa iua o doza mica de iod.O sa ma tina doar o zi.Trebuie sa imi iau tot ce scrie pe acel bilet (6 pijamale, 6 prosoape etc).Nu prea stiu cum sa procedez?
Nu stiu daca pot sa mai consum produse din comert (supermarket, magazine ) carne de pasare sau de porc neprocesate (piept de pui, cotlet de porc, pulpe de pui, etc).Poate cineva sa-mi spuna si mie cam ce trebuie sa consumi pe toata aceasta perioada?
Pana acum am consumat ceai de ghimbir ;pe toata ceasta perioada oare mai este indicat ceaiul de ghimbir?
0
26-08-2017, ora 21:15
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
S-a mai spus de vreo 10 ori pe topicul asta ce trebuie evitat la regimul sarac in iod, daca te vei uita in urma, vei gasi.
In principiu, trebuie sa respecti instructiunile primite de la Parhon. Tot ce nu e interzis e permis.
Daca stai o zi, tot trebuie sa faci vreo 3-4 dusuri, asa ca tot atatea prosoape si pijamale ajung.
Nu uita laxative, e important sa ai scaun (e).
Poti sa cumperi carne proaspata de la market, dar intreaba daca nu cumva au sarat-o inainte, nu tb sare cu iod.
Nu stiu care-i faza cu ghimbiru', dar cred ca poti sa te lipsesti de asa ceva in perioada de regim.
0
26-08-2017, ora 22:07
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Csimion70 eu am mancat numai carne de tara sarea baciului de la plafar dar foarte putina cat sa aibe gust mancarea fosole verde ceapa verde ardei verzi dovlecei cartofi banane castraveti usturoi mere verzi. Am avut tsh mai mare de 100 si am captat excelent iodul. Am mai mancat mamaliga si paine facuta in casa. Evita cat poti de mult carnea din comert. Este permis tot ce este verde dar fara varza gulii si brocoli si spanac. Cu cat tii mai corect regimul cu atat e mai bine. Eu am facut in decembrie iod si nu m-a lasat sa intru in salon decat cu 2 prosoape cosmeticele personale si geanta. Mi- au dat ei pijama de unica folosinta si papuci. E bine sa ai laxative dropsuri si lamai.
0
27-08-2017, ora 09:02
claudia m
Nu este medic/terapeut
claudia m
buna dimineata..revin si eu cu cateva nelamuriri...inainte de toate as vrea sa stiu daca esste cineva operat care i-a ramas semnul de la taiatura urat vizibil si daca exista vreun remeiu vreo crema sau altceva..mie mia ramas sutura de culoare rozalie si cam lata..se vede f urat..si o a doua nelamurire vroiam sa stiu daca.ex...ma culc undeva la orele 23-24 si ma mai trezesc uneori pe la 3-4 dimineata..este vreo problema daca beau cafea sau mananc ceva iar dupa acea ma culc si mai dorm vreo 3-4 ore si iau atunci eutiroxul? unii medici spun ca nu altii spun ca da...voi ce ma sfatuiti? multumesc astept raspunsuri...o zi buna va doresc si sanatate multa
0
27-08-2017, ora 16:05
Dropia
Nu este medic/terapeut
Dropia
Claudia, sant operata de 5saptamani.Si la fel ca la tine cicatricea e rosiatica doar ca e mai subtire.Ma dau zilnic cu crema de galbenele care este cicatrizanta.De asemenea trebuie acoperita de soare atat acum cat si in timp ptr ca cicatricele sant cancerigne daca sant expuse la soare.Si eu patesc la fel cu somnul ma trezesc pe la 3-4 noaptea.Nu cred ca e bine sa mananci si apoi dupa cateva ore sa iei pastila pt ca se specifica sa o luam pe stomacul gol.Tu cum te simti?Eu iau eutirox de 100 dar nu ma simt prea bine tremur mult, am palpitatii si slabiciune.
1
27-08-2017, ora 16:32
blackgirl
Nu este medic/terapeut
blackgirl
Claudia m, pentru cicatrice am folosit cu succes Epitelin. Ma ajuta mai ales cand stau afara in soare si nu imi protejez cicatricea (nu suport nimic in jurul gatului, am senzatia ca ma sufoc). Sin in plus, eu cred ca fac si cheloid, asa ca atunci cand sunt obosita, nervoasa sau stressata parca ma sugruma ceva de gat.

Dropia, eu la doza de euthyrox de 150 m-am simit cel mai bine, la cea de 100 si 125 ma simteam hipo :))) Poate mi se potriveste cu pulsul la 120 bpm (la 59-62 bpm eu dorm pe mine, la propriu, doar plansetul unui copil sau o cearta ce m-au trezit din amortire). Din fericire, dorm bine, poate si faptul ca sunt foarte obosita cu 2 locuri de munca si toata treaba in casa (curatenia generala de toamna, pusul muraturilor). Stiu ca pe reteta de la Parhon aveam trecut si egilok 25 mg cate 1/2 cp pentru puls. Poate consulti un cardiolog, iar pana atunci incearca cu egilok 25 cand apar palpitatile si tremorul.


Bluetux, la obiect ca intotdeauna. Iti multumesc si de data aceasta pentru raspunsul prompt. Ai mare dreptate si ca de obicei explicatiile tale sunt pe intelesul tuturos si extrem de logice.

Eu sunt de o labilitate psihica inspaimantatoare. Noroc cu munca, chiar ma mir ca reusesc sa ma controlez asa de bine la joburi mai ales ca lucrez cu oameni. Insa in sinea mea sunt praf, imi vine sa plang incontinuu. Sotul se uita la mine ca la nebuni, nu intelege nimic, el stie ca am fost bolnava si ca m-am vindecat. Ce puii mei sa fac? Sa caut psiholog? Voi restul cum suportati?
0
27-08-2017, ora 16:59
Dropia
Nu este medic/terapeut
Dropia
Blackgirl, crema epitelin chiar protejeaza cicatricea?Si poate inlocui esarfa?Ca eu nu omai suport parca ma stringe cineva de git!Intr-adevar sint in hipo pt ca m-am ingrasat 2kg si tin si dieta ca retin multa apa.Cit despre cum ma simt, sint in corpul meu dar parca e o alta persoana cu alte stari!O ciudatenie pentru mine!Peste o saptamina ma duc la endo pt analize si modificarea dozei de eutirox si am sperante ca o sa fie mai bine!Nu va pierdeti speranta, fetelor!Chiar daca tremur maxim chiar si acum cind va scriu sint convinsa ca cu ajutorul lui Dumnezeu voi trece peste asta!Dumnezeu sa va binecuvinteze pe fiecare in parte si sa va asculte fiecare rugaciune!
0
28-08-2017, ora 10:35
maria.daniela
Nu este medic/terapeut
maria.daniela
Buna ziua! Bluetux, am citit intr-un comment cum caderea parului este datorata hipertiroidismului sever indus de tratamentul de substitutie. Cam la o luna dupa iod a inceput sa imi cada sever parul. Acum am intrat in panica, iau suplimente, crema cu petrol si altele. Nu stiu ce sa mai fac, nu vreau sa raman fara par. Am facut analizele, TSH = 0.22, T4 = 1.74. Endocrinologul spune ca sunt foarte bune, dar cu parul cum ramane? S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Solutii va rog, nu stiu ce sa mai fac.
0
28-08-2017, ora 14:06
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Caderea parului si chiar probleme ale pielii la unii pacienti cu tiroidectomie totala reprezinta un efect advers atat datorita hipertiroidismului indus de tratamentul de substitutie, cat si in cazul hipotiroidismului procedural indus pentru terapia cu iod sau/si analize de markeri tumorali, scintigrafii. Ambele stari hiper/hipo alterneaza mai ales in primii doi ani de la operatie si atunci sunt mai multe plangeri de la pacienti, Iradierea cu I131 contribuie si ea. Vitaminele si mineralele joaca si ele un rol important - trebuie verificate nivelurile de Vitamina D, seleniu, fier, vitaminele B. La fel tb verificat nivelul free T3, eventual, in cazuri selectate atent, suplimentat T4 cu T3.
Toate astea tb discutate cu un endocrinolog bun.
0
31-08-2017, ora 21:35
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
Daca o sa mi se administreze cea mai mica doza de iod cate zile trebuie sa stau separat de familie?.Si dupa spitalizare cate zile de concediu medical mi se da?
0
01-09-2017, ora 10:02
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
@csimion70 : toate aceste informatii o sa le primesti la externare. Concediu medical probabil 2 saptamani.
0
05-09-2017, ora 06:56
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
Am inceput deja tratamentul fata iod.Pana acum m-am descurcat cu paine facuta in casa(cu putina sare fara iod -sarea Baciului), cartofi fierti, linte verde, salata de castraveti cu ceapa, ardei gras verde, un pic de ulei si zeama de lamaie.Sambata am mancat piept de pui fript pe gratar.Pieptul de pui l-am luat din supermarket (piept de pui ambalat la caserola)-este vr-o problema? oare adauga ceva sare iodata in el? nu prea pare, si nu scrie pe eticheta ca are asa ceva.Daca are cineva vreo informatie in acest sens va rog sa imi spuneti si mie.As vrea sa mai cumpar din supermarket si carne de porc (tot la caserola) ne preparata si ne congelata, iar din piata peste proaspat de apa dulce.
0
05-09-2017, ora 07:48
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Csimion70 evita cat poti de mult carnea din comert. Sigur are sare adaugata. Mie asa mi s-a recomandat. Odata pe sapt sa mamanci e ok dar sa faci un obicei din asta nu e ok. Cauta sa te ajute cineva cu pui dr tara daca nu poti manca fara carne
0
05-09-2017, ora 15:59
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Am mai spus odata, parca...
Nu trebuie alergati dupa "pui de tara" si sa deveniti vegani cu ocazia iradierii cu I131.
Eliminarea hormonilor de substitutie este principala metoda prin care creste TSH peste 35, cum e nevoie. Alimentatia saraca in iod, pt ca fara iod nu exista, ajuta un pic.
Cereti carne nesarata proaspata din market, mai degraba "sarea lui Ghita" din "plafar" e fake.
Am mancat carne de pui din hipermaket si paine fara sare din comert, sare de mina (pt muraturi, din piata) si nu am avut probleme cu TSH sau captare de I131: TSH 90 si "mici resturi net iodocaptante" la scintigrafie, cu raspuns excelent la tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 717273 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •