Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 737475 ..... 116 117 Înainte ›
1
25-09-2017, ora 23:38
carme97
Nu este medic/terapeut
carme97
buna! stiu ca va fi o intrebare foarte ciudata, stupida chiar insa.. inca de mic (de cand ma stiu, acum am 20 de ani) am avut glanda tiroida umflata, proeminenta, destul de mare. S-a marit in volum foarte incet iar de pe la 15 ani a inceput sa stagneze. Partea stupida e ca nu mi am facut niciodata analize, nu am fost nici macar la medicul de familie de vreo 12-13 ani ( cand am fost, tot aveam gusa insa medicul a zis ca e okay, nu trebuie sa-mi fac griji, asta e tot ce-mi amintesc) iar acum am capatat o frica ridicola in aceasta directie.
Nu am fost bolnav racit niciodata( excluzand racelile normale, o data la 4-5 luni, stiti voi), nu am dureri de cap, nu am tensiune ridicata, ma simt perfect, energic, singurele probleme pe care le am, excluzand gusa, sunt tremuratul mainilor ( care nu e deloc problematic dar clar prezent ) si faptul ca un ochi imi este proeminent (ambele prezente de cand ma stiu ). M-am interesat foarte mult pe internet si toate acestea sunt simptome pentru boala graves. As dori sa evit pe cat posibil operatia, acesta fiind si principalul factor pentru care m am indepartat de medici. Exista vreo sansa sa fac asta ? Multumesc frumos
Sunt constient ca nu e cea mai inteligenta abordare
0
26-09-2017, ora 09:50
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Cea mai proasta alegere este sa ignori boala care isi va continua cursul.
Daca e vorba de Graves, dupa simptome si oftalmopatie, este o boala autoimuna care revine si cu tratament, asa ca tb luate masuri.
Singura solutie pentru vindecarea totala, mai ales la varsta ta care este un mare avantaj, este operatia, una dintre cele mai usoare.
Obligatoriu, inainte de operatie, markerii de tiroida trebuie adusi la normal si oftalmopatia rezolvata, asta cu antitiroidienele de sinteza cunoscute.
Trebuie sa mergi urgent la un endrocrinolog bun.
0
26-09-2017, ora 12:31
carme97
Nu este medic/terapeut
carme97
Oftalmopatia se va vindeca si ea total odata cu aducerea markerilor tiroidieni in limitele normale? Sau trebuie o alta operatie specifica? Multumesc de raspuns,
0
26-09-2017, ora 13:04
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Dupa un tratament cu antitiroidiene ar trebui sa se retraga.
0
26-09-2017, ora 13:21
carme97
Nu este medic/terapeut
carme97
multumesc frumos @bluetux am sa imi fac acel control cat de curand
0
26-09-2017, ora 15:37
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
Multumesc mult nico2610mai am insa o intrebare.Cand am fost la operatie a trebuit sa-mi aduc si vase pentru mancare (cana, lingura, farfurie); acum tot asa este aici?
0
26-09-2017, ora 16:13
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Mie nu mi- a dat voie decat cu cosmeticele pt dus 2 prosoape si geanta personala. Atat
0
26-09-2017, ora 18:01
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
si cand ai fost nico2610 (in ce data)? Acum recent?
0
26-09-2017, ora 20:14
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Eu pe 15 dec anul trecut am facut iod. La fel cu internare joi. Vineri dimi am plecat acasa si am revenit luni pt scintigrama. Iodul a fost chipurile pt rest tiroidian pt ca nodulul care a fost carcinom papilar varianta foluculara a fost incapsulat. Primul control dupa iod a fost in 25 iulie. Dr a zis ca nu mai am niciun rest tiroidian. Nici macar nu mi- a facut alta programare pentru alt control. Mi- a zus doar sa urmaresc tsh si ft4 cu medicul meu endocrinolog.
0
27-09-2017, ora 06:26
csimion70
Nu este medic/terapeut
csimion70
Multumesc mult nico2610 dar nu stiu cum sa mai procedez.Maine ajung la Parhon.Nici nu stiu -sa mai iau lamile.Si cum sa le iau ( intregi sau sub forma de picaturi).cata apa sa mai iau, si daca imi mai trebuiesc pijamale?
0
27-09-2017, ora 11:01
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Buna ziua tuturor,
Asa cum am planuit, azi am fost la Parhon, la cosultatie.M-a consultat d-nul doctor Dan Niculescu, care a tras concluzia ca nu trebuie operatie prea curand, nodulii urmand sa fie monitorizati in continuare.Deci, un medic (de la Medicover) spune : operatie, altul spune : mai stai. M-au dat peste cap de tot, nici nu stiu ce sa fac.Sincer, as face operatie sa scap odata de ei pt ca nu se stie de ce natura sunt si oricum de retras nu se vor retrage niciodata si in final tot la operatie ajung.Chiar nu stiu.
0
27-09-2017, ora 17:09
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Csimion. Daca are cine sa mearga cu tine ia- ti tot ce iti trebuie. Daca nu te lasa cu nimic cum a fost la mine macar sa aiba cine sa ti le ia acasa. Eu nu am folosit decat sampon si sapun si 2 prosoape. Atat
0
27-09-2017, ora 18:26
Eva d
Nu este medic/terapeut
Eva d
Buna ziua, am fost operata de tiroida acum 5 zile, boala Basedow la iasi dupa operatie la circa 2 zila am facut un hematom, furtumasul facuse un mic cheg si hemoragia a ramas in operati, doctorul chirurg a stors efectiv opetati si a spus ca totul sa curatat apoi am mai stat o zi in spital.A doua zi doctorul a venit apus mana un pic la operatie si a spus ca este in regula, si eu ma simteam bine dar azi cand am scos bandajul am observat ca am ca un nodul si pare ca e din ce in ce mai deranjant pare ca ma apasa pe gat.Asi dori sa va intreb pe cei care ati fost in situatia mea cum ati procedat, este ceva grav, am inceput sa stau cu frica, daca se intampla ceva rau ?Multumesc anticipat.
0
27-09-2017, ora 20:05
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Buna seara.Am trecut si de a doua operatie si de iod din nou.Dupa o luna jumatate analizele au fost tsh=0, 0130 si Ft4 =1, 20 si 15, 44.Astazi am fost la sala...cei de la Oncologie spun ca am voie.dar endocrinologul spune inca nu.Adevarul este ca dupa sala iar am simtit ca si cum imi bate inima in git.De o vreme am hn tiuit puternic in ureche.Voi ati patit asa ceva?plus ca si tresar cateodata.
0
01-10-2017, ora 20:55
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Lasa sala si mergi la cardiolog, totul e din cauza valorii TSH foarte scazute dar aici nu ai ce face, trebuie tinut sub 0.1 deocamdata.
0
01-10-2017, ora 22:03
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
1. O actualizare de comportament si raspuns la tratament pentru "tumoarea foliculara incapsulata non-invaziva cu trasaturi nucleare de tip papilar", denumire OMS "NIFTP" = fostul Carcinom papilar "varianta foliculara" incapsulat neinvaziv, tratament la Parhon:

- Tiroidectomie totala, forma mulifocala = 2 focare lob stang, fiecare intre 1 si 2 cm, "ascunse" in doua adenoame foliculare hiperfunctionale
- Tiroglobulina post tiroidectomie la 6 luni TG = 5, 23 AntiTG = 20 N< 30
- echo: mici resturi tiroidiene in ambele loji, fara adenopatii specifice
- Scintigrafie : numeroase mici resturi tiroidiene in ambele loji = tesut remanent normal / inflamator net iodofixant.
- datorita resturilor, caracterului multifocal si particularitatilor pacientului se decide o doza minima de ablatie de 30 mci I131.

Rezultat:
- la 3 luni dupa I131 - ecografie negativa, nu s-a masurat TG
- la 11 luni dupa I131 - TG stimulata nedetectabila, ecografie negativa
- la 42 luni dupa I131 - TG stimulata nedetectabila, ecografie negativa

De remarcat negativarea completa pe tot parcursul urmaririi cazului (4 ani).
I131 nu este recomandat pentru NIFTP, ramane recomandarea medicului si alegerea pacientului.

2. Conform studiilor publicate pentru carcinomul diferentiat de tiroida:
-prima TG stimulata nedetectabila (<0.6) la minim 10-12 luni de la tiroidectomie totala/I131 + echo negativa au o valoare de predictie pentru remisiune completa a bolii de 98% (2% risc de recurenta a bolii)
- a doua TG stimulata consecutiva nedetectabila (<0.6) (in medie la 38 luni de la tiroidectomie totala/I131) + echo negativa au o valoare de predictie pentru remisiune completa a bolii de 100% si sunt reasiguratoare.
In consecinta, urmarirea ulterioara se poate face prin masurarea Tg nestimulata si echo la cel putin 1 - 2 ani.
Pentru TG nestimulata ar fi recomandat un kit de analize cu precizie < 0.2.
0
02-10-2017, ora 14:54
Rody82
Nu este medic/terapeut
Rody82
Buna ziua.
Am 35 ani, in luna mai am fost depistata cu trei nodului tiroidieni de 1.19/1.59 cm pe lobul drept, iar pe lobul stang mai mici de 0.43/0.24cm.Din cauza acestor noduli care cres in interior am avut si o semipareza usoara pe partea dreapta, acestia apasand pe un nerv.In urma consultului de specialitate la Parhon am fost instiintata ca tebuie sa ma operez, sunt programata pentru operatie in luna noiembrie.Precizez toate analizele legate de tiroida, inclusiv markeri tumorali endocrini, alcitonina si ATPO sunt ok.Dr.endocrinolog mi-a prescris eutirox de 25 si calciu.Dupa 5 luni am repetat ecograful si din pacate noduli au mai crescut.Imi este foarte frica, nu stiu ce sa fac sa mai astept sau sa merg la operatie?
Sunt programata la dl Dr Brasoveanu Daniel, la prima vedere si la prima discutie mi s-a parut un om cumsecade.
S-a mai operat cineva la dansul ?
Opereaza in ziua in care esti programat sau a doua zi?
Este grea operatia sau recuperarea ?
Va multumesc !
0
03-10-2017, ora 11:48
maria.daniela
Nu este medic/terapeut
maria.daniela
Buna ziua! D-na Rody82, nu aveti ce sa asteptati, operatia trebuie sa se faca. Eu cand m-am operat in Parhon, in luna aprilie 2017, in prima zi mi s-au facut investigatiile si dupa a urmat operatia. Am stat 3 zile internata dupa interventie, cu terapie intensiva cu tot, asa ca recuperarea nu este una foarte grea. Trebuie putina vointa si determinare. Nu am fost operata de dl Dr. Brasoveanu, dar erau persoane operate de dumnealui si erau multumite. Acum depinde mult si de organism, dar nu trebuie sa va speriat de interventie. Sanatate multa va doresc!
0
03-10-2017, ora 22:15
Andrei1979
Nu este medic/terapeut
Andrei1979
Buna sunt b 38 ani si am fost diagnosticat in 2016 cu un nodul de 1.4 cm puternic vascularizat pe lobul stg al tiroidei.Toate analizele pt tiroida fiind ok inclusiv calcitonina.Endocrinologul a decis sa l urmarim echo la 6 luni.In 2017 ( dupa 10 luni s-a marit cu 20 % ) lobul drept echo bormal.Elastografia a dat scor de 8.9 (duritate mare ).M a trimis la chirurgie fara sa mai fac punctie cu ac fin.Bineinteles chirurgul m a programat la cutit.Sunt operat pe data de de 26.09.2017 tiroidectomie totala deoarece intraoperator chirurgul a decis ca lobul drept arata rau (asa a zis).va rog mi a fost trimis pe mail de la secretariatul spitalului buletinul de analize de la anatomopt pe care nu stiu sa l citesc.
Mucroscopic adwnom tiroidian mediofolicular cu dilatatii chistice si capsula cu remanieri in periferie dezvoltat pe fond de gusa coloida nediofoliculara
Fragmentul restant extemporaneu din lts adenom tiroidian nediofolicular hiperfunctional cu dilatatii chistice si focare de hemoragie recenta delimitat de o capsula conjunctiva u retractii si remanieri.tiroida adiacenta cu aspect de gusa coloida mediofoliculara focal cu hiperfunctie.ce asociaza focare de tiroidita cronica limfocitara si marcata congestie
LTS gusa coloida mediofolicalara cu arii de hiperfunctie cu foliculi cu degenerescenta crescuta si macrofage spumoase. Benzi de sclerohialinoza ce includ foliculi atrofici cu aspect vag nodular.interstitial ae mai remarca focare de tiroidita cronica limfocitara si congestie.Scuze pentru romanul scris.Oricum ma simt f obosit la 7 zile de la operatie.Ma doare tot gatul foarte tare si nu am voce aproape deloc.Chirurgul ce m a operat e plecat pentru 2 saptamani si nu pot vb cu el.Mi se pare vag rezultatul de la anatomopat.Scuze pt eventualele greseli de ortografie.Scriu de pe o porcarie se tel
0
04-10-2017, ora 06:30
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Rezultatul este foarte bun, benign = adenom folicular intr-o gusa nodulara cu tiroidita cronica subclinica.
Dr Ioachim de la Parhon ar trebui sa vada lamele daca ai dubii.
0
04-10-2017, ora 08:50
Andrei1979
Nu este medic/terapeut
Andrei1979
Cum sa nu am dubii dupa ce am aflat experientele nefericite a unor persoane pe acest site.
0
04-10-2017, ora 11:23
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Andrei1979,
Acesta este rezultatul final ? Eu stiam ca rezultatul anatomo-patologic, sau cu alte cuvinte biopsia, este gata in trei saptamani-o luna, nu dupa cateva zile, nu stiu...poate gresesc.La ce spital te-ai operat?
0
04-10-2017, ora 12:01
Andrei1979
Nu este medic/terapeut
Andrei1979
La sf spiridon iasi
0
04-10-2017, ora 12:49
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Andrei1979,
Eu cred ca acela este rezultatul preliminar din timpul operatiei.Imi cer scuze daca spun tampenii, dar asa cred.Si eu trebuie sa ma operez, dar sincer nu-mi este asa teama, toate trec cu rabdare si incredere ca va fi bine.Multa sanatate iti doresc si tuturor celor care posteaza in acest site.
0
04-10-2017, ora 17:03
Andrei1979
Nu este medic/terapeut
Andrei1979
Am fost azi la endocrinolog cu rezultatul.E final.E benign.Am reteta de euthyrox 100 1 cp/ zi.Am citit ca e mai bine sa incep cu 50 timp de 3 zile apoi 75 timp de 3 zile apoi sa trec la 100.Stie cineva ceva de acest lucru ?
0
04-10-2017, ora 21:30
elena gaf
Nu este medic/terapeut
elena gaf
Andrei1979 eutiroxul trebuie sa l iei cum ti a zis dr si eu am luat intai de 100 apoi dupa o luna cand am facut TSH mi a iesit mic si mi a recomandat sa iau ultimile 3 zile din saptamana jumatate cat despre raguseala eu am fost operata pe 13 feb tot la Spiridon de si abia acum a inceput sa mi revina vocea mai bine asa ca trebuie sa ai rabdare si sa fii optimist sanatate multa!
0
04-10-2017, ora 21:47
Andrei1979
Nu este medic/terapeut
Andrei1979
Dap multumesc si va urez sanatate la toti.Oricum suntem cu 10 ani in urma fata de alte tari in abordarile terapeutice in cazul multor afectiuni.
0
04-10-2017, ora 22:58
CatalinLKU
Nu este medic/terapeut
CatalinLKU
Revin cu vesti bune si cu mii de multumiri, in ultimele 2/3 luni de zile, am tot citit si recitit acest forum, am avut momente in care m-am bucurat, altele in care m-am panicat etc.
Poveste mea:
am aflat pe 22 iulie, in urma unei ecografii ca am 4 noduli mari, 2 pe stanga 2 pe dreapta, cel mai mare fiind de peste 4 cm, cel mai mic cam de 1cm, a urmat panica, descoperirea forumului si stabilirea operatiei. Am fost convins ca totul va fi rau, m-am oprit efectiv din "trait", am avut totusi familia, prietenii si forumul langa mine, toti mi-au spus ca inca nu am de ce sa ma panichez, dar nu am putut crede nimic, eu stiam ca exista o sansa sa fie rau si doar paia o vedeam. Pe aproximativ 10 septembrie am repetat analizele si ecografia, analizele au iesit din nou perfecte, insa la ecografie mai imi aparuse un nodul maricel, aproape 1cm, iar cel de 4 cm se facuse de 5cm, asa ca am decis ca trebuie operat urgent, astfel pe 20 octombrie, acum fix 2 saptamani, m-am operat la Dl Dr Ghemigian, in cadrul Regina-Maria, operatia a decurs mai mult decat ok, efectiv nu pot sa spun ca a existat cuvantul durere, nu am avut probleme aproape deloc, am vorbit bine inca de la reanimare, am inghitit putin greoi dar nu cine stie ce si dupa 2 nopti eram acasa in asteptarea rezultatului. Intre timp a sosit rezultatul si a fost Bening.
M-am hotarat sa las aici si povestea mea, deoarece am observat ca majoritatea scriu doar cand au probleme, iar cei cu rezultate bune uita de multe ori sa mai impartaseasca. (eu chiar cautam astfel de povesti, din care sa vad ca sunt multi oameni cu rezultate BUNE!!!)
Sunt un caz 100% fericit si vreau sa va multumesc tututor celor care ati scris aici, pe mine m-a ajutat enorm. Oricine are intrebari legate de operatie, cum decurge etc, pot oricand raspunde pe privat la orice intrebare, daca ajuta pe cineva.
PS. Iti multumesc din inima BLUTUX, ai fost si esti un mare OM, din partea mea, ai acelasi respect pe care il port echipei medicale care m-a ajutat, daca nu chiar mai mult, ITI MULTUMESC FRUMOS !
0
06-10-2017, ora 12:28
Andrei1979
Nu este medic/terapeut
Andrei1979
Buna din nou.Am observat azi ca am sub si cumva deasupra operatiei o umflatura cam cat un ou de prepelita foarte dura, nedureroasa.A mai avut cineva problema asta ?Ma si deranjeaza la inghitit.
0
06-10-2017, ora 14:12
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Chestia aia se numeste SEROM si este foarte intalnita dupa operatia de tiroida.
Se va retrage in timp.
Daca faci febra, consulta un chirurg totusi.
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 737475 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •