Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 757677 ..... 116 117 Înainte ›
0
07-12-2017, ora 12:29
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Buna ziua.Am revenit dupa o luna.Am fost operata, a fost extirpata toata tiroida, iar rezultatul histopatologic este urmatorul:
Formatiunile descrise macroscopic la nivelul lobului drept si stang corespund unor proliferari sugestive pt o leziune de tip carcinom papilar varianta foliculara, multilocular, unele focare incapsulate.Asociat, parenchim tiroidian cu foliculi de talie variabila, arii de hiperplazie foliculara multinodulara.Moderate remanieri fibro-inflamatorii, cu infiltrat limfomonocitar dispus plurifocal interstitial.
Diagnostic:
Aspecte histopatologice ce pledeaza pt proliferare de tip carcinom papilar varianta foliculara multicentric cu focare intre 1 si 2.2 cm diametrul.Asociat leziuni difuze compatibile cu o hiperplazie nodulara tiroidiana.
Clasificare TNM: pT2Nx
Ma poate lamuri cineva daca trebuie neaparat dozare cu iod? Am fost la medicul chirurg care m-a operat, si a spus doar ca s-ar putea sa am nevoie de cateva sedinte cu iod, dar nu el decide.Unde ar trebui sa ma duc?La medicul endocrinolog care m a amanat de vreo 2 ani si care mereu imi spunea ca nu e urgenta medicala?
0
07-12-2017, ora 13:37
maria.daniela
Nu este medic/terapeut
maria.daniela
Buna ziua! D-na Steliana V. trebuie sa ajungeti la medicul de medicina nucleara, nici chirurgul si nici endocrinologul nu stabilesc iodul, doar medicul de medicina nucleara!
In Parhon este dl doctor Golstain.
0
07-12-2017, ora 13:46
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Dupa descrierea cam sumara, este un carcinom papilar "varianta foliculara" multicentric, infiltrativ, cu ceva focare incapsulate. Rata de recidiva este de 15 % asa ca cel mai probabil se va face terapia cu I131, medicul de medicina nucleara va decide - la Cluj sau Parhon.
0
07-12-2017, ora 14:26
Vivica
Nu este medic/terapeut
Vivica
Buna ziua! Am revenit dupa operatie care a fost pe 08.11.2017, tiroidectomie totala. Pe 06.12.2017 am luat rezultatul anatomopatologic, nu mi-a recomandat terapie cu iod, d-l. doctor a zis ca e bine. As vrea sa vad si parerea voastra( cei la care le-a iesit un rezultat asemanator), dar si parerea lui BLUETUX care vad ca este foarte pregatit in domeniu si o persoana super... Rezultatul anatomopatologic este validat de dr. Dumitru Ioachim de la Sp. Parhon Bucuresti: GNP cu noduli de adenomatoza anizofoliculara cu arii epiteliale hiperplazice cu aspect hiperfunctional, hemoragii, siderofagie, scleroza, arii restrinse cu infiltrat limfoid interstitial. Astept parerile voastre si va multumesc foarte mult! Va doresc multa sanatate, fericire si numai bucurii!
0
07-12-2017, ora 14:33
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Nu e nimic de spus in plus- diagnostic foarte bun, benign, gusa polinodulara. Endocrinologul va regla periodic nivelurile TSH si FT4, etc.
0
07-12-2017, ora 15:05
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Multumesc Maria.daniela si Bluetux.Sper sa fie bine, o sa revin.sanatate !
0
07-12-2017, ora 18:37
Vivica
Nu este medic/terapeut
Vivica
Multumesc foarte mult bluetux, sint foarte fericita pentru rezultatul bun. Sanatate multa si Sarbatori fericite omule minunat bluetux si tuturor dupa acest forum! O seara buna va doresc!
0
07-12-2017, ora 18:46
Vivica
Nu este medic/terapeut
Vivica
Multumesc mult pentru raspuns bluetux! Sint foarte fericita pentru rezultatul bun primit. Va doresc multa sanatate si Sarbatori fericite omului minunat bluetux si tuturor dupa forum! Sa aveti o seara minunata!
0
09-12-2017, ora 09:11
minocica
Nu este medic/terapeut
minocica
Buna dimineata

Am revenit dupa ce am vorbit cu dl dr Miron de la spitalul Elias. m-a programat pa data de 13 dec, (sper sa fie cu noroc). As dori daca se poate un raspuns de la dl bluetux pentru postarea anterioara.

Am facut analizele si TSH=1.42;FreT4=14.01; Ac Anti tireoperoxidoza =26; AC anti Tiroglobulina=24.54 si Calcitonina <2 si va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa-mi fac griji. Cel mai tare ma sperie macrochistul de 38/20mm cu perete usor ingrosat, continut transonic si multiple proliferari parietale cea mai mare de 12/7 mm baza larga de implementare, margine neregulata, neomogena si vascularizata.

va doresc tuturor sanatate multa
0
09-12-2017, ora 13:42
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Numai analiza histopatologica dupa tiroidectomie va arata clar diagnosticul, ecografia poate numai sa descrie macroscopic tiroida.
Numai 20 % din cazurile de tiroida nodulara operate se dovedesc a fi maligne. independent de aspectul ecografic. Chisturile in general sunt benigne.
Analizele sunt normale, dar rezultatul se va transa numai dupa operatie.
0
11-12-2017, ora 10:59
laura_laurickha
Nu este medic/terapeut
laura_laurickha
buna ziua!sunt noua pe forum, urmeaza sa am o operatie de nodul la tiroida pe 9 ianuarie la spitalul parhon la dl doctor ghemigian si as vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi sa stiu ce trebuie sa iau la mine, banii necesari etc.orice sfat e bine venit!va multumesc!
0
11-12-2017, ora 12:08
maria.daniela
Nu este medic/terapeut
maria.daniela
Buna ziua dna Laura! Eu m-am operat la dl doctor Ghemigian in aprilie anul acesta. Din punctul meu de vedere este un chirurg forte bun. Aveti nevoie de produsele de igiena, prosoape, pijamale descheiate pe piept ( cam 3 perechi, in cazul in care se mai pateaza sa aveti de schimb), paie pt a putea bea dupa interventie, iaurt, apa si pastile pe gat ( ei recomanda strepsils intensiv). Dupa interventie o sa fie nevoie de ceva pentru a calma gatul. Mult curaj, in trei zile o sa fiti acasa. Multa sanatate! Daca am uitat ceva sa ma ajute doamnele care mai raspun pe forum. In legatura cu banutii o sa puteti discuta acolo.
0
11-12-2017, ora 13:37
minocica
Nu este medic/terapeut
minocica
Multumesc din suflet bluetux, m-am mai linistit putin, miercuri o sa merg la spital sa vad ce imi zice chirurgul. Sper sa ma opereze sa scap mai repede.
o zi buna si sanatate multa
0
13-12-2017, ora 11:58
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Buna ziua.Am revenit cu analizele date de medicul endocrinolog.Anti-tiroglobulina=13, PTH=41, 1 ;TSH=1, 5 ; FT 4=24, 4 si TG=0.17. Deci Ft4, tsh si tg am inteles ca sunt mari.Urmeaza ca maine sa merg la Parhon pt programare pt iod.Credeam ca voi scapa de asa ceva dar...nu. Intrebarea mea este cum sa procedez in privinta "atentiei".Poate e o intrebare cam prosteasca, dar as vrea sa stiu cum merge si chestia asta.Multumesc anticipat si multumesc inca o data celor care m au sfatuit sa ma operez si sa nu mai aman.Sa stiti ca datorita voua am mers la operatie fara teama, eram pregatita psihic pt orice rezultat.Multumesc Bluetux, AnaMaria...si tuturor.Sanatate tuturor !
0
13-12-2017, ora 13:56
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Steliana mergi cu incredere la iod. Eu peste 2 zile fac un an de cand am luat iodul. Daca tii regimul cum trebuie cu siguranta vei capta bine. In alte privinte stai limistita ca este foarte aglomerat si se discuta acolo ce si cum. Iti recomand sa ajungi pana in ora 7 acolo
0
13-12-2017, ora 14:12
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Multumesc nico2610, asa am sa fac si o sa revin.Sanatate
0
13-12-2017, ora 15:52
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Primul pas ar trebui sa fie schimbarea endocrinologului curant.
Pentru ca o valoare de 0.17 pentru TG nu numai ca nu e mare, dar e chiar la limita functionala a kitului (0.1-0.2).
O valoare reala pt TG se va masura in lipsa tratamentului de substitutie, cu un TSH de minim 35.
Daca si asa TG iese mai mica decat 1 iar echografia/scintigrafia nu arata imagini suspecte - atunci boala a fost eradicata complet prin tiroidectomie si iodul radioactiv nu este indicat in prezent pentru ca nu aduce nici un beneficiu, dar poate aduce alt cancer peste ani...
Ar fi utila si o parere privind diagnosticul de la patologul de la Parhon, dr. Ioachim.
Nu ai postat valorile de referinta pentru ANTI-TG, poate asta o fi vrut sa spuna "poetul" ca e mare, , ,
Dupa valoarea TG actuala, a fost o operatie foarte bine facuta.
0
13-12-2017, ora 19:19
Lesic
Nu este medic/terapeut
Lesic
Salut.Sunt eu din nou.Totusi ma framinta starea mea de sanatate si am hotarit sa revin cu intrebari catre Bluetux, caci urmarind forumul m-am convins de profesionalizmul lui Bluetux.Eu trimit datele morfopatologice si protocolul operatiei si as vra ca sa ma indruma-ti daca e nevoie de iodterapie (I131), caci aici in Irlanda la un control de rutina m-au adus din nou in starea depresiva si m-au facut un pacient cu metastaze deja fara sa ma intrebe concluzia morfopatologica si fara sa-mi efectueze scintigrafie.
Protocolul operatiei:Sub protectia anesteziei generale, cu prelucrare si delimitare cimpului operator.Cervicotomie Kocher.Mobilizare muschilor sternohiodeussi musch.strernotiroideos.La revizia glandeitiroide in ambii lobi multipli noduli, duri cu calcificari, partial mobili fara invazia capsulei in tesuturile adiacente de la 2-2 cm si 1.5-1cm.Ganglionii limfatici regionali fara schimbari patologice vizibile.Tiroidectomie.
Reziltatul histologi:carcinom papilar multifocal, varianta mixta-foliculara, oncocitara de tip "Wartin-like"cu afectare bilaterala a glandei tiroide pe fundal de adenoame foliculara si oncocitara si tiroidita Hashimoto.Incadrare pTNM:pT1b, Nx, LVO, PnX.Va rog sa-mi sugerati ceva idei si ce trebuie sa mai efectuez suplimentar?La moment ma aflu la 150mg de Ltiroxin.Multumesc preventiv.
0
13-12-2017, ora 20:51
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Conform rezultatului histopatologic a fost vorba de un carcinom papilar multicentric, varianta Warthin-like, o forma rara (aprox. 2 % din totalul carcinoamelor papilare), pe fondul unei tiroidite Hashimoto.
Nu s-au evidentiat metastaze ganglionare, fara nici un fel de invazie (capsulara sau/si limfovasculara}.
Desi rara, are aceleasi caracteristici moleculare ca un carcinom papilar clasic combinat cu o tiroidita limfocitara. Mutatiile BRAF sunt mai reduse decat la varianta clasica.
Dupa valoarea tiroglobulinei stimulate, ecografia cervicala, eventual scintigrafia si CT scan, se poate decide sau nu terapia cu iod radioactiv.

Nu e clar in ce a constat controlul de rutina si de unde concluzia "m-au facut un pacient cu metastaze deja" ?!?
0
14-12-2017, ora 00:41
Lesic
Nu este medic/terapeut
Lesic
Multumesc Bluetux ca sunte-ti permanent cu raspunsuri informative. M-am adresat aici in Irlanda la inceputul anului 2017 si medicul de familie mi-a indicat 50 mg LTiroxin. Eu nu vedeam schimbari in starea de sanatate si m-am adresat la endocrinologist privat la care o simpla vizita costa €300.Chiar dupa aceasta vizita am fost neglijata si abia prima USG mi-a fost indicata la 8 luni dupa adresare. Cind am vazut aceasta indiferenta, m-am adresat la un endocrinologist din Moldova si am fost luata de urgenta la tiroidectomie(26/09/2018)Dupa USG din august am fost chemata la un control la endocrinolog pe 30/11/17 si cind au vazut ca tiroida i-mi lipseste au inceput a striga ca stiu ce inseamna afectiunea mea si ca ar putea fi grav cu mine ca nu am primit terapie cu Iod radioactiv, ca precis sunt metastaze deoarece nu am primit Iod.
0
15-12-2017, ora 07:59
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Buna dimineata. Ieri am fost la Parhon, la d-nul Ioachim si toate cele 8 lamele erau cu carcinoame papilare, doua dintre ele fiind incapsulate.Am fost programata pe data de 8 febr. pt iod si incepand cu 11 ian trebuie sa intrerup eutyroxul si sa tin acel regim fara iod, mi a dat d-nul doctor o lista cu ce nu am voie timp de o luna. Bluetux, in privinta endocrinologului ai dreptate sigur il voi schimba, m a amanat cu operatia un an, spunand ca nu e nimic, bine...acum s-a oferit sa ma ajute cu tot ce am nevoie de la dansa, in sensul de trimiteri fara progamari.Multumesc inca o data.
0
20-12-2017, ora 11:17
anca115
Nu este medic/terapeut
anca115
Buna
Eu m-am operat de curand pe 13 decembrie 2017
Starea dupa operatie este buna, doar ca am avut ghinionul sa imi fie afectate corzile vocale.Fac tratament o luna si sper sa fie ok.Daca cineva doreste amanunte le ofer cu placere.
0
20-12-2017, ora 19:12
Rozi10
Nu este medic/terapeut
Rozi10
In ce sens ti au fost afectate corzile vocale?
0
20-12-2017, ora 21:00
anca115
Nu este medic/terapeut
anca115
In timpul operatiei se introduce un tub pe gat, si de la acel tub mi-au fost inflamate corzile vocale si vorbesc ragusit si mai incet.Oricum inainte de operatie esti obligat sa semnezi o declaratie prin care iti asumi toate riscurile si acesta este unul din ele.
0
20-12-2017, ora 22:44
Rozi10
Nu este medic/terapeut
Rozi10
Stiu, eu am 9luni de la operatie si sunt tot ragusita.sanatate
0
22-12-2017, ora 10:22
anca115
Nu este medic/terapeut
anca115
Buna Rozi.Imi pare rau sa aud asta.Daca o treaba asa importanta este lasata pe mana asistentei, e normal sa se intample si cazuri din astea.Poate deranjeaza pe cineva ce scriu aici dar asta este realitatea.Ai facut tratament si nu a avut efect?
0
22-12-2017, ora 11:08
CatalinLKU
Nu este medic/terapeut
CatalinLKU
Am intrat doar sa va spun inca odata, MULTUMESC CA EXISTATI, pentru mine ati insemnat foarte mult! Am citit anul asta forumul de cateva ori complet :)
Va multumesc si va urez SARBATORI FERICITE, BUCURIE si LINISTE SUFLETEASCA. Sa va gasesc sanatosi la anul si fericiti !!! Multumesc.
0
22-12-2017, ora 11:21
Andrei1979
Nu este medic/terapeut
Andrei1979
Am 2 luni de la tiroidectomie si sunt tot ragusit.Intubarea se face de catre medicul ATI si nu de catre asistenta.Sper ca vocea sa -mi revina cat de cat in urmatoarea perioada.Cred ca mai bine ar trebui sa consult un ORList.Sarbatori fericite tuturor
0
22-12-2017, ora 17:30
Rozi10
Nu este medic/terapeut
Rozi10
Eu merg periodic la Orl si an pareza coarda vocala dreapta, fac tratament cu alanerv 10 zile pe luna.mia revenit din voce dar nu complect.mi sa spus ca dureaza chiar si un an recuperarea, difera de la organism la organism.La mine a fost un caz mai special au asistat la operatie un batalion de rezidenti.Sarbatori frumoase la toata lumea si sanatate.
0
01-01-2018, ora 13:44
anca115
Nu este medic/terapeut
anca115
La multi ani!
Va rog daca puteti sa imi raspundeti cei care au scos toata tiroida daca s-au confruntat cu probleme de somn, eu nu reusesc sa dorm mai mult de 2, 3 ore pe noapte, cu toate astea ziua am foarte multa energie.La o saptamana dupa operatie au inceput sa mi se inclesteze degetele de la maini atunci cand incerc sa fac ceva.Va rog daca puteti sa imi raspundeti daca sunt ceva temporar sau ma voi confrunta cu aceasta stare de acum in colo mereu.
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 757677 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •