Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 798081 ..... 116 117 Înainte ›
0
16-02-2018, ora 10:19
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
S a scris aiurea.celor de la Fundeni am vrut sa scriu
0
16-02-2018, ora 11:16
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Steliana, este dreptul tau sa ceri mai multe pareri. Pentru linistea ta nu strica sa ceri si parerea dnei doc de la Fundeni, dar cred ca o sa-ti spuna clar ca mai e nevoie de iod.
A mai spus bluetux de nenumarate ori ca iodul acţionează mult timp dupa administrare. Deci pana in iulie la control, tg o sa scada cu siguranta. De aceea va decide atunci daca mai este nevoie de inca o administrare de iod.
La control nu se face scintigrafie, doar eco si analize de sange. Scintigrafia se face dupa administrare de iod, radioactiv sau nu.
0
16-02-2018, ora 12:44
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Mulțumesc AnaMaria 12
0
18-02-2018, ora 13:57
Adelina30
Nu este medic/terapeut
Adelina30
Buna ziua! Pentru cei care s aua operat, imi puteti spune daca rezultatul la examenul acela, care se face in timpul operatiei, este concludent? Sau se poate intampla sa nu coincida cu cel histopatologic? Si inca ceva: trebuie dusa proba, pentru histopatologic, de catre membii familiei sau se face acolo in spital? Intreb pt ca am
mai facut o operatie si a trebuit dusa proba pentru examinare la un alt spital. Va multumesc!
0
18-02-2018, ora 15:07
anca115
Nu este medic/terapeut
anca115
Buna Adelina.Nu trebuie dusa proba in alta parte, cel putin la spitalul Parhon unde m-am operat eu
nu stiu cum e la alte spitale, in mod normal ar trebui sa coincida rezultatul din timpul operatiei cu cel la 40 de zile.
0
18-02-2018, ora 17:10
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Se poate intampla sa nu coincida deloc rezultatele.
Si un spital poate inmana proba unui apartinator pentru a fi analizata la alt spital, mai ales daca asa doreste pacientul sau medicul sau.
0
18-02-2018, ora 21:10
Adelina30
Nu este medic/terapeut
Adelina30
Bluetux si Anca, multumesc frumos pentru raspunsuri! Tot la Parhon o sa ma operez si eu, marti 20 02 2018.
1
19-02-2018, ora 09:19
laura_laurickha
Nu este medic/terapeut
laura_laurickha
buna ziua, am fost operate pe 9 ianuarie la institutul parhon de catre dl doctor ghemigian mircea..imi era foarte frica inainte de operatie si aveam tot felul de ganduri..tot ceea ce pot sa spun este ca a trecut foarte simplu fara nici o durere si la 3 zile duoa operatie eram acasa..a fost super fata de cum ma asteptam..dupa ce am venit acasa starea mea s a imbunatatit pe zi ce trecea ma simteam foarte bine si asa ma simt si acum, in urma rezultatului biopsiei trebuie sa fac un tratament cu iod radioactive.acum tin dieta fara iod si fara sare..pe 9 martie o sa fiu internata pentru tratamentul cu iod..imi poate spune cineva daca ai voie cu telefon si tot ce iti mai trebuie la tine?cum decurg zilele in care stai internata?multumesc!sanatate tuturor!
0
19-02-2018, ora 10:17
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Pt Laura.Eu azi am o săptămână de când am venit de la iod.Ai voie cu telefonul.Nu ne a lăsat cu periuța de dinți și pasta.cu pijamale de acasa.cu cana și servetele sau hârtie igienica.Totul Îți dau de la spital.Doar prosoape trebuie sa ai cât mai multe. Vei face 2 dușuri pe zi inclusiv pe cap.Prosoapele nu le poți lasă la spital din cauza ca se acumulează prea multe deșeuri radioactive. Le iei acasă și le ții 14 zile la aer după care le speli la 90 grade.De faptul Cum te simti...Nu am auzit pe nimeni sa i fie rău după pastila de iod.Pe mine personal m a durut gatul din cauza resturilor pe care iodul le arde.ăsta a fost explicația medicului.Sa nu uiți de lamai pe care le vei da personalului și Îți va aduce de doua ori pe zi zeama de lamaie sa o bei nediluat. De asemenea sa nu uiți de dropsuri cât mai multe.Dacă uiți ceva.nimeni nu poate intra la tine.Veți sta doua în camera.Aveți televizor și condițiile sunt bune.Sper ca ți am fost de folos. Sănătate Îți doresc.
0
19-02-2018, ora 15:23
nidar
Nu este medic/terapeut
nidar
Bună ! Azi am făcut ecografia de părți moi care suna așa : "examinarea regiunii anterioare nu pune în evidenta colecții localizate sau difuze sau modificări inflamatorii.La nivelul zonei cicatriceale în plan superficial, zona mai ecogena difuz delimitata cu aspect ușor edematiat". Am 12 zile de la operație și nu e nici o modificare. Oare se mai resoarbe umflătura asta? Sunt în așteptarea rezultatului HP. Te rog bluetux sa-ti spui parerea.Mulțumesc
0
19-02-2018, ora 18:12
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Umflatura se va resorbi, cel mai probabil.
0
19-02-2018, ora 18:18
anca115
Nu este medic/terapeut
anca115
Multa bafta Adelina, Nidar eu am peste 2 luni de la operatie si tot este umflata si rosie.Mi s-a spus ca de la firele care ar trebui sa se resoarba si ca poate dura si cateva luni acest proces.
0
19-02-2018, ora 19:08
nidar
Nu este medic/terapeut
nidar
Mulțumesc bleutux și Anca. Mi e frica sa nu se pietrifice acolo și sa nu ajung din nou la cuțit. Dar cum spunea cineva aici, mai important e sa fie rezultatul benign. Eu am avut un singur nodul in lobul stâng , care a crescut de la 5mm în 2014 la 15mm în 2017, analize normale, calcitonina sub 2. Sper sa fie ok. Multă sănătate tuturor !
0
19-02-2018, ora 19:12
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
NiDar. Eu am avut aceea umflătura cam o luna dar acum a rămas doar o dunga f subțire.
0
19-02-2018, ora 21:30
Adelina30
Nu este medic/terapeut
Adelina30
Multumesc frumos Anca!
0
20-02-2018, ora 17:57
nidar
Nu este medic/terapeut
nidar
Buna din nou ! Steliana, multumesc de raspuns. Din cate am citit pe forum voi ati primit doza de 100mg de eutyrox imediat dupa operatie, eu am doza de 50mg la doua zile de la operatie (operatie la Cluj). Mi s-a spus sa iau doza asta pana la primirea rezultatului.(aprox 3 sapt)Nu e cam mica doza mea ? la 13 zile de la operatie ma simt cam aiurea, parca nu mai vad bine, dupaamiaza ma simt obosita de parca mi s-ar termina bateriile, dar nu pot dormi.Pt operatia umflata nu mi-a recomandat nimic de aplicat, mi s-a spus doar sa am rabdare.Ati folosit ceva remedii naturiste ?
1
20-02-2018, ora 18:23
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Nidar.eu am dat doar cu diclofenac gel pe operația umflata.de 2-3 ori pe zi.Nu am pus pansament sau altceva deasupra.
1
20-02-2018, ora 18:47
Madalina.E
Nu este medic/terapeut
Madalina.E
Nidar, eu m-am operat pe 14 feb la Parhon si ni s-a spus sa luam 50 de eutirox pt 5 zile, apoi inca 5, 75 si apoi sa ramanem pe 100, iar peste 2 luni sa facem analizele.
0
20-02-2018, ora 19:29
Andrei1979
Nu este medic/terapeut
Andrei1979
Pentru umflatura aceea tare de deasupra sau dedesubtul operatiei, depinde de caz va recomand Lioton gel si va ceda in 1 saptamana sau 2 maxim.
0
20-02-2018, ora 19:31
Andrei1979
Nu este medic/terapeut
Andrei1979
Referitor la tsh, dupa 3 luni de euthyrox de 100 aveam tsh 40.Am fost trecut pe Euthyral 100 si dupa 2 luni aveam Tsh 1.5.Voi repeta analizele dupa 1 luna
1
20-02-2018, ora 22:03
Miha45
Nu este medic/terapeut
Miha45
Buna,
Am fost ieri la Parhon. S-a confirmat diagnosticul initial. Pana sa ma desmeticesc eu, m-am trezit programata pe 15 martie pentru iodare. Incep sa ma intreb daca nu cumva este mai bine sa aman pana dupa 15 august, sau peste un an... Dr. nu m-a convins ca am nevoie musai de aceasta sedinta, iar eu nu sunt pregatita sa o fac acum. Probabil inca sunt in faza de negare... La voi cum a fost? Sunt debusolata rau... Azi nu trebuia sa mai iau eutirox... Este incredibil cat de mult iti poate schimba viata o fraza, sau poate doar doua cuvinte...
0
20-02-2018, ora 22:12
nidar
Nu este medic/terapeut
nidar
Miha fii optimista. Îți doresc multa multa sănătate ! Va fi bine ! Cunosc persoane care au trecut prin asta acum 5 sau 6 ani și acum sunt foarte bine
1
22-02-2018, ora 14:18
gabita67
Nu este medic/terapeut
gabita67
Buna ziua
cum se numeste firul care se foloseste la operatia de tiroida ?
este folosita o tehnica anume pentru a fi scos?
cu multumiri
0
22-02-2018, ora 15:07
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Gãbiţa, eu nu am avut fire. Doar niste cleme metalice care au fost inlaturate a doua zi dupa operatie. Apoi mi-au aplicat niste plasturi minusculi pe care i-am mai tinut 2-3 zile. Am stat cu operatia libera tot timpul, a fost bandajata doar cat am stat la terapie. Mi se parea incredibil cat de repede s-a lipit, stateam cu teama ca o sa se dezlipeasca, dar totul a fost ok.
Numai bine!
0
26-02-2018, ora 17:50
Adelina30
Nu este medic/terapeut
Adelina30
Buna ziua tuturor! Miha 45, muuulta sanatate si putere sa iti dea Dumnezeu! Sunt convinsa ca treci prin niste momente dificile, probabil oricare dintre noi ar reactiona la fel la aflarea acestor vesti. Iti doresc sa treci cu bine peste toate. Eu am 5zile de la operatie, ma simt bine insa gandul imi este doar la rezultatul histopatologic. Imi este ffoarte frica... multa sanatate tuturor!
0
28-02-2018, ora 14:39
Adelina30
Nu este medic/terapeut
Adelina30
Buna ziua!Am o saptamana de la operatie si ma simt slabita si ametita mai tot timpul, cu toate ca ma hranesc si ma hidratez bine. Oare are vre o legatura cu operatia? A mai trecut careva prin starile astea? Multumesc!
0
28-02-2018, ora 16:54
Madalina.E
Nu este medic/terapeut
Madalina.E
Buna Adelina. La fel m-am simtit si eu. La mine cred ca potenta ameteala si antibioticul. Este f important sa iei calciu in perioada asta. Mie mi-au dat reteta de la spital, pt 2 sapt, cu Cal D Vita. Dar stai linistita, este normal in prima sapt sa te simti asa. Ai grija sa te odihnesti, sa bei lichide si sa iei calciu. Poti discuta si cu medicul de fam, daca de la spital nu ti-au dat vreo reteta, in mod special.
0
28-02-2018, ora 17:11
Adelina30
Nu este medic/terapeut
Adelina30
Multumesc pentru raspuns, Madalina! Prompta ca de obicei:-*. Nu mi a spus dr sa iau un anume calciu(marca). Ne a spus asa general daca simtim nevoia sa luam calciu cu d3. Am cumparat si iau cate una pe zi dar cred ca nu este suficient. Nu stiu cam cate ar trebuii sa iau si daca ar trebuii si niste vitamine... O sa incerc sa ajung la medicul de familie sa vad ce zice.
0
28-02-2018, ora 17:24
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Adelina.La fel m am simțit și eu vreo 3 săptămâni. Dar asta e o consecinta a lipsei tiroidei.sa nu uitam ca e o glanda f importanta în corpul nostru.O sa treacă și stările astea.ai răbdare sa se obișnuiască organismul cu eutyroxul.Și așa cum a spus și Madalina cred ca trebuie sa iei calciu.
0
28-02-2018, ora 18:08
steliana v.
Nu este medic/terapeut
steliana v.
Adelina.mie mi a dat sa iau 2000mg calciu pe zi timp de doua săptămâni după operație. Apoi încă doua săptămâni cate 1000 mg pe zi.Eu iau și acum câte 600 mg calciu și 1000 mg D3.tot din cauza amețelilor.
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 798081 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •