Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 848586 ..... 116 117 Înainte ›
0
21-04-2018, ora 17:46
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Nu e relevant ce doza am avut eu, fiecare pacient e diferit. Ideea e ca trebuia sa ti se faca mai multe investigatii. PTH-ul de foarte important sa vezi cum e, vitamina D etc. In functie de toate astea se stabileste schema de tratament.
1
24-04-2018, ora 19:40
Mony96
Nu este medic/terapeut
Mony96
Nu stiu cum vi se pare vouă o operație ușoară :( este a doua zi la mine de la operație si am niște dureri groaznice in gat, nu pot sa înghit deloc... cum ma ridic din pat cum ma ia cu leșin...:( e normal sa am durerile astea!?
0
25-04-2018, ora 02:04
aurora66
Nu este medic/terapeut
aurora66
Pentru Blutux
Cu cuzele de rigoare, va rog mult sa imi explicati daca e posibil ce inseamna rezultat histopatologic
Gusa nodulara cu potential maling incert.
Va rog mult de tot.
Este necesar iod etc
Dumnezeu sa va dea multa sanatate si sa va ocroteasca domnule Blutux.
Multumesc.
0
25-04-2018, ora 05:07
aurora66
Nu este medic/terapeut
aurora66
Pentru Blutex.
Revin cu scuzele de rigoarre dar simt ca inebunesc
Rez.histopat.
Gusa nodulara cu tumoara bine diferentiata cu potential malig incert (WDT-UMP).
Eu nu inteleg nimic
Cat de grava e situatia.
Miltumesc din suflet.
1
25-04-2018, ora 06:29
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Gusa contine nodul(i) tip tumoare foliculara cu trasaturi indoielnice de carcinom papilar si la fel cu invazie capsulara sau/si vasculara indoielnica.Tumoarea de regula este bine delimitata sau incapsulata.
Diagnosticul diferential se face cu NIFTP (tumoare foliculara noninvaziva incapsulata cu trasaturi nucleare ale carcinomului papilar) si cu FT-UMP (tumoare foliculara cu invazie capsulara sau/si vasculara indoielnica si fara trasaturi de carcinom papilar.
Astfel de tumori (toate 3 tipuri) au o evolutie excelenta chiar numai cu lobectomie (de regula, nu e necesara tiroidectomia totala, deci nici iod radioactiv).

Problema este siguranta diagnosticului, ar trebuie ceruta neaparat inca o parere, piesa sau lamele ar trebui vazute de un patolog cu experienta. Mi se pare ca cine a analizat piesa nu e sigur ce vede acolo, ar fi foarte periculos sa fi scapat vreo invazie si sa fie altceva.
0
25-04-2018, ora 10:00
aurora66
Nu este medic/terapeut
aurora66
Multumesc mult.
O sa cer si alta parere.
Este un rapor de trei randuri.
0
25-04-2018, ora 13:40
aurora66
Nu este medic/terapeut
aurora66
Pentru blutux.
Sunt operata din 16 aprilie si nu am primit tratament substitutie, iar medicul m-a programat pe 7 mai la doctor Piciu pentru evaluare si sa nu iau tratament substitutie.
Oare este pentru iod?
In conditiile in care rezultatul este cel descris mai sus, ce ar trebui sa urmaresc, respectiv pentru linistea mea ce analize as putea face.
Nu am cunostinte deloc in acest sens doar ce am citit pe forum si nu am reusit sa pricep mare lucru.
As putea face antitiroglobulina tsh etc.
De la Cluj mi se spune ca analizele histo Pat sunt fuserite la Bucuresti iar fam.si prieteni ca sunt, , paranoia, ,
Stiu ca cer prea mult dar te rog ajuta-ma
Va admir pentru cunostintele dvs. si pentru bunavointa.
Multumesc.
0
25-04-2018, ora 14:10
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Primul lucru este sa afli diagnosticul, cum am spus mai sus.
Dr. Piciu este medic de medicina nucleara, se ocupa in principal cu terapia cu iod radioactiv care se foloseste in cazul carcinoamelor. Ar fi bine sa te duci acolo cu un diagnostic clar, ca sa nu faci iod degeaba. Ai patologi si la Cluj, dar dr Ioachim de la Inst.Parhon e cel mai bun din tara.

E prea devreme acum sa faci vreo analiza de sange, daca nu te deranjeaza ceva.
0
25-04-2018, ora 15:13
aurora66
Nu este medic/terapeut
aurora66
Pentru toti care ma pot ajuta.
Cum pot ajunge cu o proba la domnul doctor IOACHIM.
Cer proba de la laboratorul unde am facut analiza si merg eu cu ea, in conditiile in care sunt din Cluj, sau exista firme curierat.
Trebuie sa sun undeva.
Rog mult cine a mai trecut prin asa ceva sa ma ajute cu sfaturi.
Exista vreun lab. privat unde lucreaza domnul doctor
Nu stiu cum sa procedez
Va rog sa ma sfatuiti, eventual nr.telefon doctor.
Multumesc anticipat
Nu stiu ce sa fac
0
25-04-2018, ora 20:43
aurora66
Nu este medic/terapeut
aurora66
Pentru brutux
Spre rusinea mea revin din nou pentru un sfat.
Am facut demersurile pentru examinarea piesei la doctorul indicat de dvs.
Intre timp lucrurile s-au schimbat si merg vineri la doamna doctor Piciu.Rezultatul de la Bucuresti o sa-mi parvina peste vreo trei saptamani.
Cum ar trebui sa procedez?
E posibila evaloarea pe o doza mica de iod, scintigrafii etc.
Cu ce nu ar trebui sa fiu de acord pana obtin parerea doc.Ioachim.
Doar prin iod ar putea constata metastaze la distanta.
Stiu ca timpul dvs. este pretios dar va multumesc din tot sufletul.
La Cluj lucrurile se misca repede.
Nu as vrea sa o supar pe doamna doctor.
Este foarte important pentru mine raspunsul dvs.
Am tot citit pe forum ca se face exces de zel cu iod.
0
25-04-2018, ora 21:19
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Pana nu exista un diagnostic clar, nu poate fi vorba de tratament pentru cancer (iod radioactiv).
Dupa 3 saptamani fara introducerea tratamentului de substitutie se pot face urmatoarele analize pentru evaluarea tesutului restant dupa operatie : TG, Anticorpi antiTG, TSH - asta informativ. Ecografia va fi influentata de modificarile recente datorita operatiei.
Daca ai nelinisti pentru metastaze la distanta se poate face un CT gat si torace fara contrast, chiar PET-CT, dar cred ca ar fi exagerat. Nu se recomanda CT cu contrast pentru ca acesta contine iod si ar trebui asteptat apoi 6 luni apoi pana la terapia cu iod. La fel si pentru scintigrafie.
Cel mai bine ar fi sa urmezi pasii clasici: diagnostic, apoi eventualul nedorit tratament cu I131.
Dna Piciu tb sa inteleaga ca deocamdata nu ai un diagnostic. Mai bine mai astepti 3 saptamani pana la o eventuala scintigrafie daca iese prost rezultatul, daca nu, nu mai faci nimic.
Tratamentul cu i131 se recomanda cf ghidurilor internationale, numai in caz de carcinom extins cel putin local, la 6 saptamani dupa operatie.
Asa ca mai bine reprogramezi consultatia la dna Piciu peste 3 saptamani.

Poate ca la Cluj se misca lucrurile mai repede, dar nu se poate trata un pacient fara diagnostic.
Iar un eventual cancer de tiroida clasic "se misca" destul de incet, asa ca o luna in plus nu prea conteaza.
0
25-04-2018, ora 21:55
aurora66
Nu este medic/terapeut
aurora66
Multumesc mult de tot.
Am inteles exact.
0
26-04-2018, ora 15:42
IREN 59
Nu este medic/terapeut
IREN 59
"blutux". esti o persoana de admirat. mi-ar placea sa te cunosc sa te pot felicita pt ce faci "aici "
Pe 22 septembrie si eu am suferit -tiroidectomie totala rezultat histopatologic : microcarcinom papilar tiroidian
multiplu : Pt 1a (a) Nx L1 R0 ; ICD-0 ; 8340/3 gusa nodulara adenomatoasa. MIar placea sa stiu parerea ta
O sa revin. Toate cele bune tuturor !
0
27-04-2018, ora 06:49
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Este vorba de varianta foliculara a carcinomului papilar, nu se descrie delimitarea, este scris "multiplu" dar notat ca o singura tumoare (a).
Daca nu a fost incapsulat/bine delimitat, trebuie tratat serios si urmarit cu atentie.
0
27-04-2018, ora 17:12
aurora66
Nu este medic/terapeut
aurora66
Pentru Blutux
Am abuzat de bunavointa dvs., dar disperarea ma face sa va scriu din nou.
Scintigrafia intregului corp se face dupa administrarea dozei de iod sau cu Technetiu.
Exista in cazul meu posibilitatea unui scintigrafii intreg corpul si dupa aia daca doamne fereste e nevoie iod propriu-zis.
Aceasta ar trebui sa fie prima mea optiune si te rog spune-mi daca nu cer prea mult in ce consta exact, pentru a nu face iod de pomana.
Acest gen de investigatii se pot face si in privat sau numai la medicina nucleara
Intrucat am reprogramat mi s-a comunicat sa mananc alimente fara iod.
Eu as dori sa risc cu o scintografie decat iradiere de pomana.
Multumesc si promit ca nu te mai deranjez.
0
27-04-2018, ora 17:40
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Pentru a fi clar despre ce vorbim, te rog sa folosesti semnul "?" atunci cand pui o intrebare.
Scintigrafia se poate face dupa ingestia dozei de ablatie/tratament - intre 30 si 200 mci sau fara tratament, cu trasor de 5 sau 10 mci, toate cu iod radioactiv, numai la medicina nucleara in Romania.
Nu vad ce rost are acum o scintigrafie, daca nu e stabilit diagnosticul.
Daca diagnosticul va fi malign, va fi o scintigrafie cu ocazia tratamentului cu I131, daca va fi benign, se exclude orice iradiere.
Scintigrafia cu orice doza este iradiere, cea mai eficienta e cea in doze mari, cu regim fara iod, dar asta se face cu ocazia tratamentului pentru carcinom diferentiat. O doza mica poate rata captari patologice. De asemenea pentru tumorile care capteaza slab iodul, o scintigrafie in doza mica e aproape inutila.
Nu trebuie facuta doar pentru ca asa vrea doctorul, intai diagnosticul, 3 saptamani nu inseamna nimic practic.
0
02-05-2018, ora 15:00
Mony96
Nu este medic/terapeut
Mony96
Buna ziua! M.am operat acum o saptamana de tiroidoctomie totala, azi de dimineața cand m.am trezit era perna plină de sânge... am schimbat bandajul dar nu am sters sângele de pe operație pt ca mi s.a spus sa nu sterg si sa nu umblu pana nu mi se scot firele... nu se poate infecta din cauza sângelui care a rămas acolo, ???? Menționez ca tocmai luni ajung sa imi scoată firele...
0
04-05-2018, ora 10:58
cristina 77
Nu este medic/terapeut
cristina 77
buna, am si eu o rugaminte..imi poate cineva recomanda un chirurg bun pt extirparea glandei, sufar de Basedow si am inceput sa fac furtuni tiroidiene..mii sa spus ca trebuie urgent scoasa...ma intereseaza un chirurg care nu profeseaza la parhon deoarce dureaza prea mult pana sunt programata..va rog frumos, daca are cineva, ceva idei...
0
04-05-2018, ora 11:09
Madalina.E
Nu este medic/terapeut
Madalina.E
Buna Cristina. Poti incerca la un spital privat. Acolo s-ar putea sa te programeze mai repede. Tot ce pot sa iti recomand, sau mai bine zis, sa iti indic, pentru ca nu m-am operat acolo, ci doar am fost la o consultatie, este Medlife, dl dr. Bogdan Stanescu.
Pretul aici este unul destul de ridicat, insa, daca, problema ta este una ff urgenta, poate rezolvi mai repede.
Sfatul meu este sa discuti si cu cineva la Parhon. Avand in vedere gravitatea afectiunii tale, poate te vor programa mult mai repede.

Multa sanatate!
0
04-05-2018, ora 12:50
cristina 77
Nu este medic/terapeut
cristina 77
multumesc frumos, partea proasta e ca nu am de unde face rost de o suma asa mare intr un timp asa de scurt...o sa sun la sp Elias sa vedem ce sanse sunt si acolo...o zi buna!!!!
0
04-05-2018, ora 22:00
Jane1981
Nu este medic/terapeut
Jane1981
Buna, eu m-am operat la spitalul Elias, dacă vrei amănunte poți sa îmi lași mesaj sa îți dau detalii si doctorul care ma operat.Ma simt foarte bine si totul a fost super Ok, multă sănătate.
0
04-05-2018, ora 22:24
cristina 77
Nu este medic/terapeut
cristina 77
buna, chiar ma intereseaza, am vb cu secretara dl dr Giulea, si mai tarziu m a sunat dl dr..am prog pe 15, deocamdata sa vb, TSH meu este prea mic pt operatie..multa sanatate iti doresc!!!!!!
0
05-05-2018, ora 02:15
Jane1981
Nu este medic/terapeut
Jane1981
La el m-am operat pe 2 Aprilie 2018 si sunt foarte bine, Nr meu e 0752128668, după ora 17:00 pana la ora 23:00
0
05-05-2018, ora 08:23
cristina 77
Nu este medic/terapeut
cristina 77
da???ma bucur, merci mult de tot...am sa te sun
0
07-05-2018, ora 08:30
Marilena R
Nu este medic/terapeut
Marilena R
Bună ziua,
Pe 16 aprilie am fost operata la Parhon, după 5 zile a început sa îmi curgă un lichid din locul în care a fost drena. Am mers la spital și Dl. Doctor mi-a recomandat Zinnat timp de 5 zile...s-a oprit puțin și a început sa curgă iar. M-am întors la spital și mi s-a spus ca e normal sa îmi curga, bine ca nu se strânge mizeria acolo și sa îmi fac griji când voi face febra. Curge din ce în ce mai mult, sunt foarte îngrijorată. Ce mă sfătuiți sa fac? Pot sa dau cu baneocin? De când am ieșit din spital umblu numai pe la doctori ptr diferite probleme, abia reușesc sa îmi iau concediu medical. Nu mai am nervi ptr așa ceva...
0
14-05-2018, ora 12:59
Nat81
Nu este medic/terapeut
Nat81
Buna ziua din nou. Va scriam acum vreo 2 sapt ca mi-am descoperit niste noduli suspecti la tiroida. Intre timp m-am operat. Toate bune si frumoase cu operatia. Partea proasta e ca am facut niste reactii adverse mai nasoale la anestezia generala care s-au manifestat prin varsaturi puternice imediat dupa operatie si resimtirea unor palpitatii foarte urate care au durat cam trei zile. Mi s-a recomnadat Aspacardin 6 pastile pe zi (pt ca imi scazuse potasiul foarte mult) si Xanax 0.5 mg seara si dimineata. Momentan iau doar aspacardin si Xanax doar seara, am renuntat la cel de dimineata. Partea cea mai proasta pentru mine e ca resimt o stare de depresie sau anxietate( nu stiu sigur ce e), stare pe care nu o aveam inainte, si o insomnie foarte persistenta in sensul ca mi-e somn dar pur si simplu nu pot dormi la care se adauga lipsa poftei de mancare. Voi v-ati confruntat cu asa ceva? Nu am luat inca Eutirox, inca astept rezultatul histopatologic, si ma gandesc ca poate fi de la absenta tratamentului
0
14-05-2018, ora 13:38
Madalina.E
Nu este medic/terapeut
Madalina.E
Nat81 si eu, dupa operatie am resimtit o usoara stare de anxietate, adormeam mai greu, insa nu a fost ceva deranjant. Eu m-am confruntat si inainte cu astfel de stari. Tratament am inceput imediat dupa operatie.
Ar fi bine sa discuti cu medicul si sa ii spui tot ceea ce simti. Poate fi, intr-adevar, o urmare a absentei tratamentui.
Aspacardin iau si eu, doua pe zi, din cauza palpitatiilor. Doctorul meu mi-a spus ca sunt datorate cresterii dozei de Euthyrox.
Multa sanatate!
0
17-05-2018, ora 10:42
Nat81
Nu este medic/terapeut
Nat81
Multumesc de raspuns, vad ca incep sa ma simt mai bine pe zi ce trece.
0
19-05-2018, ora 14:53
gabi_martinel
Nu este medic/terapeut
gabi_martinel
Buna ziua!Sunt operata de 5 ani, carcinom tiroidian, 3 cure iod radioactiv.Toate bune si frumoase pana anul trecut cand la ecografii au inceput sa apara ganglioni. Anul asta, in aprilie am avut control cu scintigrafie unde toate analizele au iesit bune si scinti neg., dar acei ganglioni nu-mi dau pace. Ma dor uneori si parca ma strang.Sunt submandibulari cel mare e de 1.4, ecografic par inflamatori desi unul e cam ciudat dupa parerea mea.Am fost la ORL, la Parhon la dr. care m-a operat si care m a trimis la maxilo-faciale, parca ma invart intr-un cerc vicios.Dr. care ma are in observatie la IOB nu crede ca ar fi de la tiroida. Ceilalti dr. sunt superficiali mai ales cand aud ca am avut cancer de tiroida. Eu m-as opera ca sa fac biopsia la ei dar nu stiu unde sa ma mai duc.
0
19-05-2018, ora 16:27
Alinutza8
Nu este medic/terapeut
Alinutza8
Pentru Blutux.
Rezultat biopsie: Piesa de tireidectomie totala cu parenchim prezentand arii nodulare unele partial delimitate de capsule fine conjunctive alcatuite folicili de talie variabila de la macrofoliculi pana la microfoliculi, folcal cu arii solide unii prezentand epiteliu foliculat cu modificari dr hiperfunctie. Rari macrofoliculi ce prezinta colectii de siderofage la periferie. La un anumit nivel, arie de hiperplazie de celule C. La diferite niveluri intraparenchimatos, foliculi limfoizi. La nivelul istmului, formatiune nodulara dominanta, partial delimitata de capsula fina conjunctiva, alcatuita din foliculi anizomorfi cu epiteliu folicular cubic sau aplatizat fara atipii evidente prezentand arie de fibroza compacta ce include microfoliculi, unii cu aspect distorsionat, centrata de arie de necroza incluzand numeroase cristale de colesterol. Atasat tiroidei, mic fragment de tesut muscular striat cu morfologie indemna.
Concluzie parafina: aspect histopatologic compatibil cu diagnosticul de hiperplazie nidulara tiroidiana cu nodul dominant istmic. Tiroida cronica.

Diagnosticul meu a fost de Hipertiroidie Graves Basedow cu nodul de 3.8cm

Crezi ca trebuie sa ajung si la dr Ioachim pentru inca o parere?

Multumesc din suflet!
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 848586 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •