care este suprafata timpanului si pina la ce virsta se regenereaza?

10-01-2012
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Am si eu o mica curiozitate.Care este marimea, suprafata timpanului si pina la ce virsta max acesta se poate regenera, reface.
5 comentarii
0
10-01-2012, ora 17:45
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Domnule Dr va rog frumos explicati-mi si mie aceste lucruri pe care multi dintre noi nu le stim.
0
10-01-2012, ora 19:43
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
este aproape rotunda ca forma si diametrul este de 9-10 mm, suprafata de 60-85 mm patrati, din care 50-55 mm patrati este suprafata mobila, grosimea este de 0, 1mm, rezistenta nominala: 101 325 N/m2, suprafata de contact su stapes este de 3, 2 mm patrati
fiecare leziune si persoana este aparte, deci nu se poate garanta ca leziunile la un copil se vor vindeca 100% si la un batran de 80 de ani 0%
0
10-01-2012, ora 20:29
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Va multumesc pt detalii
0
10-01-2012, ora 21:23
1221
Nu este medic/terapeut
1221
Buna seara, domnu doctor, in legatura cu cazul meu ( http://forum.romedic.ro/prod/Fisura_timpan, __au_trecut_2_luni, __simptomele_persista_063176.html ), ma cam macina un gand, si anume: am citit in multe locuri, ca majoritatea fisurilor de timpan, care nu sunt mari, se vindeca singure, si atunci ma intrebam eu daca a fost necesara interventia asupra timpanului meu (inclusiv anestezia generala, spitalizarea), dupa doar 6 zile, sau poate se mai putea astepta unpic in vederea evolutiei vindecarii, si poate intr-un final vindecandu-se singura., fara sa mai trec prin toate cele mentionate mai sus. In plus nici nu ma simt bine, poate fara interventia la timpan, fiind o parte sensibila, ma gandesc ca poate mi-as fii revenit pana acum. Ce credeti ?
Va multumesc.
0
11-01-2012, ora 00:21
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
este greu de apreciat pentru ca noi nu am fost acolo, nu am vazut situatia imediat dupa producerea leziunii si nu il vedem nici acum. trebuie sa cautati un orelist bun, si foarte bine echipat care va va examina si va putea da un raspuns intrebarilor Dvs
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: