Care este valoarea normala a glicemiei? 109 este mult?

09-06-2017
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Am 41 de ani si sunt in tratament psihiatric cu un neuroleptic care poate provoca diabet zaharat.
Am facut analize din vena pe nemancate si nebaute la laborator si mi-a iesit 109, inseamna ca am tendinta la diabet?
Multumesc anticipat!
9 comentarii
0
10-06-2017, ora 11:32
vioreli
Nu este medic/terapeut
vioreli
Glicemia asa crescuta nu este de la medicamente, treburile astea apar la multa lume de pe la 40 de ani. Trebuie facut si testul de toleranta la glucoza etc daca e suspiciune de diabet!
0
11-06-2017, ora 16:55
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Esti la limita cea mai de sus acceptata, daca nu renunti la dulciuri da, vei face diabet ! Dar diabetul nu e o fatalitate ci un mod de viata dezechilibrat care mentinut prea mult timp epuizeaza pancreasul endocrin !
Deci prin evitarea dulciurilor concentrate sau inlocuirea lor cu altele naturale (cereale integrale si fructe) sau mai putin concentrate se poate evita diabetul..Iisusebland !!

:)
0
11-06-2017, ora 18:33
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Multumesc pentru raspuns!
0
11-10-2017, ora 03:10
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
109 este peste normal.
Deci normal europeana zice ca nu trebuie sa sara de 105 deci sa fie sub 106, iar limita SUA e sa nu sara de 99 deci sa fie sub 100.
Asa ca dupa ambele norme ai avea prediabet usor.

Nu se face diabetul de la dulciuri, nu te lua dupa cine zice asta, diabetul se face de la defectiuni genetice care pana la urma duc acolo ori ce am face. Ca dulciurile sau stresul il pot grabi sau nu, este altceva, insa nu de acolo e.
Sunt sportivi care mananca cate echivalentul unui Kg de zahar pe zi si nu au nimic, nu se epuizeaza nici un pancreas, merge struna daca-s sanatosi.
Deci in cazul tau trebuie sa ai grija la alimentatie ca deja nu esti in ordine. Daca vei lua in greutate, glicemia ta va urca si mai mult probabil.
Inseamna ca ai luat de la parinti, daca esti barbat, ai luat de la mama, daca esti fata de la tata, sau neurolepticul ti-a facut asta, de cand iei, ce iei si in ce doza ?
0
11-10-2017, ora 19:54
iisusebland
Nu este medic/terapeut
iisusebland
Iau olanzapina de 16 ani.
Cred ca acesta mi-a facut tendinta de diabet.
0
13-10-2017, ora 01:02
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Este posibil si asta desi stiu oameni care iau asta de mult si nu au diabet sau prediabet (ca tu ai prediabet), ce doza iei zilnic si pentru ce mai exact ?
In mod normal trebe fie sub 100, prediabet e daca ai intre 100 inclusiv si pana in 126, daca ai de la 126 incluziv in sus, ai deja diabet, deci asta analiza pe nemancate la minim 8 ore de la masa.
0
30-11-2017, ora 22:57
Crissstyle
Nu este medic/terapeut
Crissstyle
As dori sa stiu daca glicemia 163 este diabet?
Mentionez ca am facut mai multe analize si ai iesit mari TGP 73 si TGO 53. Trigliceridele 113 normal. Mentionez ca am baut mult Cola si mancare fast food. Multumesc anticipat. In rest toate analizele sange (doar hemoglobina 16 peste limita). urina endocrin ok.
0
10-12-2017, ora 16:47
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Iar eu as vrea sa stiu care sint dulciurile concentrate si care sint neconcentrate, referitor la ce zicea Steve mai sus...
0
28-04-2018, ora 23:04
Ionpanis.com
Nu este medic/terapeut
Ionpanis.com
Nivelul ideal de glicemie pentru un corp plin de viata este de :
<= 110 mg/dl masurat dupa 8 h fara mancare;
<= 140 mg/dl masurat cu stomacul plin;

Sper sa fie util
Apropo, daca vreti sa traiti o viata lipsita de boala si plina de libertate.
Urmariti-ma pe facebook ------*
Voi elibera un program usor de aplicat

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Plimbarea scurtă după masă are efect terapeutic în diabetul de tip 2
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Un nou senzor ce ar putea măsura glicemia din lacrimi
  • Tatuaj biosensibil ce își schimbă culoarea în funcție de nivelul glicemiei
  • O nouă perspectivă în tratamentul diabetului tip 2
  • Căderea glicemiei sau cădere de calciu?
  • Diabetul tip 2: noi recomandări pentru controlul glicemiei
  •