care poate fi diagnosticul... rog e ffff urgent..

16-11-2007
stefania sty
Nu este medic/terapeut
stefania sty
buna seara
unchiul meu a fost internat de urgenta cu hemoragie pe nas, gura si rect...
acum e in perfuzii dar nu vor sa imi spuna ce are.
noaptea in somn a facut hemoragia asta...

rog.. daca stie cineva ceva sa ma ajute.

multumesc
3 comentarii
0
16-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ar putea fi vorba de o hemoragie digestiva superioara masiva ce ar putea avea ca punct de plecare esofagul, stomacul sau duodenul. Cauzele sunt multiple printre care ulcerul gastro-duodenal, varice esofagiene si alte genuri de leziuni ale acestora. In caz ca hemoragia nu se opreste se intervine chirurgical.
Nu prea inteleg de ce si pe nas. Daca ar fi cu punct de plecare in sfera ORL, banuiesc ca ar elimina sangele pe gura si nu ar mai ajunge sa fie eliminat rectal. Asa ca mai degraba ramane cu punct de plecare gastrointestinal.
Nu aveti ce sa faceti decat sa vedeti daca se va interveni chirurgical sau nu.
Multa sanatate!
0
27-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Hemoragia digestiva are aspect de pacura si nu este sange aerisit.Ce diferenta in culoarea sangelui ati constatat in acea zisa hemoragie?
0
27-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Imi pare rau, dar trebuie sa intervin.
Aspectul de pacura probabil il atribuiti melenei (scaun negru, lucios ca pacura). Ei, dar melena, ca si varsatura "in zat de cafea", apare in hemoragii digestive superioare cu pierdere de sange in cantitate moderata, caz in care hemoglobina are timp sa se transforme in hematina in prezenta acidului clorhidric (hematina fiind aceea ce atribuie culoarea inchisa a scaunului si varsaturilor).
Dar in hemoragiile masive, asa cum am spus si mai sus, sangele fiind in cantitate foarte mare, nu este timp sa se faca acea transformare a hemoglobinei in hematina si se va exterioriza ca sange rosu - hematemeza si ajunge sa fie eliminat la fel si rectal.
Daca doamna a precizat ca hemoragia a fost pe la ambele extremitati ale tubului digestiv e clar ca e o hemoragie masiva.
Am lucrat in urgenta si am vazut nenumarate cazuri de HDS, asa ca aveti incredere in ce spun...sau puteti consulta orice carte care trateaza HDS.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hemoragia nazala
  •