care sunt primele semne de sifilis si la ce perioada trebuiesc facute primele analize?

128 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
25-05-2009, ora 17:14
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
nu va pot recomanda pe forum..imi pare rau
0
25-05-2009, ora 20:17
ally_25
Nu este medic/terapeut
ally_25
tetraciclina capsule e buna ?din cate am inteles eu ar inlocui penicilina G (moldaminul ) destul de bine.
din acelea cam cate ar trebui sa iau ? tot asa 4 capsule pe zi timp de 14 zile sau mai mult ?va rog din tot sufletul sa-mi raspundeti...am foarte mare nevoie de ajutorul d.voastra..si scuzati-mi insistenta, dar sunt un om disperat...
0
26-05-2009, ora 00:21
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
luati doxiciclina de 100 mg... 1 cps la 12 ore adica doua pe zi timp de 14 ZILE
0
26-05-2009, ora 16:28
ally_25
Nu este medic/terapeut
ally_25
va multumesc foarte frumos pt recomandare...sper sa ma fac bine..mai am o singura intrebare...dupa cat timp de la terminarea tratamentului trebuie sa-mi repet analizele ?
0
27-05-2009, ora 12:02
oana1988
Nu este medic/terapeut
oana1988
buna ziua, am o intrebare, in februarie am fost depistata cu sifilis, am facut tratamentul cu moldamin, iar saptamana trecuta am aflat ca sunt insarcinata in 2 luni, si ca urmare, am mers sa fac analizele necesare, printre care si analiza sangelui. Azi dimineata cand am mers dupa analize, m-am uitat pe buletinul de analize iar la VDRL, imi scrie negativ.
Este posibil ca numai dupa o tura de tratament sa mi se negativizeze analizele, sau nu au fost foarte bine facute...nu stiu ce sa fac, , , sa mai merg si la alt laborator sa incerc sa le mai fac odata? daca intr-adevar s-a negativizat, m-as bucura foarte tare, fiindca nici copilul nu va avea nimic.
Va multumec anticipat, si va rog frumos sa ma lamuriti fiindca chiar nu stiu ce as putea face acum.
0
29-05-2009, ora 16:44
oana1988
Nu este medic/terapeut
oana1988
buna ziua, am o intrebare, in februarie am fost depistata cu sifilis, am facut tratamentul cu moldamin, iar saptamana trecuta am aflat ca sunt insarcinata in 2 luni, si ca urmare, am mers sa fac analizele necesare, printre care si analiza sangelui. Azi dimineata cand am mers dupa analize, m-am uitat pe buletinul de analize iar la VDRL, imi scrie negativ.
Este posibil ca numai dupa o tura de tratament sa mi se negativizeze analizele, sau nu au fost foarte bine facute...nu stiu ce sa fac, , , sa mai merg si la alt laborator sa incerc sa le mai fac odata? daca intr-adevar s-a negativizat, m-as bucura foarte tare, fiindca nici copilul nu va avea nimic.
Va multumec anticipat, si va rog frumos sa ma lamuriti fiindca chiar nu stiu ce as putea face acum.
0
29-05-2009, ora 19:04
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
negativ inseamna ca e bine!!.tratamentul corect consta in doua injectii.., nu cred ca ati facut tratament insuficient...nu va faceti griji
0
03-06-2009, ora 19:47
gabriel.cipi
Nu este medic/terapeut
gabriel.cipi
as dori sa aflu daca pot dona un rinichi la varul meu daca am avut acum 8 ani sifilis, mi-am facut acum analizele si mi-a iesit vdrl negativ si tpha pozitiv+
0
03-06-2009, ora 19:55
gabriel.cipi
Nu este medic/terapeut
gabriel.cipi
acum 8 ani am avut sifilis mi-am facut analizele si mi-a iesit vdrl negativ si tpha pozitiv+, ce tratament trebuie sa urmez ca sa imi iasa si tpha-ul negativ
0
03-06-2009, ora 21:15
gabriel.cipi
Nu este medic/terapeut
gabriel.cipi
as vrea sa aflu cat mai urgent
0
03-06-2009, ora 21:20
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
nu rebuie sa faceti nimic... suneti sanatoasa! TPHA ramane toate viata pozitiv...inseamna ca a trecut boala pe acolo, nu inseamna ca sunteti blonava
0
03-06-2009, ora 22:53
gabriel.cipi
Nu este medic/terapeut
gabriel.cipi
va multumesc de ras dar as vrea sa aflu daca pot dona un rinichi la varul meu daca am tpha pozitiv si de ce ramane asa toata viata
0
04-06-2009, ora 11:01
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
puteti dona rinichi fara probleme, ramane pozitiv pt ca ramane in memorie sistemului imunitar
0
05-06-2009, ora 19:26
mihao
Nu este medic/terapeut
mihao
acum 4 ani am aflat ca am sifilis atat eu cat si sotul meu. Dupa 2 ani de tratament cu moldamin sotul meu avea VDRL negativ iar eu VDRL pozitiv (+).Am urmat nenumarate cure naturiste, am facut si cantastim si degeaba, eu dupa 4 ani am tot VDRL pozitiv(+).
Nu stiu ce sa mai fac, ce ma puteti sfatui ?
0
06-06-2009, ora 00:18
magdutza310
Nu este medic/terapeut
magdutza310
buna ziua domnul dr.
Acum 5 ani am aflat in urma unui control de rutina ca am sifilis.Analizele de atunci imi aratau urmatoarele valori:-VDRL-+
-TPHA +
-VDRL CANTITATIV 1/2, 1/4, 1/8, 1/16-negativ
-TPHA CANTITATIV 1/80, 1/160, 1/320, 1/640
Dupa aceste analiza din cauza ca aceasta boala este privita drept rusinoasa m am speriat, de fapt am fost speriat de o asistenta medicala.M a abordat si mi a spus ca imi face tratamentul ea acasa eu am acceptat.
mi a facut 20zile moldamin cate unul pe zi la 12ore.
Am omis sa va spun ca sunt insurat.In aceiasi perioada i au facut analizele si sotiei mele care au iesit bine, dar preventiv aceiasi asistenta pentru bani i a facut si ei tot 20 zile cate unul la 12 ore.
Dupa o perioada mi a facut iar analizele si putin mai bune, dar asisistenta a considerat ca mai am nevoie de inca 20zile de moldamin si iar am urmat acest tratament.
Iar am facut analizele si tot continua cu acelasi tratament cu moldamin.
Deja obosisem de atata tratament si mi am dat seama ca importanti pentru erau bani atat...
Mentionez ca asistenta era asistenta la spital la sectia de boli venerice
Am decis sa merg la un cabinet particular.Sa reiau iara analizele.Analizele au iesit din nou proaste.Rezultatul era astfel:
TPHA 2+(1:640)
VDRL POzitiv
Obosit de atatea tratamente am ajuns la un mare spital de boli venerice.Aici mi au facut un tratament cu moldamin doua o data intr o zi si alte doua a treia zi.Dupa acest tratament la ceva timp am repetat analizele si mi au spus ca sunt vindecat.Din cand cand la 6 luni mergeam sa mi fac analizele.Mereu mi s a spus ca sunt bune si ca va ramane o cicatice ca semn ca am purtat boala.
Am stat linistit ca am scapat pana in urama cu cateva zile cand am repetat analizele si rezultatul a fost urmatorul:VDRL POZITIV (TITRU=1/1) sunt foarte disperat nu vreau sa mai aud de moldamin.Vreau sa stiu daca sunt vindecat, va rog din suflet.Asi dori sa ajung la clinica dumneavoastra.Vreau sa fac un copil si nu stiu cum sa procedez nu vreau ca micutul sa poarte aceasta boala, nu vreau sa fac copil pana nu stiu daca sunt perfect sanatos si eu si sotia.
Mentionez ca sotiei mele iau iesit bine tot timpul.
Da ti mi un raspuns va rog frumos ce tratament sa urmez.sunt disperat spuneti mi ce tratament sa mai fac si la ce perioade sa fac control.
VA MULTUMESC DIN SUFLET!!!
Va rog da ti mi un nr.de telefon eventual pentru o programare.
0
16-06-2009, ora 23:27
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
nu mai aveti nimik...daca sotie nu are...nu o sa aiba nici copilul.nu se transmite prin sperma...se transmite de la mama la copil
0
17-06-2009, ora 13:28
aless
Nu este medic/terapeut
aless
buna domnule dr.
o intrebare am si eu s-ar putea din cauza unei boli venerice sa ti se pigmenteze pielea (pimenti mici, punctulete mici albe, de genul celor din palme) deasupra incheieturi mainilor, a genunchilor care apar si dispar chiar si prin frecarea mainilor sau a pikioarelor sau in functie de temperatura( cald, rece), si care ar fi aia daca...? Va multumesc anticipat
0
29-06-2009, ora 23:21
alecsaa
Nu este medic/terapeut
alecsaa
buna ziua am si eu o problema..va rog frumos sa ma ajutati am contact sexual cu prietenul de 6 luni in acest timp am fost desp o data si in acel timp el a avut contact cu alta fata iar acum in zona genitala inceput sa se inroseasca..mancarimi si apoi o incepu sa mi se faca o bubita daca pot spune si tot mai mare sa facut..de culoare galbuie cand urinez sau fac baie ma ustura foare tare Problema e ca a inceut sami mai apara una dar e asa o mica gaura in piele Mentionez ca am fost la dermatolog si mia zis ca probabil sa am sifilis mia dat ca tratament o crema si timp de 3 sapt sa fac 2 moldamine deodata 2doze intro saptamana una dupa alta eu ma gandit ca poate fi herpes genital pentru ca am avut simtomele care ar descrie herpeesul am facut febra dureri de cap ma doare tot timpul in zona genitala..iar sifilisul stiu ca apare o leziune dura da e NEDUREROSA si pe mine ma doare foare tare tot timpul vreau sa incerc la alt doctor inca nu am urmat tratamentul acela pentru ca nici nu mia zis sa fac analize sa stie sigur daca am sifilis sau nu Va rog sa ma ajutati multumesc frumos..
0
04-07-2009, ora 14:51
andrada-alina
Nu este medic/terapeut
andrada-alina
Buna ziuadl doctor, va rog din suflet sa-mi raspunde-ti urgent!am facut analiza vdrl si eu si prietenul meu, el are negativ si eu reactiv(asa scrie pe analiza)eu nu am mai gasit termenul si nici nu stiu ce inseamna, e tot una cu pozitiv?.Mi s-a dat sa fac analizele RPR si TPHA.mi-e frica...pt ca nu stiu de ce mi-a iesit asa ceva...suntem impreuna de 4 ani si eu nu am nici o simptoma adecvata acestei boli.Acum ca am mai citit una alta pe aici mi-am dat seama ca am si eu un nodul mic si dureros(nu foarte tare dar deranjant) in zona inghinala si in zona gatului dar am mai facut ecofraf la cei de la gat cu ceva timp in urma si mi s-a zis ca sunt de la raceli netratate.Oare dupa aceste analize..daca e sa iasa tot pozitiv..scap de aceasta boala definitiv?trebuie sa-si faca si partenerul aceste analize?sau vdrl este suficient?Va multumesc anticipat
0
04-07-2009, ora 19:34
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
refaceti VDRL si TPHA amandoi, dvs si prietenul..asta e primul pas
reactiv inseamna pozitiv dar nu inseamna ca sunteti bolnava neaparat
0
04-07-2009, ora 19:36
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
pt alecsa
faceti analize de sifilis
TPHA si VDRL
0
06-07-2009, ora 01:07
andrada-alina
Nu este medic/terapeut
andrada-alina
Dl doctor,
Va multumesc din suflet pt. raspunsul d-voastra prompt.Conteaza foarte mult ca in momente de panica sa-ti raspunda cineva la unele intrebari.Maine ma duc sa fac TPHA si sper sa fie bine...sunt mai optimista.
Multumesc din nou si muta sanatate si d-voastra!
0
06-07-2009, ora 13:20
aless
Nu este medic/terapeut
aless
la intrebarea mea nu aveti nici o idee daka s-ar putea sa produka asa ceva vreun BTS?
0
06-07-2009, ora 17:52
andrada-alina
Nu este medic/terapeut
andrada-alina
Domnulle doctor, va rog din nou sa ma sfatuiti ce sa fac, am luat azi rezulatele...RPR pozitiv si TPHA la fel cu o valoare de 2000 si ceva nu mai retin ca sunt foarte suparata si ingrijorata.Analiza a oprit-o doctorita unde am fost de aceea nu am reusit sa ma uit pe ea foarte atent.Ideea e ca mi-a da tratament Pencilina G 400.000 ui ser injectabil(daca inteleg bine)apoi 25.000ui, 25.000ui, 50.000 ui, 100.00 ui la 6 ore apoi moldamin 1200.000 ss injectabil in 2 flacoane(cate un flacon in fiecare fesa)repetat la 7 zile
ser fiziologic VII f ss injectabil.
Cam asa arata reteta care am primit-o azi.Am mers la farmacie si d-na de acolo a zis ca mai bine iau 7 zinnat daca nu am posibilitatea sa-mi fac injectie la 6 ore..mentionez ca lucrez 12 ore cu 24 si chiar nu am cum sa fac injenctii.
Ce parere aveti?sa iau zinnat astea 7 zile si apoi sa fac moldamin de 2-3 ori odata la 7 zile?
Va rog sa ma sfatuiti si sa-mi spuneti cum sa procedez!va multumesc anticipat!
0
07-07-2009, ora 14:33
andrada-alina
Nu este medic/terapeut
andrada-alina
Astazi a fost si partenerul meu si a facut TPHA si a iesit negativ.Eu nu stiu ce sa mai cred.sunteti de parere ca anticonceptionalele sau ca sunt in perioada dinaintea menstruatiei ar putea influenta rezultatele?Eu nu mai gasesc nici un raspuns, nu ma justific in fata nimanui dar chiar nu mi-am inselat partenerul, dar mi-ar placea tare mult sa aud o varianta care sa ma linisteasca.
De vreo 2-3 saptamani fac si un tratament naturist pt stomac cualcoolo macerat si propolis.Poate fi si asta un motiv?va rog mult ajutati-ma!
0
08-07-2009, ora 19:42
alex_281983
Nu este medic/terapeut
alex_281983
bunaziua am si eu o intrebare daca se poate sa ma ajutati va rog.
Am facut testul vdrl cu titare si tpha cu titrare iar valorile sunt urmatoarele vdrl cu titrare pozitiv 1/2 si tpha cu titrarenpozitiv 1/320. am aflat pur intamplator de la un centru de donare ca am sifilis, ceea ce ma socat.intrebarea mea mea este de unde lam luat.nu ma pricep sa interpretez valorile, prietena mea a facut aceleasi teste la vdrl cu titrare este 1/2 fara semnul mai mic si tpha negativ.va rog sa ma ajutati nu mai stiu ce sa cred
va multumesc anticipat
0
08-07-2009, ora 19:53
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
pt andrada-alina
f probabil ati luat boala demult...inainte sa l cunoasteti pe actualul partener, nu l ati infectat pt ca nu sunteti bolnava...doar aveti analize modificate
nu sunt de acord cu ZINNAT
tre sa faceti moldamin 2 400 000 ui pe sapt timp de trei sapt...atit si sa refaceti analiza la un alt laborator
0
08-07-2009, ora 19:56
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
pt alex...
sfatul meu sa repetati analizele la alt laborator si sa faceti tratament oricum
0
08-07-2009, ora 20:07
alex_281983
Nu este medic/terapeut
alex_281983
maine mergem si la doctor dar sunt curios cum neam din cate stiu eu se transmite doar prin sex.inca o intrebare si restu am sa vad la maine la medic. vdrl cu titrare 1/2 si vdrl cu titrare 1/2 care este diferenta intre ele?
va multumesc anticipat
0
09-07-2009, ora 01:48
andrada-alina
Nu este medic/terapeut
andrada-alina
Sunt confuza...daca am luat boala demult si nu am stiut..deci nu am tratat acum de ce nu mai sunt bolnava?cum a trecut?ca nu inteleg?sau poate fi vorba de un sifilis tardiv...ca mi-e groaza daca ma gandesc la asa ceva.Plus ganglionul inghinal de care v-am pomenit si mai sus incepe sa ma obsedeze, ma si doare zic eu sau poate e o chestie psihica...nici nu mai stiu si medicii de la noi din oras sunt renumiti pt prostiile lor asa ca nici nu am incredere ce-mi zic ei si nici posibilitatea sa ma deplasez in alt oras nu am cel putin 2 luni si nu ma pot lasa macinata de aceasta problema asa mult timp...
Analizele modificate ce explicatie au?
Dupa toate analizele care v-am spus mai sus ca le-am facut amandoi, am mai fost la un alt laborator si am facut cate un vdrl, la mine pozitiv si la el tot negativ.
In legatura cu tratamentul de moldamin, unul pe saptamana, in ambele fese, timp de trei saptamani, adica de 3 ori, e corect?
V-as fi foarte recunoscatoare daca ma ajutati sa gasesc niste raspunsuri.
Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns
128 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: