Carie dentara - coroana solutie?

25-04-2010
crisstine12
Nu este medic/terapeut
crisstine12
Buna seara!
Am pe partea drt. sus urmatoarea situatie: masea minte - molar cariat - molar lipsa - molar bun.
1. Caria se vede din fata, iar pe radiografie se observa un punct negru mare in spate intre maseaua de minte si molar. Este neaparat nevoie sa mi se scoata nervul pe acest molar cariat avind in vedere dimensiunea cariei si posibilitatea ca acel punct negru sa fie tot o carie ascunsa?
2. Ce solutie este mai potrivita pt a acoperi molarul lipsa? O punte din molarul cariat (tratatament + stift), molarul lipsa si molarul bun? Ar trebui in aceasta situatie scos nervul la molarul bun?

Multumesc!
3 comentarii
0
26-04-2010, ora 01:09
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
1. plomba si implant
2. varianta cu nerv scos, , , stift..punte
0
26-04-2010, ora 22:59
crisstine12
Nu este medic/terapeut
crisstine12
Multumesc mult pt raspuns.
Ca sa fiu sigura ca am inteles bine, in cazul in care molarul cariat are o carie simpla, imi recomandati plombarea maselei si un implant pt molarul lipsa.
In caz contrar (molarul e cariat profund) imi recomandati scoaterea nervului pe maseaua cariata, stift si apoi punte. Ar trebui in aceasta situatie scos nervul la molarul bun?

Multumesc mult!
0
26-04-2010, ora 23:38
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
..exact.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •