Carti de autovindecare care sa ne ajute?

04-02-2017
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Carti care sa ne sprijine mai ales in problemele depresiei, Toc-ului, anxietatii si a altor probleme mentale stiti?Spuneti-ne si noua.
Eu acum am cumparat una si o recomand:Vindeca-ti mintea ((Dr.Mona Lisa Schulz si Louise Hay)
2 comentarii
3
04-02-2017, ora 09:32
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Vă recomand să citiți:
Radu Vraști- Depresii noi perspective și Ajută-te singur în caz de atac de panică;
Andre Moreau- Ca să trăiești mai bine împacă-te cu trecutul;
Bryan Tracy- Schimbând gândirea îți schimbi viața
Louise L Hay-Vindecă-ți corpul; Poți să-ți vindeci viața;
Francois Lelord- Cum să te iubești pe tine pentru a te înțelege
Joe Dispenza-Antrenează-ți creierul
Andrew Solomon- Demonul amiezii- O anatomie a depresiei

S-au publicat foarte multe cărți, lista poate continua la nesfârșit, dar recomandarea mea este pentru orice problemă consultați un psiholog sau psihiatru, pentru că nu ne putem stabili singuri diagnostice. Elemente ale unei tulburări se pot găsi la multe persoane, dar nu totdeauna se ajunge la o tulburare.
Mie îmi vin persoane care-mi spun că au un anumit diagnostic pentru că au citit pe internet și de multe ori constat că nu au acel diagnostic și s-au autosugestionat practic și au ajuns să creadă că au o anumită tulburare.
2
06-02-2017, ora 11:47
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!

Informații despre TOC găsiți în : Mircea Lăzărescu-Lucian Ile- Tulburarea obsesiv compulsivă;
Mircea Lăzărescu-Ovidiu Bumbea- Patologie obsesivă.
Ambele se găsesc și în format electronic pe internet.
Vă felicit pentru că doriți să vă informați, pentru că totdeauna un om informat poate gestiona mai bine orice problemă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Auto educatie mentala
  • Gândurile noastre ne influențează direct sănătatea
  •