cat de grava este hepatita C?

12-10-2010
fatacuminte12
Nu este medic/terapeut
fatacuminte12
Mama a aflat astazi, intamplator, ca are hepatita C.
De 20 de nai, stia ca are hepatita B, acum insa a aflat ca are C.
Este mereu obosita, si are si probleme cu inima.
Este chiar asa o boala grava?
Ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii?

Multumesc anticipat.
Multa sanatate.
3 comentarii
0
12-10-2010, ora 23:24
mdia
Nu este medic/terapeut
mdia
1.DEpinde, cati ani are mama ta?
2. Si-a tratat hepatita B?
3.A tinut regim - in sensul evitarea grasimi, prajeli, alcool, fumat, etc.
4.Este o boala grava, dar cu care se poate trai, petru ca se agraveaza lent ficatul, dar depinde de stilul de viata, de stadiul in care se afla boala, ficatul, tinand cont ca a avut si b-ul.


Eu am 23 de ani si o am de la 15 ani si sunt ok, chit ca de-abea acum m-am trezit sa o tratez cu adevarat.

Nu te panica, ca o sa fie bine. Sanatate
0
17-10-2010, ora 20:59
fatacuminte12
Nu este medic/terapeut
fatacuminte12
1.Are 50 de ani.
2.Nu si-a tratat prea bine hepatita B, nu a tinut regim si a facutf mult efort fizic.( nu fumeaza, dar nu a tinut regim alimentar)
Si eu am incercat sa o incurajez, mai ales vazand mesajul tau( merci mult de incurajare).
Saptamana asta va merge sa repete analizele, deja incepe sa se gandeasca la regim.
Sper sa fie ok.
0
10-11-2010, ora 13:52
Silvia-2
Nu este medic/terapeut
Silvia-2
Hepatita C trebuie, neaparat, tratata, dar cu Interferon si Ribavirina! Este o boala "tacuta", dar virusii actioneaza in fibrozarea ficatului, ducand la ciroza si chiar cancer! Deci trebuie sa mearga la un dr. gastro, sa faca analizele (markeri, viremie, punctie) si sa intocmeasca dosarul pt. aprobarea tratamentului, care dureaza destul:1.1, 5 ani. Citeste mai multe pe:hepatita-c.gatworks.net
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici