cat de grava este problema mea de sanatate?

04-01-2012
gina2323
Nu este medic/terapeut
gina2323
Buna seara dna.dr.!
Mi s-a recomandat efectuarea unei endoscopii digestive in urma numeroaselor controale la sectia ORL, deoarece am in permanenta o mucozitate in gat si de 5 ani de zile tot incerc sa aflu cauza acestor secretii.Medicul Orl-ist mi-a recomandat endoscopia suspectand un reflux.

Acesta este rezultatul consemnat pe biletul de externare de la gastroenterologie:

-boala de reflux gastro-esofagian endoscopic NEGATIVA,
Iar la EPICRIZA din biletul de externare este scris urmatoarele:
'Pacienta, fara APP semnificative, se interneaza ptr.investigarea unei simptomatologii persistente compatibile cu un posibil reflux gastro-esofagian.
Obiectiv si biologic-in limite normale.
Echografie abdominale-fara modificari patologice ale viscerelor examinate.
EDS-Esofag cu mucoasa hiperemica, in special distal;stomac-fete si curburi libere;staza biliara in cantitate redusa;bulb, d2-aspect normal.Bio.prepiloric ptr.H.p.-absent.'
RECOMANDARI:
1.regim igienico-dietetic:fara condimente, alcool, bauturi carbo-gazoase, mancaruri grase, prajeli;nu va consuma lichide in timpul mesei;mesele vor fi fractionate;nu va sta culcata cel putin 1, 5 ore dupa ce mananca;va dormi cu capul mai sus decat restul corpului(pe 2 perne).
2.tratament cu Emanera 20 mg, 1 cp/zi, cu 30 min. inainte de masa, timp de 2 saptamani.
3.monitorizare in reteaua MF.


Va rog frumos sa-mi explicati cat de grava este problema mea in privinta refluxului gastro-esofagian si ce alimente pot consuma sau nu, referindu-va la rezultatul analizei.
As vrea sa stiu ce inseamna:'EDS-Esofag cu mucoasa hiperemica, in special distal'.
Va multumesc anticipat.O seara buna!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.