Cat de sanatos este oul?

17-09-2011
Stefan Angel
Nu este medic/terapeut
Stefan Angel
Aceasta intrebare din titlu este informativa, pentru ca stiu cat de sanatos este ce contine, precum si cat de des sa il folosesc in alimentatia mea.
Vreau sa vad pareri ca sa imi fac o idee ce credeti si ce stiti despre ou?
Cate oua avem voie pe zi?
Dauneaza in vreun fel ficatului?Sau organismului?
Multumesc!
8 comentarii
0
18-09-2011, ora 13:24
costinel1982
Nu este medic/terapeut
costinel1982
salut, daca tii la sanatate, nu mai mult de2 pe saptamana si de preferat fierte.
0
18-09-2011, ora 14:04
Stefan Angel
Nu este medic/terapeut
Stefan Angel
Ma asteptam sa aud asta, este o informatie eronata comuna majoritatii, cum ca ouale fac rau sanatatii.As dorii sa stiu de la ce pleci cand afirmi "daca tii la sanatate, nu mai mult de2 pe saptamana", Exista studii pe tema aceasta, au oameni carora li sa facut rau din cauza consumului de oua, mai mult de 2 pe saptamana?
0
18-09-2011, ora 15:43
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ouale dauneaza ficatului mai ales daca sunt fierte tari si sunt consumate des ! Un om activ ar trebui sa se rezume la 4-5 galbenusuri /saptamana iar ceilalti la 2-3 /saptamana ! Avand in vedere faptul ca sunt bogate colesterol este bine sa se evite combinarea lui cu alte proteine, in special cu carnea, altfel analizele sar urgent din limite !

Asta e cel mai obiectiv studiu posibil ! ;)
0
18-09-2011, ora 18:27
Stefan Angel
Nu este medic/terapeut
Stefan Angel
Nu stiu din ce an este studiul de care spui, sau cine a auzit de el, cert este ca am vorbit cu n nutritionisti de actualitate care se ocupa si de sportivi, si au spus ca galbenusul ajuta ficatul nicidecum sa il streseze.
0
18-09-2011, ora 19:05
Stefan Angel
Nu este medic/terapeut
Stefan Angel
Am spus daca aveti un studiu pe care sa il si confirmati nu asa din scris.
Tot ce spuneti este din auzite, eu am dovada in scris si o poate vedea oricine la cerere pentru ca aici nu pot face reclama.
1.Daca e adevarat ca ouale iti fac rau vreau sa faci dovada unui om bolnav din cauza ca a mancat oua,
2.Pe ce te bazezi cand spui ca ataca ficatul?Tot auzite?
0
18-09-2011, ora 19:07
Stefan Angel
Nu este medic/terapeut
Stefan Angel
Cat de bune sunt ouale?

Printre beneficiile consumului de oua(in special galbenus crud) se numara: prevenirea degenerarii maculare si a cataractei, buna functionare a sistemului nervos, cresterea imunitatii(prin continutul natural de vitamina D), reducerea inflamatiilor si alergiilor, prevenirea cancerului de san la femei, cresterea sanatatii parului si unghiilor, imbunatatirea memoriei, buna functionare a ficatului(prin continutul de colina), prevenirea stress-ului oxidativ, detoxifierea metalelor grele(mercur). Toti acesti factori nutritivi se afla in galbenus.
0
18-09-2011, ora 19:09
Stefan Angel
Nu este medic/terapeut
Stefan Angel
Documentati-va inainte de a vorbii si ce este mai important documentati-va din surse recente nu de acum 20 de ani.
Asa era si omenirea sigura ca Pamantul este plac ca peste un timp sa afle ca defapt este rotund asa si voi, incercati sa fiti deschisi la idei noi nu ramaneti in trecut.
0
18-09-2011, ora 19:32
Stefan Angel
Nu este medic/terapeut
Stefan Angel
plat*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.