Cat timp pot fi luate anticonceptionalele?

22-06-2007
teocezi
Nu este medic/terapeut
teocezi
Buna ziua! Am 34 de ani si iau anticonceptionale de la 20 de ani cu mici pauze. Din 1999 iau anticonceptionale fara pauza. Pana in 2003 am luat mycroginon iar de atunci logest (la recomandarea medicului endocrinolog). Ma simt bine nu am nicio problema dpv ginecologic. Mentionez ca sufar de hipertiroidism si atacuri de panica (anxietate). Intrebarea este: Cat timp pot lua anticonceptionale fara intrerupere??? Va multumesc.
6 comentarii
0
22-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Până la 40 de ani dacă nu fumaţi şi examinările semestriale sunt O.K.
0
22-06-2007, ora 00:00
teocezi
Nu este medic/terapeut
teocezi
Fumez cam 20-30 de tigari pe zi. In acest caz care ar fi durata maxima de utilizare neintrerupta a anticonceptionalelor??
0
22-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
maximum 35 de ani.
0
24-06-2007, ora 00:00
ofi_r
Nu este medic/terapeut
ofi_r
maximum 35 de ani pentru contraceptivele cu estrogeni. Nu stiu daca logestul are si progesteron si estrogeni. Daca da atunci este mai bine sa mergeti din nou la endocrinolog, el este cel mai in masura avand in vedere si hipertiroidisnmul. Si sper ca i-ati mentionat ca fumati 20-30 tigari pezi.
Daca logestul este doar cu progesteron atunci nu este nici o problema puteti lua pana la menopauza. Atat timp cat sunteti fertila. Sau puteti folosi alte metode daca aveti retineri : steriletul, prezervative si calendar. Dar eu zic sa va consultati inainte cu endocrinologul. Sanatate.
0
24-06-2007, ora 00:00
teocezi
Nu este medic/terapeut
teocezi
Va scriu compozitia logestului din prospect: 0.075mg gestoden, 0.02mg etinilestradiol si excipienti: lactoza, monohidrat, amidon de porumb, polividona 25.000 (K25), stereat de magneziu, zahar (K90), polietilen glicol 6000, carbonat de calciu, talc, ceara montanglicol. Oricum va multumesc pentru lamuriri si intentionez sa merg cat mai curand la Parhon.
0
25-06-2007, ora 00:00
ofi_r
Nu este medic/terapeut
ofi_r
Chiar este necesar consultul la endocrinolog pentru ca ar fi utila schimbarea cu un anticonceptional doar cu progestativ. Va rog doar sa specificati si endocrinologului ca fumati si cat si varsta.
In rest sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •