Cat timp se poate tine un pansament cu arsen?

21-04-2011
dyndy
Nu este medic/terapeut
dyndy
Astazi mi s-a aplicat arsen la o masea, urmand ca plombarea definitiva sa o fac in data de 4 mai (aproape 2 saptamani). Intrebarea mea este daca 2 saptamani nu este prea mult timp pentru a sta cu arsenicul. Precizez ca medicul mi-a spus ca mi-a pus o doza mica de arsen, dar totusi sunt putin ingrijorata, as avea nevoie de un sfat. Multumesc anticipat
11 comentarii
0
21-04-2011, ora 20:46
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Este mult prea mult. Arsenul se tine max. 72 h. Sunteti sigura ca v-a pus arsen?
0
22-04-2011, ora 18:59
dyndy
Nu este medic/terapeut
dyndy
Da, eu asa stiu, acum poate si arsenul are mai multe variante. Dar ce consecinte ar putea avea daca este tinut prea mult timp?
0
22-04-2011, ora 19:07
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Riscul este ca poate difuza in spatiul periapical (dincolo de varful radacinii) sau, pansamentul care inchide arsenul poate sa cada si sa nu mai inchida ermetic cavitatea.
0
23-04-2011, ora 18:58
dyndy
Nu este medic/terapeut
dyndy
acea plomba provizorie nu cred sa imi cada, am mai stat si 3 saptamani cu asa ceva si nu mi-a cazut, bineinteles am si eu grija sa mestec mai mult pe partea cealalta. acea raspandire de care ati spus si dvs. ma ingrijoreaza putin pentru ca nu imi dau seama ce consecinte ar putea avea
0
10-05-2011, ora 14:01
andrey25
Nu este medic/terapeut
andrey25
As avea si eu o problema asemanatoare. Mi s-a pus un pansament la o masea uramnd ca dupa 3 saptamani sa imi puna plomba.Dupa cele trei saptamani am mers la stomatolog si mi s-a spus ca cimentul respectiv a cazut si in acea gaura facuta a intrat mancare... Mi s-a pus din nou pansament pe motiv ca maseaua se paote caria in gaura respectiva si am fost programat peste alte doua saptamani.Nu stiu ce sa fac, as incerca sa merg la alt doctor.Cred ca respectivul pansament (ciment ) a cazut in trei zile dupa ce a fost pus prima data... Multumesc frumos pt raspuns
0
11-05-2011, ora 13:41
dyndy
Nu este medic/terapeut
dyndy
Intre timp problema mea s-a rezolvat. Dar pt andrey, din cate am observat eu plomba aceea provizorie e destul de rezistenta, mie nu mi-a cazut niciodata. Doar ca trebuie un pic si sa ai grija, sa nu mesteci asa mult pe partea respectiva, sa nu mesteci guma, etc
0
20-09-2015, ora 14:42
anghelaurel
Nu este medic/terapeut
anghelaurel
Cat de periculos poate fi acel pansament cu arsenic?
Am vut o problema cu o masea si datorita faptului ca nu as rezista la xilina sa tot incercat tamponarea repetitiva. Prima data pe un nerv, apoi iarasi pe alelasi nerv apoi pe al doilea si al treilea. Eu fiind o persoana foarte sensibila nu as fi rezistat durerii. Distanta intre asa zisele pansamente cu arsen (tin sa precizez ca nu cunosc daca arsenic a fost pus acolo sau altceva)erau de pana la 1 saptamana... iar la ultimul chiar 2 saptamani. Intre timp m-am lovit foarte rau la genunchi si am facut o rupere de ligament lucru care ma costat peste 2 luni de tintuire la pat. Intre timp maseaua respectiva sa fisurat iar eu am inceput sa simt acel pansament cu gustul sau caracteristic de cuisoare. A inceput sa ma arda foarte tare stomacul si ficatul. Neputand merge la acel medic stomatolog pt ca inca nu mi-a trecut genunchiul... Ce este de facut in afara de optiunea concreta de a merge sa scot/eventual curata acea masea la doctor? Ce pansament protector pot utizila pentru a contracara otrava. Multumesc anticipat.
0
20-09-2015, ora 15:22
anghelaurel
Nu este medic/terapeut
anghelaurel
Raportat la articolul postat de mine anterior cred ca voi incerca sa tin in gura otet de miere si mere (nu stiu cat de indicat poate fi...) pt ca am aflat tot pe net cumva ca aciditatea ar distruge arsenicul... Ma gandeam sa tin o perioada de cateva minute in acel loc apoi sa il arunc si sa clatesc cu apa. Astept totusi raspunsul dumneavoastra.
0
21-09-2015, ora 11:16
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
Va recomand sa ii dati un telefon medicului dv si sa intrebati ce v-a pus acolo. Cel mai probabil NU contine arsenic (materialele devitalizante moderne precum caustinerf-ul nu mai contin arsenic).
In cel mai rau caz puteti sa vorbiti cu cineva sa indeparteze cimentul provizoriu pana ajunge la buleta de vata si sa o scoata de acolo.


[edit] In orice caz, problemele date de substante precum caustinerf sunt strict locale, cantitatea folosita fiind prea mica sa cauzele diverse afectiuni generale, probleme cu ficatul, etc...


Multa sanatate!
0
21-09-2015, ora 14:53
anghelaurel
Nu este medic/terapeut
anghelaurel
Voi lua legatura cu medicul respectiv. Multumesc pentru promptitudine.
0
19-12-2015, ora 22:58
Oana z
Nu este medic/terapeut
Oana z
Buna seara. Am si eu o nelămurire si va rog sa ma ajutaţi. Vineri am fost la stomatolog pentru ca aveam o carie foarte adânca la o măsea. Mi-a facut anestezie dupa care a inceput sa lucreze, sa cureţe, si a spus ca trebuie sa imi omoare nervul.Dupa ce a curăţat, mi-a pus ceva cu un ac in vârf, si inca ceva alb care a spus ca nu trebuie sa cada de pe măsea. La vreo ora dupa ce am ajuns acasă, am vazut ca mi s-a albastrit măseaua, si de aseara a inceput sa ma si doara, nu e o durere mare dar ma deranjează si gingia este umflata. Trebuie sa stau asa pana pe 4 Ianuarie cand am următoarea programare. Este in regula sa am gingia inflamata si durere constanta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul