cat timp trebuie sa iau xanax ca sa nu imi dea dependenta?

07-09-2012
Gabrielita_02
Nu este medic/terapeut
Gabrielita_02
in februarie am fost identificata cu tulburare mixta depresiv-anxioasa si o gastro-duodenita acuta pe sistem nervos, mi-a dat doctorul sa iau xanax (0, 25) timp de 1 luna, am tinut regim alimentar apoi nu am mai fost la control. mi-am revenit, insa dupa vreo 3 luni iar au revenit simptomele, as vrea sa fac un tratament cu xanax mai indelungat.ca sa ma vindec complet. si odata cu starile de anxietate imi provoaca si greata si varsaturi de la stomac. cat timp pot sa iau xanax fara sa imi dea dependenta? vreau sa ma vindec complet. sufar si de depresie, nu prezint interes pentru nimic. va multumesc.

mentionez ca am inceput sa beau de 1 saptamana 2 cani pe zi de ceai de sunatoare care am auzit ca e eficient impotriva depresiei. dar pe acest forum am vazut scris ca sunatoarea nu trebuie combinata cu antidepresive, e adevarat? atunci ce fac? renunt la ceai? sau la pastile?
3 comentarii
0
07-09-2012, ora 16:35
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
NU luati singura Xanax de capul dvs. Dupa mai mult de o luna de administrare da dependenta, daca continuati sa-l luati. Duceti-va iar la medicul psihiatru si spuneti-i si ce s-a mai intamplat. Probabil ca va va da un nou tratament.

Numai bine!
0
07-09-2012, ora 17:22
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Daca se poate, citeva lamuriri:
Cam care au fost investigatiile in urma carora ati fost DEPISTATA cu TULBURARE Mixta Depresiv -Anxioasa?
Dupa 3 luni au REVENIT simptomele?in aceeasi forma?scazuta sau accentuata?
Considerati ca tratamentul indelungat cu XANAX va ajuta sa va vindecati definitiv?
0
07-09-2012, ora 19:14
Gabrielita_02
Nu este medic/terapeut
Gabrielita_02
au revenit simptomele insa nu asa de puternice cum au fost prima data. m-am gandit mai bine si renunt a lua xanax. deja l-am oprit de 1 saptamana. merg pe mana ceaiului de sunatoare cate 2 cani pe zi si gata. totul vine din psihic. trebuie sa cultiv ganduri pozitive. pai investigatia am facut-o la un medic psihiatru dupa ce mi-a adresat cateva intrebari. va multumesc pentru raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezistența la antidepresive ar putea avea legătură cu metabolismul
  • Un pas important în combaterea efectelor negative ale tratamentului antidepresiv
  • Antidepresivele pot slăbi rezistența oaselor prin încetinirea regenerării lor
  • Este permis alcoolul dacă iau antidepresive?
  • Cum acționează antidepresivele?
  • Antidepresivele pot fi luate în sarcină?
  • Antidepresivele sunt compatibile cu alăptarea?
  •