cat trebuie sa stau in casa daca am rubeola? | Forumul Medical ROmedic

cat trebuie sa stau in casa daca am rubeola?

17-01-2012
bizua
Nu este medic/terapeut
bizua
cat trebuie sa stau in casa daca am rubeola? Mi s-a spus sa stau 2 saptamani, dar mi se pare prea mult, mai ales ca mi-au disparut in mare parte din bubite in 3 zile, plus ca ma simt bine, am doar mici 'probleme' care nu ma deranjeaza. Trebuie sa stau 2 sapt. pentru refacerea organismului meu sau pentru a nu infecta si pe altii? Cate zile trebuie sa stau in casa pentru a nu da si altora rubeola? Pe net am vazut fel si fel de articole, ba 10 zile, ba 21 asa ca nu mai inteleg nimic.
6 comentarii
0
17-01-2012, ora 15:20
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
UNII vor sa stea cat mai mult in casa, pe net, sa doarma etc...
si TU,
ai "ocazia" si vrei sa...pleci ?!?
0
17-01-2012, ora 15:33
bizua
Nu este medic/terapeut
bizua
ideea e ca nu imi permit sa pierd prea mult timp in casa, si nici nu sunt 'adepta' frecatului de menta (prea mult). Vad ca nimeni nu imi raspunde la intrebare... si eu sunt disperata sa stiu dupa cate zile pot sa ies afara din casa. Doctorita mi-a zis ca daca nu stau 2 sapt. in casa mi se pot umfla articulatiile. E adevarat sau exagereaza...habar n-am.
0
17-01-2012, ora 16:39
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
da, trebuie sa stai izolata, rubeola este o boala contagioasa, doctorita are dreptate si tu sti f. bine., asa ca stai in casa..
0
17-01-2012, ora 17:03
bizua
Nu este medic/terapeut
bizua
da dar cate zile e contagioasa? Asta ma intereseaza.
0
17-01-2012, ora 19:30
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Bolnavul devine contagios cu o saptamana inainte de eruptie si inca 10-15 zle dupa.
0
18-01-2012, ora 08:52
papytzu
Nu este medic/terapeut
papytzu
de ce nu daoi un sarch pe google si cu ocazia asta afli si mai multe despre rubeola si sunt sigura ca sc si cat trebuie sa st in casa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: