Cate saptamani de sarcina am?

09-04-2012
dariaalexandra
Nu este medic/terapeut
dariaalexandra
Ultima zi a primei menstruatie a fost pe 26 feb.Vreau sa stiu cate saptamani de sarcina am la aceasta data, 9 apr?
7 comentarii
0
09-04-2012, ora 16:13
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
1.pentru a sti cate saptamani ai, trebuie sa spui care a fost prima zi a menstruatiei, nu ultima
2.daca e sarcina, e cazul sa te inscrii la un doctor si el iti spune cate saptamani ai, data probabila a nasterii si monitorizeaza bebele
3.are in jur de 6-7 saptamani(daca-mi spui prima zi, iti pot spune exact)
0
09-04-2012, ora 17:06
dariaalexandra
Nu este medic/terapeut
dariaalexandra
26 feb
0
09-04-2012, ora 18:08
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Pai mai sus spui ca 26 e ultima zi a menstruatiei...ma rog, daca in data de 26 februarie a fost prima zi de menstruatie, sarcina are 6 saptamani si o zi
p.s cred ca vroiai sa spui prima zi a ultimei menstruatii
0
09-04-2012, ora 18:21
dariaalexandra
Nu este medic/terapeut
dariaalexandra
Ok, m-am exprimat eu gresit, oricum multumesc pt raspuns.Femeile insarcinate sunt mai aiurite, uita repede, sunt mai sensibile din cauza schimbariilor hormonale.
0
09-04-2012, ora 19:04
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Sanatate tie si lui bebe...nu uita de controlul la medic, e foarte important!!!
0
09-04-2012, ora 19:23
dariaalexandra
Nu este medic/terapeut
dariaalexandra
Stiu ca este important si la prima sarcina la fel am procedat, am mers la medic analize etc, acum voi face la fel, dupa Paste o sa merg.
0
09-04-2012, ora 21:40
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Doar după datele de mai sus, nu se poate spune în a câta săptămână este sarcina. Se poate doar prezuma, presupunând un ciclu lunar regulat, că ar fi, probabil, vorba de săptămâna a 4-a de sarcină.

Din acest motiv, medicii preferă să vorbească de săptămâni de amenoree, adică de câte săptămâni nu a venit menstruaţia: ştii, de regulă, când a venit menstruaţia, dar nu ştii când a fost fecundaţia. Între cele două, în condiţiile de mai sus (ciclu regulat la 28 de zile) diferenţa este de 2 săptămâni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •