Cateva mentiuni referitoare la liposarcom

02-09-2011
georgeta1959
Nu este medic/terapeut
georgeta1959
Sotul meu a fost operat in 2004 de liposarcom; ulterior a facut 30 sedinte de radioterapie si 6 serii citostatice. La 3 luni a mers la control cu analize uzuale (15 indicate de medicul oncolog iar la 6 luni facea ecograf unde se operase. Anual isi facea RMN la picior (, in zona unde se operase) si CT pentru abdomen plus radiografie la plamani.
In 2009. in urma unui RMN a depistat medicul o recidiva intr-un alt loc, aproape de zona inghinala, sotul a fost operat dupa care iar tratamentul specific. A facut apoi. Rmn+ CT la sfarsitul tratamentului.

In 2011 a facut din nou RMN la actuala zona operata plus CT abdomem si totul a fost bine
La 6 luni si-a facut un ecograf 3D ptr abdomen, pelvis, plamani.

Si-a reluat activitatea duce o viata absolut normala dar traim sub tensiune si cu emotii.
Precizez ca in zona operata a doua oara se palpeaza sistematic precum si in zona inghinala. As dori sa imi dati niste sugestii privind investigatiile pe care ar putea sa le faca in asa fel incat sa, , controlam" mai bine situatia.
Am respectat cu strictete tot ce ne-a spus medicul oncolog in aceasta privinta( ma refer la investigatii)
V-as ramane recunoscatore daca ati face si cateva mentiuni referitoare la liposarcom din literatura de specialitate si orice informatie de la Dvs m-ar interesa.

Va multumesc
249 comentarii 12 ..... 8 9 Înainte ›
0
04-09-2011, ora 12:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate situatia nu poate fi controlata niciodata mai bine decat o face medicul oncolog care se ocupa de cazul in sine.
liposarcomul este un tip foarte rar de cancer, care cel mai des, ca tratament, este apanajul chirurgiei si eventual al radioterapiei. foarte rar se fac citostatice iar beneficiul lor, mai ales cand boala este localizata, este practic necunoscut inca.
pentru prognostic conteaza enorm stadiul initial, localizarea, cum a fost tratat, dar cel mai mult asanumitul SUBTIP HISTOLOGIC, respectiv rezultatul de la anatomie patologica de dupa operatie, adica daca e un tip dediferentiat/bine diferentiat/mixoid/pleomorf, tipul mixoid si bine diferentiat avant prognostic excelent, celelalte doua, mai putin.
cu toate astea este, chiar daca un tip de cancer, unul foarte tratabil, cu prognostic pe termen lung foarte bun, pretabil la control foarte bun prininterventii chirurgicale, radioterapie si urmarire la distanta.
din cate inteleg ceea ce faceti voi, cu examen clinic, investigatii de baza periodice si RM sau CT periodic, lucrurile stau foarte bine. din pacate riscurile reconfruntarii cu aceasta problema vor fi intotdeauna mai mari ca la o persoana obisnuita, dar asta nu e un motiv sa traiti viata in teama. cel mai important lucru este ca omul sa-si poata desfasura o activitate cat mai normala, respectandu-si vizitele la medic. daca asta este situatia curenta, sfatul meu este ca exact asta sa faceti, si nimic mai mult, dincolo de a intelege si accepta situatia in care sunteti, iar daca aveti nevoie de ajutor suplimentar, puteti apela la sedinte de counseling sau suport psihoterapeutic, care de foarte multe ori s-a dovedit ca ajuta enorm, mai ales in stari de neliniste si anxietate.
va urez mult noroc in continuare, sanatate multa si seninatate! curajul nu inseamna absenta fricii !
0
05-09-2011, ora 16:26
georgeta1959
Nu este medic/terapeut
georgeta1959
Va multumesc foarte mult pentru informatiile date.
Am sa redau textual rezultatul din buletinul de analiza de la recidiva din 2009:
-formatiune tumorala nodulara(diametrul 5, 0cm) evidentiind o proliferare tumorala mezenchimala mixoida, cu aspect histopatologic de liposarcom mixoid bine diferentiat-G1
-recupa cu arhitectura conservata
-tesut muscular striat cu arhitectura conservata

Teste IHC-I.C.B.D.T.H. Fundeni:
-S10-slab pozitivfocal in celule tumorale
-Vimentina-pozitivdifuz in celulele tumorale
-CD34-pozitiv in vase, negativ in celulele tumorale
-Ki-5% pozitiv in celulele tumorale
Cod8851/3
Poate imi, , descifrati" si mie aceste informatii deoarece la momentul respectiv medicul anatomopatolog a refuzat sa dialogheze cu mine si mi-a spus categoric sa mergla oncolog.
Va multumesc anticipat !
0
05-09-2011, ora 16:35
georgeta1959
Nu este medic/terapeut
georgeta1959
Revin si cu localizarea poate este importanta ptr Dvs:
Formatiune tumorala coapsa stanga invaziva in artera femurala superficiala. Liposarcom coapsa stanga operat in2004

Operatia:Excizia formatiunii tumorale in limite oncologice in bloc cu segment artera femurala superficiala.Refacerea fluxului arterial membru inferior stang prin interpozitie de vena safena interna inversata.
Va multumesc
0
05-09-2011, ora 21:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu am cum sa-ti descifrez examenul histopatologic. sunt niste teste specifice care in functie de valori stabilesc niste parametri pe baza carora se sustine diagnosticul, adica CE TIP DE TUMOARE E. si pare a fi un tip de cancer numit SARCOM de parti moi, o tumoare rara, ca subtip LIPOSARCOMUL fiind si mai rar. ce e important, poate ai dedus si din postul meu anterior, este ca tumoarea este BINE DIFERENTIATA si de ti MIXOID, care cum am zis si mai sus sunt factori favorabili. adica tumora evolueaza lent, incet, nu e foarte agresiva si se preteaza foarte bine la urmarire si tratament chirurgical in special. deci in cadrul acestei boli, sansele sa fie bine sunt maxime. nu pot decat sa va felicit si sa va urez noroc si in continuare !
0
05-11-2011, ora 15:34
georgeta1959
Nu este medic/terapeut
georgeta1959
Domnule RaulDuke, va multumesc pentru toate informatiile pe care le dati tuturor celor care apeleaza la Dvs. Sunt impresionata ca va gasiti timp pentru cei care va cer sfaturile.
Si eu v-am cerut ati fost foarte receptiv la rugamintea mea.
Poate pare fara importanta dar o felicit pe MAMA Dvs care a stiut sa, , cultive "' in copilul RaulDuKe sensibilitate si multa intelegere pentru suferinta si disperarea cu care cei care va cer sfaturi apeleaza.
0
05-11-2011, ora 17:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
hahaha, georgeta! multumesc mult, ultimul tau mesaj m-a binedispus enorm! de asemeni sunt convins ca si mama ar aprecia foarte tare ce ai spus (chiar daca sunt convins ca habar nu are ce/cine este personajul RaulDuke :)
multumesc inca odata !
0
08-11-2011, ora 21:14
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
Domnul doctor va rog mult sa ma luminati si pe mine cu diagnosticul mamei mele de 60 ani : neoplasm la san cu metastaze osoase si pleurale.ce sanse are de vindecare. canaer agresiv la san
va multumesc anticipat pentru raspuns
0
08-11-2011, ora 21:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu are sanse de vindecare, medical vorbind. imi pare rau!
0
08-11-2011, ora 21:54
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
Va multumesc pentru raspuns dar ce putem face in cazul acesta
Unde ar trebui sa ne ducem
De unde sa incepem?
0
08-11-2011, ora 22:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai intai spunem cand unde si cum a fost pus acest diagnostic si care sunt medicii cu care ati vorbit ?
0
10-11-2011, ora 13:43
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
Multumesc mult pentru raspuns.ieri am luat-o de la elias si am mutat-o la fundeni la chirurgie ;a D-l doctor Davidescu pentru a-i face operatie la plamani ca sa ii i-a biopsie din plamanul stang (marti o opereaza la plamani) si la celelalt sa ii puna drena.azi i-a facut ecografie mamara si s-ar putea sa aiba doar o mastita.dar nu se poate pronunta pana nu face CT-UL la cap(care il face tot azi0 sa vada cat s-a extins metastazele care s-au vazut la plamani si care s-au vazut pe intreaga coloana vertebrala...cama atat stiu si ma iertati ca nu m-am exprimat prea coerent
p.s CT-ul toracic l-a facut la elias cu substanta de contrast...si in urma lui mi-a spus ca nu are ce sa ii faca acolo...
Multumesc din tot sufletul meu
0
10-11-2011, ora 14:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere ! tinem legatura pe forum!
0
17-11-2011, ora 14:11
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
Ma scuzati ca nu am mai intrat dar am fost asa de ocupata... cu mama..luni i-a facut biopsie la san si a aparut o inflamatie in urma careia s-a recomandat tratament cu antibiotic si sa refaca biopsia dupa 7 zile. Din bronhoscopie am dus 3 analize la filaret BK-i-a iesit negativ, biopsia bronsica sper sa o iau saptamna viitoare si din aspiratul bronsic i-a iesit:epitelii cilindrice izolate si grupate, placarte de epiteli metaplaziat pavimentos, celule neoplazice izolate si in placarde, macrofage, limfocita, rare neutrofile, frecvente hematii( ce limba o fi asta?)
la fundeni a operat-o(marti) la ambii plamani si i-a pus drene si tot elimine apa...
ce inseamna pana acum? ca sunt intr-o ceata totala...MULTUMESC MULT...
0
17-11-2011, ora 18:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
aspiratul bronsic pune diagnosticul de cancer bronhopulmonar. ca atare, dupa ce e echilibrata, poate incepe tratamentul oncologic specific. mai multe vor fi aflate pe baza examenului HISTOPATOLOGIC.
0
22-11-2011, ora 06:46
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
Buna dimineata, abia ieri am primit rezultatul la biopsia bronsica:placarde de epiteliu cilindric.Fragmente mici de mucoasa denudata de epiteliu cu infiltrat limfocitar.Atat.Si astazi vom primi si rezultatul la biopsia pleurala...cam greu si tare lunga e asteptarea...Va multumesc mult.. si am uitat sa va spun ca de marti de cand are drenele la pleure tot ii curge lichid...in scadere, dar tot dreneaza...
0
22-11-2011, ora 16:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate acest ultim rezultat nu ne edifica absolut deloc. nu este de mare ajutor. asteptam si rezultatul de la biopsia pleurala...
0
22-11-2011, ora 19:55
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
Rezultatul de la biopsia pleurala de azi fragmente pleurale cu metastaze carcinomatoase carcinom cu celula mica, iar din analiza licidului din pleura..hematii, nuclei atipici frecventi, suspect meta. cam atat
0
22-11-2011, ora 20:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci diagnosticul este de neoplasm pulmonar cu celula mica, inteleg. stadiu avansat. asta preteaza la un anume protocol oncologic, cu chimioterapie si, cu anumite indicatii, radioterapie. aveti planificat un consult oncologic ? simptome neurologice are facut ?
0
23-11-2011, ora 10:47
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
Acelasi lucru mi-a spus si dl doctor azi, dar a zis sa nu vb cu dr.oncolog pana nu se opreste drenajul de la plamani nu are rost
si azi i-a bagat pudra intr-un plaman si maine ii va pune in celalalt plaman...mi se pare ca intarziem prea multtt...dvs.ce credeti? A facut CT la cap si a zis ca nu are nimic...
0
23-11-2011, ora 12:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate asta e tot ce se poate face. ca atare asa e si protocolul. inainte de 4 saptamani de o operatie complicata, nu se poate administra chimioterapie. viata bolnavului ar fi foarte mult pusa in pericol.
din pacate, daca chiar acesta e diagnosticul: neoplasm bronhopulmonar cu celule mici, prognosticul este foarte prost. fara tratament, speranta de viata se masoara in saptamani. cu tratament, conform protocolului, si iradiere, la fel, se poate castiga mult timp, chiar de ordinul lunilor, poate peste un an, etc.
dar toate lucrurile se bazeaza foarte tare pe un protocol. revin cu intrebarile: consult oncologic planificat? consult neurologic ?
0
23-11-2011, ora 14:08
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
Domnul doctor chirurg a spus ca dupa ce termina cu drenajul, chiar dansul merge cu noi la dl.dr. oncolog tot de acolo din IOB parca am inteles ca la dl.dr. DEDIU(PARCA).Am luat biopsia pleurala(adica blocul...nu stiu daca m-am exprimat corect ) pentru a face imunohistochimie la victor babes, dar abia maine dimineata il va duce o cunostinta, iar despre consult neurologic, nu stiu nimic...
0
23-11-2011, ora 20:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, nu stiu foarte multe despre dr. dediu decat ca e foarte FOARTE priceput. dpdv al oricarei decizii oncologice se poate avea deplina incredere in el!
0
30-11-2011, ora 08:08
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
Buna dimineata.Ma iertati ca nu am mai intrat pe forum...ieri a externat-o pe mama cu diagnosticul principal:tumoara maligna secundara apleurei C78.2, si diagnostic secundar :tumoara maligna secundara a osului si maduvei osoase, hipertensiune secundara nespecificata.Ea nu poate respira bine si am inchiriat un aparat de oxigen acasa.de azi incepe tratamentul cu citostatice pe cale bucala HYCAMTIN, imi este tare frica...mai ales ca ea este deranjata la stomac...nu inteleg de ce nu au internat-o macar pe perioada tratamentului..eu ce ii fac acasa daca ii este mai rau..credeti-ma ca nu mai pot...sfatuiti-ma ce as putea sa mai fac...
0
30-11-2011, ora 09:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
e luata in evidenta la oncologul de teritoriu ? unde locuiti ? in anumite zone exista firme de ingrijire la domiciiliu, care sunt platite de catre casa nationala de asigurari de sanatate, pe baza unui dosar intocmit de oncologul de teritoriu.
internata nu are cum sa fie, pe durata tratamentului, pentru ca tratamentul cu hycamtin se face cateva zile la rand, asta repetat la aprox. 3 saptamani, deci asta nu justifica o internare in sectia de oncologie, cel putin.
daca starea ei e severa si necesita ingrijire paliativa, in functie de unde stati, exista si niste spitale speciale de ingrijire a pacientilor terminali, cum e Sp. Sf. Luca din bucuresti sau Hospice-ul din brasov,.
0
30-11-2011, ora 13:17
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
Noi stam in ilfov dar nu am stiut ca trebuie luata in evidenta la oncologul de teritoriu..? Tratamentul i l-a dat dl Dediu de la iob.asta nu inseamna ca suntem luati in evidenta la dansul?
Deocamdata este destul de ok, dar mi-e frica sa nu se inrautateasca..poate sunt eu prea speriata...Mai am o intrebare la dvs. daca se poate
stiu ca citostaticele astea sunt foarte tari ce am putea lua pentru intarirea organismului?e foarte slabita...mai e si deranjata la stomac..
0
30-11-2011, ora 13:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intarirea organismului... este o expresie pe care o folosesc cei care fac reclama la produse naturiste cu eficienta cel mult indoielnica. ma tem ca nu am informatii despre asemenea lucruri.
orice pacient care se trateaza la institut sau in orice clinica de oncologie, trebuie sa fie luat in evidenta si la un oncolog de teritoriu.
0
30-11-2011, ora 13:24
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
Va multumesc foarte mult ca sunteti atat de prompt cu noi cei care nu stim aceasta stiinta nici macar pe aproape...Chiar nu stiu de unde sa incep cu oncologul de teritoriu...
0
01-12-2011, ora 00:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ei bine, medicul de familie e un loc bun de inceput pentru asta. pentru luare in evidenta la oncologul de teritoriu, oricum e necesar si un bilet de trimitere, deci merg mana in mana.
0
01-12-2011, ora 08:10
ediali
Nu este medic/terapeut
ediali
La multi ani de ziua Romaniei.Dvs.nu dormiti deloc?Aveti grija de toti cei care caut raspunsuri...sa va dea Dumnezeu multa sanatate si multa putere.Va multumesc ca existati.Am sa mai postez daca mai apar schimbari cu mama.Ieri a fost prima zi cand a luat citostatilele, a facut febra dar i-am dat algocalmin si s-a linistit, doarme cu oxigenul in nas, iar pentru durere care nu este chiar foarte mare, aluat un tramadol. de dimineata era binisor..sper ca cu ajutorul lui Dumnezeu sa suporte aceste pastile. Inca respira foarte greu si oboseste si daca vorbeste mai mult..
0
04-12-2011, ora 17:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
multumesc, la fel!
ce anume citostatice face ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
249 comentarii 12 ..... 8 9 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: