Cateva zile am fost si ragusita si am expectorat mucozitati galben-verzui

21-12-2013
corina92
Nu este medic/terapeut
corina92
Acum cateva saptamani am inceput sa am insomnii (ma speriam f tare pt ca aveam senzatia de sufocare din cauza ca simteam nod in gat care nu puteam nici sa-l suflu pe nas nici sa inghit) apoi la cateva zile am observat o depunere alba pe limba. Dr de fam mi a dat glicerina si nervocalmin dar nu s-a rezolvat problema. Mentionez ca la baza limbii, in spate am niste mici umflaturi. Am fost la orl si fara analize(as zice eu si fara un consult prea amanuntit) mi s-a dat antibiotic pt faringita si fluconazol dar limba tot alba e. Cateva zile am fost si ragusita si am suflat/expectorat mucozitati galben-verzui, iar amigdala dreapta (sau ganglion, nu mi dau seama) este inflamata si doare putin la atingere de doua zile. nu stiu ce trimitere sa cer concret dr.de familie. Sa fie o problema gastro avand in vedere umflaturile de la baza limbii? Multumesc foarte mult
11 comentarii
0
21-12-2013, ora 14:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da... cu siguranta problemele din faringe sunt din cauza alimentatiei si problemelor gastrice
pe forum gasiti toate recomandarile necesare ce e de facut acasa
in rest investigatii la gastro
0
21-12-2013, ora 16:12
corina92
Nu este medic/terapeut
corina92
multumesc foarte mult.am citit toate recomandarile de pe forum si le voi urma cu strictete astfel sper sa pot tine in frau problema pana dupa revelion cand imi va da doctora de fam. trimitere la gastro (as fu vrut eu si acum de teama sa nu am doua saptamani de cosmar dar probabil ca nu se lucreaza, sper cu alimentatiasuplimentegargara sa tin sub control pana atunci)
0
21-12-2013, ora 18:47
corina92
Nu este medic/terapeut
corina92
Daca ati putea sa-mi mai raspunde-ti la o intrebare, fluconazolul mi s-au dat 14 pastile pe reteta insa doctora mi-a spus ca dupa 7 zile de tratament sa cer trimitere dr.familie pt a face analize ( cred ca exudat daca inteleg bine ce scrie), deci cate zile iau fluconazolul 7 sau 14 ? Mentionez ca fluconazolul este de 100mg. Va multumesc foarte mult
0
21-12-2013, ora 19:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ajung 7 zile
excludeti lactatele, tot ce este de patiserie, dulce.s.a ce intretin micoza
faceti gargara cu ceai de pelin
luati spirulina, gemoderivat de nuc
0
21-12-2013, ora 21:06
corina92
Nu este medic/terapeut
corina92
Asa am sa fac...spirulina am inceput deja, ceai de pelin nu stiam. Multumesc foarte mult
0
21-12-2013, ora 21:31
corina92
Nu este medic/terapeut
corina92
Domnule doctor mai indraznesc o intrebare..nervocalmin prsescris de dr de fam pana acum n-am luat deloc insa ma gandesc mereu sa iau in serile in care nu reusesc sa adorm. Insa mi-e frica sa incep sa iau pastile de dormit, nu stiu ce sa fac. Ce parere aveti, sa iau? Dr de fam mi-a zis ca st foarte slabe, sa iau fara grija una seara cu jumat de ora inainte de culcare. Pot sa iau pana cand reusesc sa tratez problema atunci cand nu reusesc sa adorm? Imi este frica sa nu se obisnuiasca organismul cu ele. Multumesc inca o data
0
22-12-2013, ora 20:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe termen scurt 10 zlle..se poate 1 pe seara
dar poti sa folosesti Valeriana tab sau picaturi ca alternativa naturista
0
22-12-2013, ora 21:00
corina92
Nu este medic/terapeut
corina92
Multumesc pentru raspuns.voi lua atunci valeriana
0
30-12-2013, ora 14:12
corina92
Nu este medic/terapeut
corina92
Buna ziua domnule doctor. In primul rand vreau sa va multumesc foarte mult pentru sfaturile date si vreau sa spun ca urmand STRICT toate recomandarile dvs de pe acest forum ( regim alimentar foarte strict fara nici o abatere, spirulina, echinaceea, redigest, ceaiuri de musetel, pelin, galbenele, badijonari cu glicerina, gargara cu bicarbonat etc toate urmate cu sfintenie) am reusit, cel putin asa cred din felul in care ma simt sa scap de candidoza deoarece ma simt cred ca mai bine decat ma simteam inainte de a debuta simptomele acestei drojdii/ciuperci, asta pe langa faptul ca limba este roz si aproape ca s-au dus complet si crapaturile dupa margine ( astept sa fac analize dupa revelion ).
Ceea ce as vrea sa mai intreb este un sfat in legatura cu xylitolul, un indulcitor despre care am tot citit pe internet deoarece sunt hotarata sa nu mai mananc niciodata zahar. Ce parere aveti, as putea consuma dulciuri indulcite cu acest xylitol ( precizez ca dulciuri facute in casa, fara drojdie bineinteles). Inca o data va multumesc foarte mult! Sarbatori fericite!!!
0
30-12-2013, ora 20:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
personal nu am folosit decat mierea
dar din cate am citit pare natural si i-l puteti folosi de proba 5-7 zil si sa urmarti reactia organismului
0
30-12-2013, ora 21:17
corina92
Nu este medic/terapeut
corina92
Adica as putea folosi mierea? ( citisem pe undeva ca nici mierea nu este recomandata pentru a nu recidiva candidoza ) Pentru ca astfel ar fi mult mai usor deoarece imi place foarte mult si am si o sursa sigura de miere 100% naturala. Multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia este implicată în apariția durerilor de spate
  • Scapă de insomnie - 8 sfaturi eficiente
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Obiceiuri care afectează somnul
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  •