caut doctor bun pentru operatie

13-07-2009
mirosdemama
Nu este medic/terapeut
mirosdemama
Sunt o fiica disperata. Acum trei ani mama mea a suferit o interventie chirurgicala la cap pentru a i se extirpa un meningiom, destul de mara. Dupa operatie mama a inceput sa urineze cu sange si dupa ce am umblat la mai multi doctori posibili care ba au zis ca are un rinichi in plus, ba au vrut sa-i scoata un rinichi bun, ba au tratat-o de glomerunonefrita, am ajuns sa investigam din nou aparatul urinar. Dupa doi ani de umblat prin doctori si spitale am facut din proprie initiativa un RMN la pelvis si abdomen saptamana trecuta, care a stabilit ca mama mea ar avea o leziune expansiva utero-anexiala dreapta de etiologie incerta, posibil maligna. Apartenenta exacta de organ a leziunii uterina sau anexiala dreapta nu poate fi stabilita cu certitudine, insa are o hematurie(urina in sange) capricioasa ( apare sporadic si vizibil )de peste 2 ani. Am fost la alti doctori chirurgi care mi-au spus ca este un cancer posibil la vezica sau la uter, ce trebuie operat de urgenta.
Avand in vedere nesiguranta legata de sistemul medical din Romania singura mea sansa este sa aflu de la dumneavoastra daca aveti rude, prieteni sacare in urma unei astfel de operatii sunt bine, sanatosi si supravietuiesc in continuare, sau sugestii legate de acest aspect. Mai exact, ma intereseaza daca puteti sa-mi recomandati de urgenta un doctor bun care sa fi operat astfel de cazuri.
Astept recomandarile voastre pe acest site sau la tel 0766565567.Va multumesc din suflet anticipat pentru sprijinul dumneavoastra. Mama nu este decat una si trebuie sa fac tot ce-mi sta in putinta ca sa supravietuiasca.
Ana
4 comentarii
0
13-07-2009, ora 17:15
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Leziunea utero-anexiala nu poate da hematurie (urinare cu sange)decat daca invadeaza vezica urinara, caz in care nu este operabil de prima intentie.Un cancer de vezica urinara se poate extinde la uter, dar in acest caz tot nu este operabil de prima intentie.O tumora utero-anexiala poate da sangerari vaginale. Ce vreau sa spun este ca nu va trebuie un chirurg de prima intentie, ci precizarea unui diagnostic. Cele prezentate de Dvs. sunt insuficiente. Mai exista si hematurii fara o cauza bine evidentiata, dar trebuie excluse toate cauzele patologice(adica de boala). Mai poate apare in cursul tratamentului cu Sintrom, Trombostop. Daca este hematurie va trebuie consult la Nefrologie--Sp. de Nefrologie Carol Davila sau Nefrologie Sp. Sf. ioan(este o sectie excelenta) Succes!
0
14-07-2009, ora 11:57
mirosdemama
Nu este medic/terapeut
mirosdemama
Va multumesc pentru sfaturile dvs. Am fost printre alte spitale si la Sf. Ioan la nefrologie si nu mi s-a pus un diagnostic clar. Am fost si la urolog care mi-a spus ca boala mamei mele( tumora asa cum se prezinta ea la rmn) nu tine de urologie ci ca mi-ar trebui un doctor chirurg genirurg generalist care sa faca echipa cu un chirurg ginecolog. Problema cea mai mare la ora actuala nu mai este hematuria ci acea tumora de dimensiuni mari care s-a intins retrouterin. Mi s-a mai spus ca imi trebuie un doctor cu experienta in operatii para si retrouterine, pentru ca numai dupa ce o va opera vor vedea cu siguranta unde este situata aceasta tumora. Este posibil ca ea sa fi afectat si vezica si uterul dar pe partea experioara si nu in interior. Analizele facute la uter si marcarii pentru acesta au iesit bune.
Unde sa ma duc cu mama pentru ca ma simt pasata de la un doctor la altul si innot si in prezent in incertitudine. Trebuie sa fac mai multe investigatii la un astfel de doctor. Cunoasteti o persoana care a mai operat astfel de cazuri?
Cu multumiri
0
14-07-2009, ora 18:42
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Daca este o tumora de uter sau de vazica urinara cu extensie in pelvis se face mai intai radioterapie, de aceea am spus ca trebuie un diagnostic mai precis. Ginecolog va recomand prof.dr PELTECU de la Sp Filantropia, iar ca si chirurg generalist, conf. dr MIHNEA IONESCU de la Sp Fundeni. Incepeti cu acesta din urma, iar daca se pune problema unei pelvectomii totale, intrebati despre calitatea vietii postoperator. Dumnezeu sa va ajute!
0
15-07-2009, ora 12:08
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Sunteti convinsa ca operatia este cea mai buna solutie ????
Doctorii care recomanda operatiile cand nici macar nu stiu ce are pacientul denota ignoaranta completa.
Operatia de orice fel, mai ales cu indepartarea organelor este cel mai gresit drum posibil.
Incercati un doctor homeopat cu experienta, poate va convingeti singura ca exista si alte alternative mai bune decat eliminarea de organe din corp si ca nu este neaparat nevoie sa tai omul ca sa sti ce are...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.