Caut raspuns unui cumul de simptome..

20-08-2015
alindb
Nu este medic/terapeut
alindb
Buna, am 26 de ani, 1.81 m, 62kg. De 5-6 ani de zile ma confrunt cu urmatoarele simptome:
* oboseala fizica si psihica
* scadere continua ingreutate in ciuda unui regim normal fara excese
* muschi rigizi si contractati
* dureri musculare puternice, lombar si intre omoplati
* dureri articulare
* dificultati de concentrare, confuzie
* migrene
* usoara gastrita
* mucoasa nazala inflamata
* secretii continue din cavitatea nazala pe gat. Dimineata secretiile sunt galben-portocalii si au miros urat. In amigdale s-au format din interior spre exterior cateva puncte consistente, albe, urat mirositorare. Le-am scos si au ca niste ramas gauri mici in locul lor.
* dureredifuza de o parte si de alta a gatului, dificultate la inghitire
* lipsa de aer. Efectiv cand trag aer in plamani simt ca nu imi ajunge.
* dificultate la urinare
* lipsa pofta de mancare
* lipsa apetit sexual, ejaculare precoce. Ejacularea imi accentueaza durerile musculare si toate celelalte simptome pentru o perioada de 1-2 saptamani
* caderea parului, seboree

Investigatii care au confirmat o problema:
* radiografie pulmonara: medicul penumolog mi-a explicat ca pe alveolele pulmonare au ramas niste cicatrici de la o pneumonie anterioara
* spirometrie: valori sub limita normala
* ecografie abdominala: prostata marita, inflamata. Tratament Doxycyclin 20 zile. Analiza lichid seminal fara semne de bacterii prezente
* cultura exudat nazal: stafilococ auriu gram pozitiv. Tratament conform antibiogramei
* examen coproparazitologic: chisturi lamblii


Din analizele uzuale de sange reiasa doar cortizolul la limita de sus si o deficienta de vitamina D3. Analizele de sange propuse de medicul endocrinolog si neurolog sunt ok. La recomandarea unui psihiatru am facut tratament cu sertralin, dar am renuntat pentru ca s-au intensificat durerile musculare si am scazut rapid in greutate.

Am observat ca antibioticul are efecte foarte benefice. Pe perioada in care am luat Levofloxacin si Doxycilin m-am simtit foarte bine. Am incercat Augmentin dar nu are acelasi efect. Am observat un efect benefic si de la compresele cu usturoi.


Pur si simplu nu mai stiu ce sa fac ca sa ma simt bine si sa pot avea o viata normala... Multumesc anticipat pentru ajutor.
13 comentarii
0
21-08-2015, ora 15:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti tratament pt lamblii, consult ORL si psihiatrie (test anxietate si depresie pe net).
Pentru durerile articulare si cele legate de muschi la Reumatologie.
0
21-08-2015, ora 20:48
alindb
Nu este medic/terapeut
alindb
Mersi pt raspuns clara_p. Am facut deja pasii respectivi. Chiar astazi am fost la ORL si medicul mi-a spus ca nu isi da seama care e cauza pentru simptomele mele din sfera orl.

Tratament impotriva lambliilor am facut in repetate randuri, pentru ca reieseau la analize.

Pentru ca durerile musculare sunt mai puternice in zona coloanei, am fost la ortoped, care nu a gasit o cauza, mi-a spus ca problema este de natura functionala. Durerile sunt ca si la carcei, crampe musculare. Ciudat e ca s-au ameliorat mult in timpul tratamentului cu antibiotic. Am facut in repetate randuri masaj si kinetoterapie, cu rezultate bune, dar pentru scurt timp.

Bineinteles ca exista intr-o oarecare masura o depresie atunci cand psihic esti confuz majoritatea timpului, cand nu te poti odihni din cauza durerii, etc. Am urmat un tratament cu sertralin, ce-i drept psihic isi face f bine treaba, ai crede ca ai gasit reteta fericirii, dar problemele fizice s-au agravat, musculatura tot mai contractata, pierdere in greutate si am concis ca cel putin fizic nu ma ajuta deloc si nu e cauza problemelor fizice.

Am omis faptul ca acum acum 5 ani in urma unei endoscopii gastrice diagnosticul a fost: esofagita clasa A, hernie hiatala, gastrita usoara. Mentionez ca nu am obisnuit sa consum alimente ce sunt agresive pt stomac. Am urmat tratament, dar nu am scapat de tot de gastrita.

Din cauza starii continue de epuizare am inceput de ieri sa iau supliment nutritiv pentru sportivi. Am observat ca ma pot concentra mai bine, nu mai am creierul asa congestionat, nu mai am starea de confuzie si durerile musculare s-au ameliorat.

E posibil ca in timp, gastrita sa sece ogranismul de vitamine? Am luat un complex de vitamine, calciu, magneziu dar fara vreun rezultat.

Pana acum singurele care m-au ajutat sunt antibiotocele si suplementul nutritiv pentru sportivi. Mai mentionez ca am avut in copilarie un colaps pulmonar, nu mai puteam respira efectiv, iar dupa ce mi-am revenit din starea de soc am avut varsaturi. Medicii m-au tratat de pneumonie ascunsa. Pe parcursul copilariei n-am avut pofta de mancare sau energie prea multa. La analize leucocitele aveau tot timpul valori mari, dar nu aveam alte simptome.

Azi medicul ORL mi-a zis ca sunt un pacient dificil din cauza simptomelor mele "silly" :).
0
21-08-2015, ora 20:55
alindb
Nu este medic/terapeut
alindb
Ar trebui sa postez problema la un alt topic?
0
22-08-2015, ora 14:50
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Mergi in continuare pe antibiotice la recomandarea medicului si antiinflamatoare plus suplimente de minerale si vitamine pt intretinere, dar mergi si la un nutritionist pt reevaluarea dietei ! Incearca sa mergi pe o varianta vegetariana sau vegana, se pare ca ai o stare inflamatorie in organism data de niste intolerante ascunse, posibil si de la excesul de proteine animale !
0
22-08-2015, ora 15:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De cat timp iei suplimente pentru sportivi? Nu ti-a spus nimeni sa faci un simplu test terapeutic dor oprind administrarea lor cateva luni? Cum se numesc aceste suplimente?
0
22-08-2015, ora 16:55
alindb
Nu este medic/terapeut
alindb
Salut stevens, multumesc ca ai citit cu atentie. Am terminat cura cu Doxycilin acum aprox o luna jumate, dar o sa merg din nou la urolog pentru usturime si dificultate la urinat. Exista analize ce ar putea evidentia intolerantele?

Multumesc pt raspuns drhouse. Suplimentul pe care il iau de doua zile e un amestec de carbohidrati si proteine. Il iau impotriva starii de epuizare si ma ajuta.
0
24-08-2015, ora 11:03
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Cu siguranta ca exista teste pt intolerante alimentare, eu nu stiu decat de cea la lactoza si gluten dar mai sunt si altele ! Cel mai simplu este sa renunti la cate o categorie de alimente pt 1-2 saptamani (oua, lactate, carne de mamifer, de pasare, paine si cereale glutenice ) si vezi in lipsa careia te simti mai bine ! Sau invers, faci o saptamana vegetala dupa care introduci la 3-4 zile cate o grupa din cele dinainte si vezi cu care te simti rau ! :)
0
24-08-2015, ora 11:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca leucocitele sunt mari, ai dureri articulare si reactionezi mai bine la antibiotice s-ar putea sa fie de la o infectie. Verifica toate infectiile pe care le ai in organism inclusiv cele dentare, bucale, la vreo unghie etc.
0
15-12-2015, ora 02:22
alindb
Nu este medic/terapeut
alindb
Va salut din nou.
Va respect pentru munca depusa pe acest site si va cer ajutorul.
O sa incerc sa rezum cat mai simplu problema, ca sa putem relua cu usurinta de unde am ramas.

De o lunga perioada de timp am o stare inflamatorie in organism care se manifesta asupra musculaturii, articulatiilor, stomacului, prostatei si ganglionilor occipitali si tonsillari. Nu stiu de ce. Am vizitat aproape toti medicii fara un rezultat concludent.

Observatii proprii:

-am observat ca starea inflamatorie e influentata de alimentatie, nu si cauzata cred. Prin urmare, excluzand glutenul(desi nu am intoleranta) si manancand mancaruri usoare am reusit sa reduc inflamatia, dar am scazut in greutate(desi mananc bine) la 58 kg(180cm).
-daca amestec alimente bogate in amidon cu proteine ma doare in zona ombilicala, ma constip si se intensifica inflamatiile.
-recent am observat ca din cand in cand urina e tulbure, miroase dulce si daca o colectez se depune un sediment alb. Analizele zic ca e ok...

In concluzie:

-schimbarea alimentatiei ajuta dar nu rezolva problema
-cred instinctiv ca e ceva problema parazitara, suprapopulare cu candida in intestinul subtire sau "leaky gut". Ultimele doua nu cred ca sunt luatein considerare in medicina alopata.
-vreau sa testez reactia la antifungic oral gen fluconazol, daca ma simt mai bine se confirma cred candida sau vreo alta specie

Am pus rezultatele recente de laborator aici www.imgur.com/a/5JstL.
Orice raspuns poate fi de ajutor, mersi.

-ce analize as putea cere la urina
0
15-12-2015, ora 05:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tine dieta candida daca crezi ca e de aici.
0
15-12-2015, ora 10:36
alindb
Nu este medic/terapeut
alindb
Buna clara_p

Pai am renuntat la carbohidrati, alimente bogate in zahar si lactate pentru de vreo 2 luni, dupa care am reintrodus carbohidratii, pentru ca desi ma simteam f bine am inceput sa slabesc, iar acum ma iar aproape ca si inainte de dieta.

Am observat ca mi se formeaza sub pielea de sub ochi si pe buze tot mai multe puncte albe. Daca candida ar fi prezenta in fluxul sanguin, ce am descris mai devreme poate sa fie un mecanism al organismului de eliminare a candidei?
0
31-03-2023, ora 14:20
Tudorkk
Nu este medic/terapeut
Tudorkk
Salut, ai rezolvat ceva, prezint acceleasi simptome??
0
30-05-2023, ora 16:17
Sabin-
Nu este medic/terapeut
Sabin-
Am avut aceleași simptome dar am găsit ceva care ameliorează mult starea de lipsa de energie, brain-fog și mușchi contractați. Nu am voie sa postez aici pt că adminul o sa ștearga mesajul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.