Caut un chirurg estetician (persoana deschisa), pentru revizia unei cicatrici. | Forumul Medical ROmedic

Caut un chirurg estetician (persoana deschisa), pentru revizia unei cicatrici.

22-07-2016
pbs
Nu este medic/terapeut
pbs
Buna ziua tuturor.
Am o cicatrice in urma unei operatii de apendicica. Nu imi place deloc aspectul acesteia. Cicatricea are 10 ani.
Caut un chirurg estetician, o persoana deschisa, care ma poate ajuta pentru a face aceasta cicatrice cat mai putin vizibila. Sunt dispus sa urmez orice procedura chirurgicala, sunt dispus sa urmez orice tratament, indiferent de cost. Dispun de resurse financiare, sunt dispus sa incerc orice procedura existenta la ora actuala.
Am discutat cu mai multi chirurgi esteticieni din tara, mi s-a spus ca nu se poate opera, motiv pentru care am ales sa folosesc internetul.
Din pacate forumul nu imi permite sa adaug fotografii. (daca cineva doreste fotografii, ma poate contacta)
Este mai mult de discutat pe aceasta tema, aici am facut un rezumat pentru a va forma o idee.
Cicatricea are in jur de 6-7 cm lungime si are imprejur cicatricile lasate de suturi.
S-a practicat incizie clasica McBurney, s-au folosit fire de sutura neresorbabile, motiv pentru care au ramas urmele.

Va multumesc!
2 comentarii
0
24-07-2018, ora 17:57
Dr. Dana Bratu
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dana Bratu
Buna ziua!

Pentru ameliorarea aspectului unei cicatrici hipertrofice sau cheloide se pot face numeroase tratamente: microneedling, radiofrecventa fractionata cu ace, laser, injectari cu substante cortizonice. Este necesar sa face mai intai o consultatie pentru a stabili planul complet de tratament.

Toate cele bune!
0
26-07-2018, ora 02:06
Dr Vladoiu Valentin
Identitate neconfirmată
Dr Vladoiu Valentin
Buna ziua! Cu siguranta la 10 ani de la interventie cicatricea s a maturat si a ajuns la aspectul final. Exista posibilitatea ca anumite proceduri minim invazive sa imbunatateasca aspectul acesteia dar exista si probabilitatea ca o excizie a cicatricii cu sutura intradermica urmate de aplicarea de plasturi siliconici pentru modelarea ulterioara sa dea un rezultat superior (cicatricea va ramane tot la aceeasi lungime dar mult mai ingusta). Exista insa un aspect de care trebuie tinut cont. Excizand cicatricea practic reluam procesul de cicatrizare de la capat...in functie de modul in care cicatrizati(unele persoane cicatrizeaza mai frumos, altele fac cicatrici late, in relief si care se matureaza intr o perioada mai indelungata)...exista posibilitatea ca noua cicatrice sa ajunga la aspect asemanatoare cu cea veche chiar si cu un tratament adecvat. Trebuie sa va prezentati la o consultatie pentru a vedea despre ce fel de cicatrice este vorba, pentru a stabili felul in care cicatrizati( daca aspectul tine mai mult de tehnica de sutura sau de modul de cicatrizare) si a stabili un tratament adecvat...daca se impune unul.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cicatricile vindecate nu au un impact asupra atractivității
  •