Cauterizare fose nazale

07-02-2009
delya_gabriela
Nu este medic/terapeut
delya_gabriela
Am fost cauterizata la fosele nazale cu curent ionic, sau cum se numeste, nu stiu exact.
Dupa 3 luni de la terminarea tratamentului de dupa cauterizare, in continuare imi curge nasul, doar secretii curate, dar zilnice, si stranut incontinuu. Medicul, acum 3 luni, cand am fost ultima oara a zis ca e ok si ca nu trebuie sa mai merg la control, dar nu stiu.e normal sa stranut asa si sa imi curga zilnic nasul?
128 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
08-02-2009, ora 18:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. nu e normal..
este vorba de o rinita alergica.
Trebue sa mergi la Alergolog.. sa faci teste.. cutanate casa stii la ce esti alergica.. si sa faci un tratament specific.
0
20-06-2009, ora 17:25
alex_2222
Nu este medic/terapeut
alex_2222
buna ziua ma numesc alex si sunt din bucuresti. am o problema de vreo 2-3 ani. imi tot curge sange din nas. am fost ieri la doctor si mi-a cauterizat o vena. iar crusta aceea ma tot deranjeaza. astazi dintr-o prostie am umblat la ea si a curs sange. crusta totusi nu e rupta. imi puteti spune daca s-a intamplat ceva? sa merg iar la doctor sa imi cauterizeze? doctorul mi-a spus ca in ca imi curge sange sa pun un tifon sau un servetel pe rana. multumesc
0
21-06-2009, ora 22:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Crusta o sa cada singura.
trebue sa pui Vit A uleioasa 5 pic la 4 ore.
Tarosin tab 2 la 8 ore 10 zile
0
23-07-2009, ora 10:57
maly12
Nu este medic/terapeut
maly12
Buna ziua!! Sunt Mălina din Iaşi si am 12 ani.Cam de la 5 ani am o problema.sangerarea nazala.Imi curge sange din nas de mai multe ori pe saptamana.majoritatea apropiatilor m-au sfatuit sa consult un medic pentru cauterizare, dar totusi eu am o retinere.imi este frica de durere. As vrea sa-mi dati un sfat si sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari: Cum se face cauterizarea? Te doare cat de putin in timpul cauterizarii? Inainte de cauterizare ti se face anestezie locala sau nu ti se mai face de loc?
0
24-07-2009, ora 08:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se pune o vata in nas.. cu xilina de 1%.. pentru a amorti usor mucoasa.. si a o pregati pentru anestezia care urmeaza.
2. se pune o alta vata cu xilina de 10 % care face anestezie mai profunda.
Cauterizarea chimica se face cu o perla de argint... care se atinge de mucoasa.. si nu doare deloc!
dacaeste un caz mai complicat cu un vas de sange mare.. si nu rezista la cauterizare chimica...
se trece la etap. 3.
se face cu un ac subtire.. o infiltratie cu xilina
4. se actioneaza cu un aparat cu radiofrecventa pe acel vas.. ( deasemenea nu doare) fiindca este facauta o anestezie buna in 3 etape.
0
13-09-2009, ora 10:54
byt
Nu este medic/terapeut
byt
Buna ziua as avea o intrebare in legatura cu cauterizarea cornetelor nazale, as dori sa stiu mai exact cum se face este o operatie sau pur si simplu se rezolva la cabinet ?leamumpic marite si mi s-a recomandat o cauterizare de cornete nazale
MULTUMESC
0
13-09-2009, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o interventie care se face in cabinet.
citeste pasii de mai sus.. din mesajul pentru maly12
0
20-09-2009, ora 21:04
byt
Nu este medic/terapeut
byt
DOMNULE FVALERIU EXISTA VREUN TRATAMENT MEDICAMENTOS sau ceva de pus in nas pentru micsorarea cornetelornazale?
0
20-09-2009, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista preparat care are efect de cauterizare chimica ( pe baza de nitrat de argint) este COLARGOLUL sau Protargolul.
am mai scris aici de multe ori despre acest preparat.
0
21-09-2009, ora 21:29
byt
Nu este medic/terapeut
byt
MULTUMESC FOARTE MULT DOMNU FVALERIU INCA O INTREBARE PT ACESTE SOLUTII CUM SE FOLOSESC {COLARGOLUL SAU PROTARGOLUL}?
0
22-09-2009, ora 11:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cate 3 pic la 8 ore.. inpozitie culcat pe spate. 10 ziel.. pauza 10 zile si se repeta tratamentul
1
22-09-2009, ora 18:04
byt
Nu este medic/terapeut
byt
iarasi va deranjez am fost azi la vreo 3 farmacii in BRASOV si mi s-a zis ca nu semai fabrica aceste picaturi de cativa ani, exista ceva alternativ sau unde as putea gasi asa ceva?
MULTUMESC
0
22-09-2009, ora 21:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu exista incomert.
tre sa cauti o farmacie care are laborator si farmacist.
picaturele se prepara pe loc in farmacie.
mai citeste pe forum..sunt multe postari despre colargol.
0
08-10-2009, ora 16:13
maly12
Nu este medic/terapeut
maly12
As dori sa va multumesc pt sfat.Mi-am facut curaj sa merg la cauterizare si acum ma simt perfect, nici macar o sangerare nazala!!!
0
09-10-2009, ora 10:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ma bucur ca ai rezolvat problema.
0
03-12-2009, ora 22:05
Double D
Nu este medic/terapeut
Double D
Numele meu este Dan, am 21 de ani, si doresc sa ma cauterizez din cauza ca am sangerari nazale. Am si deviatie de sept dar nu am probleme cu respiratia sau lucruri de acest gen. Am facut un tratament in urma cu vreo 5-6 ani pt sangerare care pana acuma mi-a fost de folos, dar in ultima vreme problemele au reaparut.
As dori daca este cu bunavointa ami zice legat de efectele de lunga durata de dupa cauterizare, caci mi s-au spus cateva, care ma ingrijoreaza, cum ar fi ca apoi in urma cresterii tensiunii sa nu apara rupturi de vase mai mici, sau ca apoi sa nu se formez cheaguri de sange.
Va rog sa-mi ziceti si de alte riscuri pe termen lung si care ar fi sansa de a aparea astfel de complicatii?(de mentionat ca sunt determinat sa fac aceasta interventia chiar si cu unele riscuri daca sunt indeajuns de mici)

Va multumesc pentru atentia acordata !!!
0
04-12-2009, ora 11:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU este nici un risc.. in urma unei cauterizari a petei vasculare nazale.
puteti merge fara grija. restul sunt povesti.
daca este un vas superficial.. se face o cauterizare chimica
daca e un mas mai mare si ami profund.. cel mai recomandata este cu radiofrecventa!
0
20-12-2009, ora 16:24
byt
Nu este medic/terapeut
byt
BUNA ZIUA AS AVEA si eu o intrebare daca nu va suparati am facut cauterizarea de cornete nazaleprin radiofregventa vineri si urechea dreapta totinfundata imi este cam ce e de facut?mai trebe sa astept sa se vindece, cam cat timpii i-a sa-si revina MULTUMESC MULT
0
21-12-2009, ora 21:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta.. pana nu se vindeca nasul 10-14 zile. nici urechea nu are cum sa se vindece
0
30-03-2010, ora 09:58
alex_wly
Nu este medic/terapeut
alex_wly
eu de cand ma stiu imi curge sange din nas.mai acum ceva timp am primit si un picior in nas in urma caruia am suferit multiple facturi.deviatie de sept aveam de ceva timp.acum si cand imi suflu nasul imi curge sange din nas destul de puternic.mi se intampla in fiecare dimineata aproape.poate si de 2 ori pe zi.cand sunt foarte obosit, cand am tensiunea mare sigur imi curge sange din nas.ma gandesc sa merg sa imi cauterizes acest vas de sange dar nu stiu unde sa merg mai exact.eu sunt din targoviste.sa merg la un cabinet ORL?
0
30-03-2010, ora 11:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. ! la ORL.
0
30-03-2010, ora 14:49
alex_wly
Nu este medic/terapeut
alex_wly
multumesc!
0
09-09-2010, ora 23:34
Adi94
Nu este medic/terapeut
Adi94
Buna ziua. Am 16 ani si de 3-4 ani imi curge sange din nas. As recurge la cauterizare, dar dupa daca fac efort si imi creste tensiunea exista riscul de a se sparge vreun vas de sange si sa fac hemoragie interna?
0
11-09-2010, ora 23:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. la tine nu exista.
ce zici tu, este vorba de persoane trecute de 60.. cu risc de hemoragie cerebrala
0
18-09-2010, ora 20:53
terheci_carmen
Nu este medic/terapeut
terheci_carmen
Am fost diagnosticata cu chist mucos pe sinus maxilar drept.Va rog sa-mi spuneti cum scap de acest chist?Ce presupune operatia?(daca e cazul)Exista si alte metode in afara de operatie?
0
19-09-2010, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista operatie clasica
si operatie endoscopica
eu va recomand interventiea endocopica
0
20-09-2010, ora 22:03
terheci_carmen
Nu este medic/terapeut
terheci_carmen
va multumesc !
Inca ceva-considerati ca acest chist pe sinus maxilar are legatura cu o rinita alergica?sau mai degraba de la un abces?
M-am adresat unui medic pt ca aveam simptomele unei rinite alergice.asa am ajuns sa fac radiografie la sinusuri si sa se observe acest chist.Credeti ca este complicat?cat de complicat poate fi?
0
21-09-2010, ora 06:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai degraba este de la radacina unui dinte.
trebuie sa faceti radiografie si la radacina dintilor de sus( de sub sinus)
0
21-09-2010, ora 22:59
marici
Nu este medic/terapeut
marici
sunt o fata de 32 ani si am cind si cind hemoragie nazala[nu mare]care sa fie cauza?
0
21-09-2010, ora 23:08
marici
Nu este medic/terapeut
marici
sunt un barbat de 38 ani si de mic am avut probleme cu respiratia pe nas.la virsta de 16 ani am fost operat de deviatie de sept, la spitalul mun alexandria de catre dom doctor Laban mircea.tot atunci la 3-4 zile mi-au fost extrase si amidgalele.cu amidgalele nu am mai avut probleme dar cu nasul si in ziua de astazi am.trebuie sa ma intorc pe o parte ca sa ma desfund la narea opusa, se infunda cind o nare, cind cealalta.in tot acest timp am folosit picatura de pus in nas, , Bixtonim, , dar nasul nu se infunda mereu cind si cind.care sa fie explicatia?
Adaugă un comentariu / răspuns
128 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •