Cauza spasme musculare

04-03-2013
Dan_M_1976
Nu este medic/terapeut
Dan_M_1976
Buna ziua,

ma confrunt si eu cu urmatoarea problema si anume cu spasme musculare cervicale care apar atunci cand stau in pozitii'aplecate' :TV, calculator, bicicleta, etc apoi persista cateva zile daca stresul a fost mai indelungat.
In ultima vrema am inceput la corectarea pozitiilor dar acum cateva zile am mers cu bicicleta si iarasi mi-a aparut durerea - trapez mediu si superior.
Ca si aspect particular in cazul meu ar fi faptul ca am fost la biorezonanta unde medicul mi-a garantat ca nu am nici o spondiloza sau alte procese inflamatorii /degeneratve care sa fie cauza spasmelor si iritatiilor de la nivelul gatului si umerilor.Zice ca a vazut efectiv si ea problema'contractura musculara' si 'nevralgie'.

Intrebarea mea ar fi daca a mai avut cineva experiente cu biorezonanta*acuratetea ei) si daca e posibil ca spasmul sa nu aiba nici o legatura cu spondiloza si efectiv sa fie fara cauze profunde altele decat pozitiile vicioase la calculator, care au fost din plin(-: Daca da, cum se numeste acest sindrom, ca sa mai caut eventual informatii pe aceasta tema.Distonie cervicala?

Multumesc anticipat si sanatate tuturor!
5 comentarii
0
04-03-2013, ora 18:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele enuntate sunt tipice in sindromul compresiv cervical (de tipul herniei de disc cervicale).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-03-2013, ora 16:12
Dan_M_1976
Nu este medic/terapeut
Dan_M_1976
Multumesc pentu raspuns!

Sper sa nu fie vorba de asa ceva dar as vrea sa va intreb daca un RMN ar clarifica situatia.Un neurochirurg cu siguranta nu este solutia pentru mine, am mai fost si altadata dar din pacate cu "maruntisuri" din astea nu se prea ocupa, face cateva manevre, totul e "ok" si da tratament medicamentos cu urarea "si mai vedem".Am avut dubla discopatie lombara dar la toti eu eram "OK" cu un pic de spondiloza.La RMN nici vorba de spondiloza, s-a vazut clar discopatia de care am si scapat.
Medicamente nici nu vreau sa iau, ce ma intereseaza ar fi cauza ca de acolo ma mai descurc eu fie prin ajutorul altora fie prin propriul ajutor, conduita, etc.
Deci ce ziceti de RMN?
0
05-03-2013, ora 17:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista un diagnostic de ""spondiloza"', cel mai adesea fiind vorba despre un sindrom compresiv radicular, de tipul herniei de disc, stenozei canalului vertebral, artrozei zygo-apofizare etc etc.
RMN-ul nu este un scop in sine, ci studiaza anumite segmente, in functie de solicitarea neurochirurgului. Facut aleator, fara o indicatie expresa a zonelor de studiat, RMN-ul nu are nici o valoare diagnostica, terapeutica sau prognostica.
Tratamentele posibile sunt extrem de limitate: fie tratament conservator (imobilizare sau kineto-terapie), fie tratament chirurgical.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-03-2013, ora 08:28
Dan_M_1976
Nu este medic/terapeut
Dan_M_1976
Multumesc inca odata pentru timpul acordat problemei mele!

Diagnosticul"spondiloza" mi-a fost chiar scris de un ortoped pe fisa medicala.

Oricum mi-ati dat de gandit intr-o noua directie asupra problemei, eu ma gandeam ca spasmele imi apar doar de la pozitii vicioase plus ca am mai suferit de o fibromialgie acum 2 ani, plus ca la biorezonanta s-au vazut probleme nervoase si musculare.la biorezonanta zic ca nu apare nici o disfunctie, intrerupere, inflamatie, etc la nivelul coloanei care spun ei aparatul ar arata imediat.Ce m-a impresionat ca sa zic asa, am zis la doctorita ca si afectiune recenta ca "am fost operat de hernie".In capul meu era inghinala, nu am realizat ca lumea se gandeste si la hernie de disc.Dupa cateva minute la biorezonanta imi zice :"a, vad ca la inghinal ati fost operat".Deci efectiv s-a vazut "neregula" si eram imbracat, nu e vorba de constatare vizuala.

O sa cer eventual o trimitere la RMN de la un neurolog binenteles sub indrumarea lui.Vreau sa stiu ce e acolo !
O sa revin cu detalii poate va fi orientativ si pentru altii.
0
06-03-2013, ora 08:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va voi raspunde punctual:
- nu am caderea de a ma pronunta asupra 'procedurii' diagnostice mentionate, ar trebui s-o faca autoritatile de profil;
- nu exista nici o legatura intre hernia de disc cervicala si hernia inghinala.
- eu va sugeram o evaluare clinica la neurochirurg...
- nu insistati asupra necesitatii RMN, deoarece uneori examenul clinic este mult mai fiabil decat cel imagistic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: