Cauzele declansarii encefalopatiei hepatice

15-03-2015
saralili
Nu este medic/terapeut
saralili
Buna ziua!In speranta ca voi primi un raspuns la intrebarea care ma macina am decis sa scriu pe acest forum.Mama mea, diagnosticata pe data de 24 decembrie 2014 cu ciroza hepatica(in ciuda tratamentului de 11 luni cu interferon pentru virusii B si D)a decedat acum cateva zile.Dupa internare la Iasi, pronosticul era pozitiv si ea era bine.Dupa o luna de la internare a facut icter si encefalopatie hepatica.Medicii au concluzionat ca sufera de encefalopatie hepatica stadiul 2 si ciroza decompensata de acesta data.Cauzele ar fi fost ingerarea de alte medicamente interzise, cum ar fi:Tramadol, somnifere, Paracetamol, laxative.Insa stiu ca mama mea a folosit si un "leac babesc" timp de aproximativ 4 zile, despre care nu a povestit doctorilor si anume o cana cu apa, lamaie si o lingurita de bicarbonat de sodiu.Intrebarea mea este urmatoarea:ar putea fi acesta combinatie cu bicarbonat de sodiu cauza pricipala a declansarii encefalopatiei?
1 comentarii
0
17-03-2015, ora 17:15
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Sub nici o forma ! Acest amestec este chiar foarte benefic ! Daca-l facea incepand cu an an inainte putea fi salutar !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum contribuie microbiomul intestinal la progresia cirozei hepatice
  •