Caz complicat. Va rog ajutati-ma sa obtin un diagnostic.

13-08-2011
andreea.potoroaca
Nu este medic/terapeut
andreea.potoroaca
Am 25 de ani si am un istoric si caz medical foarte dificil care dateaza de pe la 9 ani. De atat timp nu am un diagnostic clar, iar lucrurile s-au complicat asa de mult, incat nu imi mai ramane decat resemnarea in fata mortii. Cu o ultima speranta scriu aici, poate voi avea totusi un diagnostic. La 9 ani am facut de 2 ori purpura, cu febra. Atunci am descoperit intamplator bilirubina crescuta, care a persistat, crescand, si pana la 4 ori. Apoi dureri de spate, o mana paralizata 6 luni, terticolis frecvente. La 14 ani probleme de deglutitie si debuteaza o tuse violenta chinuitoare care a continuat pana acum, cu nopti intregi nedormite. De vreo 3 ani s-a agravat foarte mult, probleme ciudate hormonale (prolactina crescuta de 4 ori, estradiol ca la postmenopauza), infectii repetate (candidoza, toxocara, stafilococ auriu patogen, si altele) care au fost tratate corespunzator, aritmii cardiace (de toate tipurile), noi simptome neurologice, colon iritabil. Toate acestea uneori sunt uneori nu sunt, asta e partea cea mai ciudata. Am slabit 11kg in mai putin de un an, desi mananc foarte mult (am 1.75m si 45kg acum). Totusi B12, acidul folic sunt normale. Analize de sange in limite normale, cu o usoara tendinta de eozinofilie. De obicei, trigliceride si colesterol scazute. Nivelul de deshidratare creste foarte mult, desi beau si cate 3-4 litri de apa pe zi. Nu mai suport deloc dulcele, glicemia normala. Nu mai pot face nici cel mai minim efort, din cauza problemelor de respiratie. Ciclul neregulat, dar nu sunt amenoreica.
Boala are un fel de ciclu: burta, inima, cap, gat care se repeta si dureaza vreo 2-3 saptamani, apoi din nou. Problema care ma tortureaza cel mai tare este urmatoarea: cantitati enorme de mucus care imi curg posterior nazal (cavum), direct pe caile respiratorii, sufocandu-ma si provocandu-mi tuse secunda de secunda zile si nopti la rand. Cand se accentueaza foarte tare stau numai cu capul in jos, nu pot manca si dormi. Cu exceptia gripelor, cand e jale, aceste cantitati ating apogeul in perioada de ovulatie menstruala. Atunci cantitati de mucus am si in zona genitala (sunt in legatura parca) si urinez anormal de mult si des (dau toata apa practic). RMN, CT aparent normal. De multe ori am blocat gatul cu niste formatiuni albe, asemanatoare icrelor de peste (toata arata la fel) pe care cu greu le expectorez, ma sufoca si imi creeaza binenteles tuse chinuitoare. Oare are vreo legatura ca am saua turceasca partial goala, ca sora mea are endometrioza, ca tatal meu are fibrilatii la inima de la 40 ani neexplicate?
Va rog ajutati-ma cu o sugestie care imi poate salva viata! Simt ca mai am foarte putin timp... Multumesc! M-as interna undeva, dar doctorii ma trimit neputinciosi de la o sectie la alta... Dupa 14 ani de doctori si spitale, nu vreau sa mor tot intr-un spital, fara un diagnostic clar.
1 comentarii
0
14-08-2011, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomele sunt caracteristice unei infectari agresive cu paraziti intestinali...
ai psibilitatea sa ajungi la Pascani?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.