Caz de edem cap os femur, interpretare RMN

24-10-2014
manafuem
Nu este medic/terapeut
manafuem
Buna seara!
Dupa 3 saptamani de durere in soldul stang, am facut un RMN. Ceea ce scrie pe Protocolul de examinare este:
- articulatie coxofemurala de partea dreapta de aspect normal RM,
- la nivelul articulatiei de partea stanga se evidentiaza modificare intinsa de semnal de tip edematos la nivelul capului si colului femural de partea stanga cu usoara extensie si intertrohanteriana, fara arii de osteonecroza la nivelul capului femural, modificare de semnal de tip edematos la nivelul musculaturii adiacente articulatiei coxofemurale de partea stanga cu lama de lichid la nivelul articulatiei extinsa si in bursa iliopsoasa
- fara modificari de semnal la niveul acetabulului de partea stanga
- fara modificari de inaltime ale spatiului coxofemural stang

CONCLUZIILE EXPLORARII
Modificare difuza de semnal de tip edematos la nivelul capului si colului femural de partea stanga extinsa si intertrohanterian fara arii de osteonecroza constituite in contextul unei algodistrofii femurale stanga 'osteoporoza tranzitorie'.

Am fost cu acest rezultat la un medic ortoped, care m-a trimis sa fac radiografii de sold. Rezultatul a fost:
- diminuarea spatiului articular coxofemural stang.

M-am intors la dl. dr. ortoped si, dupa consultarea cu ceialti colegi ortopezi, mi-a recomandat operatie de foraj.
Am tot citi raspunsurile dumneavoastra in legatura cu acest subiect(NCF)...dar nu stiu practic daca am NCF, in ce stadiu sunt...ce posibilitati de tratament am in Romania.etc.
Va rog din suflet dati-mi un sfat..nu stiu ce sa fac!!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •