Cazatura cu Snowboard'ul - Rupturi Multiple.

20-01-2012
sw1
Nu este medic/terapeut
sw1
Buna Ziua, In Octombrie 2011, am fost operat artroscopic la genunchiul Stang, in urma unei cazaturi la baschet.
'Se intervine chirurgical (7.10.2011) practicandu-se excizie a cornului anterior menisc intern genunchi stang (artroscopic). Evolutie po locala simpla'

Asta scrie pe biletul de externare, problema mea este, iarna asta am cazut zdravan cu snowboard'ul pe partie, - Umflare ambii genunchi, dureri mari, debea puteam sa merg la baie de durere, am facut inca un RMN la genunchi si mi'au iesit urmatoarele, Precizez ca am 18 Ani, 58 KG - 1.77 inaltime, as dori si eu sa imi spuneti unde sa merg cu aceste rezultate, ele fiind sugerate de catre Medicul de Familie. Va multumesc.

Examenul Evidentiaza :

-Semnal neomogen al medularei osoase diafizare tibio-femurale genunchi bilateral in plaje imprecis
delititate cu directie cranio-caudala, precum si difuz la nivel epifizar tibio-femural genunchi bilateral
in moderat hipersemnal PDFS si STIR, hiposemnal T1 - posibil aspect reconversiv medular - necesita integrare
clinico-biologica.

Genunchi Stang:

-Plaje verticale imprecis delimitate, in accentuat hipersemnal STIR si PDFS, sunt prezente la nivel
subcondral in extremitatea externa condili mediali tibial si femural si la nivel subcortical postero-superior
condil lateral femural - cu aspect de edem osos

-Inaltime diminuata a corunului posterior menisc medial, cu aspect neregulat al suprafetei articulare meniscale,
inferioare, cu prezenta unui traiect oblic-longitudinal de ruptura ce se prezinta ca un hipersemnal difuz PDFS in
grosimea cornului posterior si a corpului meniscal cu intreruperea semnalului normal al suprafetei articulare meniscale
inferioare la nivelul cornului posterior - posibil modificari postoperatorii vs ruptura meniscala degenerativ cronic

-Hipersemnal PDFS intrinsec de tip degenerativ grad I-II la nivelul cornului anterior menisc medial.
-Traiect vertical de ruptura(Leziune grad III) cu implicarea ambelor suprafete articulare la nivelul cornului
anterior menisc lateral

-Ligamentul incrucisat Anterior cu moderata crestere a ariei de proiectie cu semnal de tip edematos intrinsec
cu vizualizarea continuitatii fibrilare si mentinerea diractiei globale, cu aspect de leziune grad I.

-Hipersemnal accentuat PDFS si STIR, difuz, la nivelul medularei patelare mai pronuntat catre caudal,
precum si in grasimea infrapatelara Hoffa si tendon cvadricipital la nivel insertional, cu aspect de
edem posttraumatic cu intindere ligamentara. Grosimea usor crescuta a cartilajului de acoperire patelar cu
neomogenitati ale semnalului in portinea superficiala cu aspect de condromalacie grad I

-Arie de proiectie crescuta in jumatatea superioara retinacul patelar lateral prin prezenta unui infiltrat
difuz edematos, cu vizualizarea partiala a fibrilelor la nivel insertional patelar, cu aspect de contuzie-ruptura
interstitiala(partiala)

-Revarsat lichidian in cantitatea mica - medie cu ocuparea recesurilor patelor-femurale bilateral.
Sinoviala usor ingrosata cu prezenta de septuri incomplete interne

-Imagini limfoganglionare cu diametrul longitudinal maxim de 12mm prezente la nivel popliteu profund.

Genunchi Drept :

-Corn posterior menisc medial cu inaltime diminuata, cu aspect 'tesit' al conturului superior, cu lipsa
unghiului superior si suprafata articulara superioara cu lungimea diminuata - posibil aspect postoperator;
hipersemnal PDFS orizontal amorf intern fara implicarea suprafetelor articulare meniscale, cu aspect degenerativ
grad I-II

-Semnal de tip degenerativ grad II la nivelul cornului anterior menisc lateral, cu stergerea suprafetei articulare
inferioare la nivel insertional anterior

-Moderata crestere a ariei de proiectie a jumatatilor inferioare ligamente incrucisate anterior si posterior,
cu vizualizarea continuitatiii fibrilare bilateral, cu aspect de leziune grad I LIA si LIP.

-Patela cu medulara in hipersemnal PDFS si STIR cu aspect de ede postlezional

-Examinare in plan axial artefactata de miscare.

-Hipersemnal PDFS interfascicular muscular la nivel insertional m.popliteu, cu aspect de intindere/dezinsertie partiala

-Edem la nivelul grasimii infrapatelare si politee, cu prezenta in regiunea politee, profund, a cateva imagini limfoganglionare
cu diametrul de aprox 10mm.

-Revarsat lichidian in cantitatea mica - medie cu ocuparea recesurilor patelor-femurale bilateral si recesului suprapatelar.
1 comentarii
0
21-01-2012, ora 17:32
BiancaBarb
Nu este medic/terapeut
BiancaBarb
buna,

cu siguranta iti recomand sa cauti un medic ortoped chirurg cu specializare in chirurgie sportiva, mai ales ca ai mai avut interventii asupra genunchilor.
este un prof. de renume in Viena, care recomanda in primul rand terapie conservativa ( fizioterapie cu experti, care trateaza lotul national de ski ) si ulterior operatie, daca este nevoie, dar prin metode care se folosesc in SUA. Acest centru de ortopedie sportiva foloseste implantate care in Romania inca nici nu sunt inregistrate.

toate cele bune,

B.Barb
GoldenMed
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul