Cazatura pe coloana vertebrala pe scari urgent daca e posibil

12-09-2014
Emmaswan
Nu este medic/terapeut
Emmaswan
Acum o ora am alunecat pe scari si m-am lovit destul de tare la spate, mai precis la coloana vertebrala. M-am inrosit in forma de cerc probabil de la impact, cand m-am lovit cu vertebra. M-am speriat si m-am intins pe pat, m-am bagat la caldura dar durerea inca persista. Pot sa ma misc dar ma doare cel mai putin cand stau pe o parte sau pe spate dar si nici atunci nu trece de tot. Poate fi ceva grav? Ce as putea sa fac?
9 comentarii
0
13-09-2014, ora 14:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Principial durerea poate persista chiar cateva saptamani, daca nu exista o leziune serioasa (fractura, leziune a nervilor spinali etc).
Numai o examinare clinica la neurochirurg poate cuantifica gravitatea situatiei actuale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-09-2014, ora 14:48
Emmaswan
Nu este medic/terapeut
Emmaswan
Multumesc mult de tot!
0
13-09-2014, ora 14:58
Emmaswan
Nu este medic/terapeut
Emmaswan
Astazi ma simt in general bine doar ma apasa inca locul loviturii. Ma doare mai tare cand stau jos, in rest nu ma deranjeaza prea tare. E necesara vizita la neurochirurg? Nu am probleme cand ma misc sau cand stau normal in pat. Exista anumite riscuri sa fie ceva grav sau pot amana?
0
13-09-2014, ora 15:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru linistea D-voastra ar fi util un consult, mai ales ca nu cunoastem intensitatea traumatismului generator.
O fractura sau un spondilolistezis neglijate pot provoca suferinte pentru tot restul vietii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-11-2014, ora 11:25
florinai
Nu este medic/terapeut
florinai
Buna ziua. Acum o saptamana, fetita mea in varsta de 8 ani a cazut din pat si s-a lovit la spate. A durut-o cateva zile iar acum o mai doare cand sare sau alearga. Tin sa precizez ca face dans sportiv si kinetoterapie pentru scolioza. Radiografie a facut in luna septembrie, deci nu o putem reface.Domna kinetoterapeut spune ca nu e ceva grav dar ma ingrijoreaza durerile(nu foarte puternice) la sarituri si la alergare. E cazul sa ma duc iar la ortoped? Multumesc frumos.
0
28-11-2014, ora 11:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru linistea D-voastra un consult la ortopedul pediatru este salutar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-11-2014, ora 11:30
florinai
Nu este medic/terapeut
florinai
Multumesc mult pentru promptitudine.
0
15-09-2018, ora 12:33
Alexandry
Nu este medic/terapeut
Alexandry
Buna ziua acum aproximativ 40 de minute sora mea a cazut cu spatele de vasul de la wc in baie precizez ca a cazut de la o inaltime foarte mica deoarece statea cam ghemuit acum are o umflatura cam de 0.5 cm exact langa coloana durerea eate suportata nu e asa mare dar cand a cazut a spus ca a ramas fara aer e posibil sa fi afectat coloana
0
15-09-2018, ora 17:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Orice este posibil.
Se impune o evaluare clinica (eventual si radiologica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.