cazatura pe gheata! rog feedback ortoped

27-12-2009
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
mama mea a cazut pe gheata astazi si s-a lovit la cot si soldul drept. partea buna e ca a avut haine groase care au atenuat lovitura si nu o doare deloc atunci cand sta intinsa. partea proasta e ca are osteoporoza avansata ( scor T 4, 3) si o doare cand pune piciorul in pamant.

la spital nu vrea sa mearga zice ca e nebunie acum la ortopedie cu vremea asta si eu nu stiu cat e de grav ca sa stiu daca s-o iau pe sus s-o duc la doctor. are 60 ani, 165cm, 57 kg

va rog din suflet sa-mi spuneti care ar fi semnele de "alarma" care sa sugereze o problema grava

stiu ca sunt sarbatorile asa ca sunt recunoscatoare ca dvs " lucrati" si pot sa va cer un sfat!
3 comentarii
0
27-12-2009, ora 12:21
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Teoretic o fractura doare in permanenta, indiferent daca misca sau nu.Daca sta culcata si poate misca piciorul din sold fara durere sint sanse mici sa fie vreo fractura.Idem pentru cot.Oricum va trebui sa faca o radiografie zilele urmatoare daca durerea persista.E bine ca pina se clarifica lucrurile sa nu foloseasca prea insistent articulatiile afectate
0
27-12-2009, ora 12:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ar fi preferabil s-o duceti la un ortoped, pentru a exclude o fractura a colului femural. De obicei aceasta se manifecta atat prin dureri spontane cat si la mers, dar o fractura incompleta poate genera dureri minime. O fractura incompleta a colului femural se poate deplasa, iar deplasarea ei impune o operatie mult mai complexa (schimbarea capului femural cu o proteza).
Prin urmare, consultati un ortoped si pana atunci este preferabil sa nu calce pe membrul pelvin afectat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-12-2009, ora 13:34
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
va multumesc foarte mult ca ati raspuns atat de repede! deocamdata se simte bine, chiar a inceput sa mearga prin casa cate putin... o sa astept pana maine dimineata sa vad cum se prezinta situatia. diclofenac gel poate ajuta sau e apa de ploaie in cazul asta?

inca o data multumiri! Sarbatori Fericite si fara Urgente! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.