cazeum

09-11-2015
Anca7
Nu este medic/terapeut
Anca7
Buna ziua,
si eu ma chinui din copilarie cu aceste bilute urat mirositoare pe care de vreo 4 ani incoace efectiv le storc.Am amigdalele pline cu ele.Sunt momente cand ma si ranesc incercand sa le scot bine pe toate.Cateodata am limba de culoare alba in spate unde atinge amigdalele.Nu mai spun cate analize am facut in acesti ani, toate bune, mai putin ASLO marit(400)acum 6 luni si acum ceva timp mi-a iesit la exudat si un streptococ.
Intrebarea mea este daca aceste bilute pot duce in timp(netratate corespunzator) si la probleme de inghitit.Simt cumva gatul foarte umflat(nu as putea za zic unde exact).Nu am dureri in gat decat la raceli.Dar de mica am facut 9 ani de moldamin si 3 ani retarpen pentru ca mereu am avut aslo 900-600..(pentru reumatism la inima din cate am inteles)si asta din cauza amigdalelor.Aslo care dupa injectii scade iar in 3-4 luni e iar marit.De ce creste mereu?Eu am fost mai sensibila din copilarie, mereu am avut probleme cu racelile, amigdalite cu infectie, chiar si acum racesc foarte usor(la 34 de ani).Eu imediat ragusesc, tusesc, ma doare in gat.Mi s-a recomandat oadata sa scot amigdalele pentru ca ar fi de la ele si ca bilutele acelea sunt infectie, dar mi-a fost frica de operatie.Sa fie?..
O parere va rog?
Multumesc frumos!
1 comentarii
0
11-11-2015, ora 10:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai de ales
sau operatie clasica sau criptolizis cu radiofrecventa
altfel se risca multe complicatii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: