Ce analize ar trebui sa fac dupa sex neprotejat?

27-04-2016
Anonim9494
Nu este medic/terapeut
Anonim9494
Buna ziua. As dori sa stiu, dupa sex neprotejat, ce analize ar trebui sa fac si dupa cat timp, intrucat sa stiu ca sunt in regula? La ce medic ar trebui sa apelez? Multumesc!
2 comentarii
0
28-04-2016, ora 13:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dati cautare Google analize pentru boli cu transmitere sexuala. Sunt pachete cu oferte la diferite policlinici particulare.
Pentru hiv analize se fac dupa 3 luni si dupa 6 luni.

Va recomand filmul Sexul in afara casatoriei are un pret pe Youtube care prezinta bolile cu transmitere sexuala care se iau cu prezervativ si bolile cu transmitere sexuala care se iau fara prezervativ.

Sunt
- teste din secretia uretrala pentru diferite infectii cu bacterii, ciuperci
- teste de sange pentru hiv, sifilis, hepatita A, hepatita B, hepatita C
- genotiparea HPV
- teste de urina

Medicul care se ocupa de bts-uri se numeste Dermatolog Venerolog.

Pentru evitarea tuturor bts-urilor, costurilor pentru tratarea lor, a sarcinilor nedorite urmate de avort, va recomand abstinenta inainte de casatoriei si a dv si a viitoarei sotii.

Ultimul caz de care mi s-a adus la cunostinta este cel al unei fete de 18 ani care virgina, nu a aplicat metoda abstinentei inainte de casatorie si a luat de la primul partener virusul hiv, virusul hepatic B, virusul HPV care i-a produs negi si sifilis. :(

De voi tinerii, depinde cum abordati problema. Voi sunteti cei care luati deciziile.
0
29-04-2016, ora 22:37
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Clara, ea degeaba ar fi aplicat metoda abstinentei inainte de casatorie, daca s-ar fi culcat cu acelasi partener infectat, dupa casatorie...Asa ca, mai bine ai sfatui tinerii sa-si aleaga cu mare atentie partenerii, sa le verifice "istoricul service"...

Si, ca fapt divers, mai sunt unii care au un fetish sexual privind BTS-urile, in special infectia cu HIV, in care protagonistii se culca cu persoane infectate cu HIV, in speranta ca vor contracta si ei virusul...Asa-numitii "bug chasers"...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.