ce analize trebuie sa fac sa stiu sigur ca mi s-a legat tompele? | Forumul Medical ROmedic

ce analize trebuie sa fac sa stiu sigur ca mi s-a legat tompele?

22-11-2008
magduta83
Nu este medic/terapeut
magduta83
ma doua nasteri prin cezariana si cred ca la ulima mi sa legat trompele (poular) eu vreau sa stiu in primul rand: ce analize trebuie sa fac sa stiu sigur ca mi s-a legat tompele?
3 comentarii
0
22-11-2008, ora 14:28
magduta83
Nu este medic/terapeut
magduta83
SI A DOUA INTREBARE SI CE MAI IMPORTANTA PRIN CE METODE MAI POT FACE UN COPIIL
VA ROG FOARTE MULT DOMNU DR SA IMI RASPUNDA LA AMANDOUA ITREBRI;VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
23-11-2008, ora 09:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analize propriu-zis pentru a-ti da seama daca trompele sunt legate sau nu nu sunt.Trebuie sa crezi medicul care te-a operat ultima data pe cuvant sau s-ar putea vedea acest lucru la tomograf de catre un radiolog cu experienta.Aceasta metoda de sterilizare este definitiva, adica nu mai poti ramane insarcinata ulterior.Doar in rare cazuri, cand ligaturile au ramas largi, si mai frecvent este pericolul de sarcina extrauterina.Trebuia sa te gandesti bine cand ai hotarat sa-ti legi trompele.Poti ramene insarcinata daca faci fertilizare "in vitro". adica in uter se introduce un ovul fecundat in exterior [procedeu care se face mi se pare la Cluj ].Numai bine!
0
23-11-2008, ora 15:53
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
ca veni vb de trompe si sarcina.eram studenta si unei dne i s-au legat trompele.operatie facuta de un dr bun.nici el nu stie cum se facea ca totusi, fecundatia avea loc...ca spirit de gluma, ii zicea dnei"aveti un sot pe cinste!e tare!"...iata ca uneori trompele nu sunt legate chiar bine.
acum, fara gluma...sansele la o noua sarcina sunt mici fara interventie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cezariana nu afectează calitatea vieÈ›ii sexuale
  •