Ce anume afecteaza lipsa asta timpanului (in afara de auz mai scazut)?

11-08-2008
andrea30
Nu este medic/terapeut
andrea30
Am sa va spun povestea mea foarte pe scurt. Am 29 ani si acum cativa ani buni (22 ani)am avut la ureche dreapta otita. Netratata corespunzator aceasta a dus la pirderea timpanului. Am fost internata la Panduri si urma sa mi se faca operatie de timpanoplastie care pana la urma nu a mai avut loc pentru ca dna dictor a considerat ca nu se poate face. Am plecat de acolo cu gandul ca am sa traiesc asa fara timpan, d-na doctor linistindu-ma ca se poate. Mi-a spus sa vin la control periodic si sa iau SERMION de 30 mg toata viata!? Ce consecinte poate avea daca stau asa fara timpan? Ce anume afecteaza lipsa asta timpanului(inafara de auz mai scazut)? Ce stari iti poate da, avand in vedere nu ma simt prea bine in ultima perioada? Sa nu mai spun de vajaiala din ureche. Psihic poate afecta? Nu stiu.. va intreb si eu! Iar tratamentul cu sermion indelungat poate dauna. Va multumesc mult
3 comentarii
0
13-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna ziua!
Nu este clar din ce ati relatat. Pentru ce vi sa administrat SERMION?
Lipsa timpanului duce la hipoacuzie de transmisie ( nu aveti voie sa dati apa in ureche fiindca se infecteaza si curge puroi din ureche.)
SERMIONUL..este tratamentul pentru Hipoacuzie Neurosenzoriala...adic cand este afectat nervul auditiv.
Faceti o audiograma si postati cifrele aici sau o trimiteti pe mail. ca sa pot sa ma lamuresc ce aveti.
Puteti sa.mi scrieti diagnosticul din biletul de esire din spital?
0
13-08-2008, ora 00:00
andrea30
Nu este medic/terapeut
andrea30
Multumesc pt raspuns. Am sa va trimit ce ati cerut. Pana acum nu am avut probl cu puroiul, am incercat pe cat de mult posibil sa ma feresc de apa in ureche. Dar pt acel vajait insuportabil din urechea afectata ce pot face?
0
19-04-2012, ora 23:04
mateicati
Nu este medic/terapeut
mateicati
buna ziua
Am trei sferturi din urechea stanga lipsa, am auzit de dr, ciuchi de la MEDLIFE dar fiind clinica privata costa mult, asi incerca la Spitalul Militar la dr.Tatu Mihaela am asigurare si costurile sunt mai mici, dar nu am auzit pe nimeni ca sa operat la dansa.
ce imi recomanati
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: