ce ar putea fi pt ca nu ma simt bine URGENT PSIHIATRU

29-10-2006
alexasi
Nu este medic/terapeut
alexasi
am lasat un mesaj la semnne si simptome cu titlu sa raspunda un dr dar am uitat sa precizez specializarea medicala.daca puteti sami raspundeti urgent inaitye sa fac o nebunie
6 comentarii
0
30-10-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Scumpa mea, nu te mai speria de boala asa de tare, eu stiu ca este neplacuta, dar ai rabdare ca simptomele tale cum au venit, asa vor disparea. sa stii ca si eu, si fratele meu si tata am avut probleme psihice si au disparut 90%. Si eu am avut momente de disperare, la 16 ani cand aveam o depresie atipica a zis un medic, altul sindrom depresiv psihotic. Imi era foarte rau, dar dupa 5 luni am depasit cu ajutorul Lui Iisus. A doua oara mi-au aparut halucinatiile de suparare ca era fratele meu bolnav. Vreo doi ani m-am chinuit cu ele apoi au disparut si de 4 ani nu mai am asa ceva. daca avem o viata linistita ferita de efort, frica si stress in general. scumpa mea, eu de trei ori am vrut sa imi iau zilele, dar am spus la timp si mi-au facut spalaturi, neplacut. Ultima oara, acum 5 ani in stare de semiconstienta am zis"ce bine ca traiesc", deci viata este mai buna.
Dumnezeu are multa mila de oamenii bolnavi. Vocile alea pe care le auzi vin din subconstientul tau, nu din alta parte, de obicei la cei ce aud voci de ce le este frica aia aud. Eu stateam in biserica mult si auzeam invective si vorbe urate de cele sfinte. In momentul in care nu te vei mai teme si vei zice "ce sa fac, asta e boala mea, nu-i dau atentie", va trece, se vor diminua. Pe mine m-a ajutat mult un medic care mi-a spus: mintea este un instrument, eu nu sunt mintea, ci mai mult decat atat, (uneori mintea ne joaca feste) asa este, sufletul tau este curat. Crede-ma am intalnit multe persoane cu astfel de boli, nu numai la mine in familie, dar si in spital, la policlinica, la comisia de expertiza medicala. simptomele oricat ar fi de ciudate, spectaculoase, dispar fara urma, totul este sa ai o viata linistita, uite, eu de 7 ani stau acasa cu mama si am noroc ca este buna.
Scumpa mea, desi imi vine greu sa vorbesc despre boala, pentru ca imi rememorez suferinta, nu m-am putut abtine sa nu iti scriu cateva ganduri prietenesti. Ai incredere in Cel de sus, nu te va lasa dar nu face rugaciunu lungi sau acatiste, pentru ca s-ar putea sa te oboseasca, stai linistita, asculta muzica frumoasa, mananca miere, ia vitamine, uita-te la comedii, gateste-te, plimba-te cand va fi iar frumos ( la noi ploua acum).
Te sarut si fii tare draguta mea ca vei depasi momentul critic! sanatate multa!
0
30-10-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
am uitat sa-ti spun sa nu neglijezi tratamentul, chiar daca ti se pare ca nu are efect, uite, la mine in timp a avut efect olanzapina, am incercat si rispolept(imi venea sa lesin din el) si leponex, dar acesta anemiaza, am fost si eu disperata, mergeam la multi medici care incepand cu 6 ani in urma au pus diagnosticul de schizofrenie. pe mine nu m-a speriat, pentru ca aveam si sentimentul vinovatiei si diagnosticele pe care le-am avut ma disculpau in ochii mei. Asta nu inseamna ca trebuie sa fac acte necugetate.
Iti doresc numai bine si gaseste un medic bun! Eu sunt din Bucuresti, aici cunosc medici buni, dar tu parca spuneai cuiva de pe forum ca stii medici in Iasi. Cred ca sunt multi buni si acolo. Sanatate!
0
30-10-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Draga mea, am citit si cel de-al doilea mesaj al tau de la rubrica diagnostic online. Nu te teme ca nimeni nu-ti va face rau. Nu esti vinovata de boala ta, dar nici lumea din jur nu este, deci nu face rau la nimeni, nu ai castiga nimic, duar remuscari ca ai facut si pe altul sa sufere. Daca mergi la doctor, te poate ajuta. Pacat ca nu cunosc nici un medic in Iasi. Nu mai crede in blesteme, nu se lipesc de oameni, daca zici ca ai avut rude bolnave, asta este cauza, dar crede-ma ca te vei simti mai bine daca faci tratament. Mai cunosc cazuri in afara de tata si fratele meu sau de mine. Macar pana iesi din criza sau soc. Mergi neaparat la un medic bun si dragut, sunt multi cu suflet. eu am intalnit. Eu ma voi ruga la Dumnezeu pentru tine, si ma va auzi pentru ca si eu am suferit, deci fii cuminte si rabdatoare, ai sa vezi ca va fi bine. Te las in grija Domnului.
0
01-11-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Va dau raspuns la orice intrebare doriti sa-mi puneti dar nu pe forum ci personal. Puteti programa intalnirea cu mine sunand la telefon 021 334 34 71, intre orele 9.00-14.00, de luni pana vineri.
0
03-02-2010, ora 18:06
Leustean Maria
Nu este medic/terapeut
Leustean Maria
Orice dereglare mentala are un corespondent si in spiritual si in fizic:.cauza fizica este acumulare de toxine in creier de la alimentie si toxine de la stres care epuizeaza, zapacesc neuronii care pierd abilitatea de a functiona normal, dand erori-aberante-de surescitare in mediu acid al toxinelor sunt dereglati de la functiile lor normale, se razvratesc si actioneaza pe linia minimei rezistente, adica, in Firea, ca este mai usor-cea mai joasa vibratie-De ce nu va clarifica ei, psihiatrii, si va lasa asa incurcati, sa va zbateti in necunoscut?-sau poate nu stiu aceste logice-imbatabile evidente?!-ei, cu chimicale, din contra, va intarzie insanatosirea normala, care ar fi mai rapida fara adaugare a si mai mult toxic daunator, doar temporar daca ar reusi ceva sa va anihileze reflexele fizice si induce pasivitate dar cauza nu cred;decat daca va explica cauza, si cum action medicam, dar explicatie logica, coerenta
0
04-02-2010, ora 10:12
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Ce vorbiti acolo madam?Sunteti mai tare fata de un psihiatru, eu zic sa va vedeti de bucatarie si de alimente, mai lasati internetul...E un comentariu acid, dar n-am ce face, prea insistati cu lucruri aberante.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul