Ce boala am tinand cont de urmatoarele simptome...?

30-12-2011
Alexandru Coppelen
Nu este medic/terapeut
Alexandru Coppelen
Am 21 ani, sunt student.De cateva saptamani am urmatoarele simptome: presiune in piept, senzatia de maxilar incordat, nod in gat, ameteli, tensiunea arteriala se urca reguat la 160/100, dureri de cap, stare de frica de moarte, senzatia de amortie/racire a bratelor, presiune in regiunea cervicala.Cam ce boala as avea tinand cont de simptome?

Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
30-12-2011, ora 23:36
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!

Eu zic sa mergeti la medic sa faceti analize de sange. Aveti grija sa nu fumati, sa nu consumati sucuri din comert gen Cola, Pepsi, Fanta..nimic din comert. S-ar putea sa aveti o lipsa de vitamine si minerale, sau sa nu va odihniti cat trebuie. Poate stati prea mult la calculator.. Mergeti mai mult in aer liber, consumati fructe si legume crude. Incercati calciu + magneziu + zinc sau Multiminerale si Multivitamine de la Plafar. Dormiti devreme seara, daca se poate.. Si aveti grija si la cafea... Oricum, o vizita la medic nu ar strica.
Multa sanatate!
0
31-12-2011, ora 00:02
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ai atacuri de panica pe fondul unei anxietati, unui stres, constientizat sau nu.
Sigur ti-ar prinde sa-ti faci analize sa vezi daca n-ai si carente de vitamine, minerale etc sau probleme endocrinologice, dar cel mai corect e sa mergi la un psiholog/psihiatru pentru a nu deveni cronica starea ta.
Sanatate!
0
31-12-2011, ora 03:32
Cristinaaa21
Nu este medic/terapeut
Cristinaaa21
Salut!
Din ceea ce descri tu, dupa parerea mea, este vorba de anxietate si atac de panica. Din cauza stresului, a fricii de moarte despre care vorbesti se genereaza aceasa stare. In momentul in care ai un atac de panica sau esti anxios, se elibereaza adrenalina in corp, iti creste tensiunea, iti transpira mainile sau iti amortesc si multe alte lucruri printre care si cele mentionate mia sus. Daca starea ta continua, este indicat sa mergi la un psiholog cu care poti vorbi despre starile tale, si el iti poate indica niste terapii de relaxare. Sau citeste despre aceste atacuri de panica pentru a cunoaste mai bine cu ce se mananca, poate te va mai linisti putin. Multa sanatate.
0
31-12-2011, ora 08:11
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
si eu cred ca e atac de panica... incearca sa faci ce ti-au recomandat ceilalti membri ai forumului si o sa te simti mai bine

Un An Nou Fericit si fara probleme!
0
31-12-2011, ora 12:29
tema
Nu este medic/terapeut
tema
In primul rand mergi la doctor sa iti ia tensiunea si sa vada daca este o problema la inima.
Apoi, trebuie sa verifici daca ai carii sau sinuzita sau streptococ in gat.
O infectie in aceste zone ti-ar putea da astfel de simptome.
Poti face un exudat nazal si faringian cu antibiograma. Trebuie sa nu fi luat antibiotice de 10 zile cel putin si sa nu te speli in nas si in gura, nu mananci si nu bei apa inainte de analiza ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Mergi intr-o zi, dimineata, cum tetrezesti.
Medicul de familie iti poate da trimitere la ORL.
La dantura, poti verifica cu ata dentara daca se agata undeva, te uiti cu atentie.
Oricum, mergi la medic pentru un control mai amanuntit.
0
31-12-2011, ora 19:52
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Tensiunea 160 cu 100 este f. mare.oricui,
dar pt. varsta ta...chiar e mare.
Valoarea mica de 100 este din cauza stresului...
Mergi la un consult, asa cum deja ai fost sfatuit.

An Nou Fericit!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  •