ce boala este aceasta?

16-03-2009
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Cum se numeşte această boală atunci când nu poţi dormi în noaptea dinaintea unui examen important? Sau dacă ai dureri de burtă şi vomiţi înainte de a ţine un discurs public?
11 comentarii
0
16-03-2009, ora 15:38
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Stres!
0
16-03-2009, ora 15:59
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Multumesc Ali pentru răspunsul tău. Toată lumea are stres, dar mulţi pot dormi. Cum se scapă de acest fel de stres?
0
16-03-2009, ora 17:41
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Intr-adevar pe unii stresul ii oboseste atat de mult ca dorm dusi, altii, in cazul meu si al tau sau al altora , stresul ne da insomnii. Eu mai iau cate o pilula de dormit dar nu f des ca nu e bine.
Cum scapi de stres? Pai cred ca ne-ar prinde bine o vacanta in Hawai ! Ce zici ? Buna metoda nu ?
Glumesc acum dar sincera sa fiu nu stiu cum am putea scapa de stres. Nu prea avem sanse avand in vedere mizeria cu care ne confruntam la nivel national. Intelegi nu?
In alta ordine de idei, ceaiul de tei este un foarte bun calmant. N-ar fi rau sa incerci in fiecare seara sa bei cate o cescuta.
Iti doresc multa sanatate si mai vorbim.
Ali
0
18-03-2009, ora 18:23
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Ce bine ca ai umor... cred ca asta te ajuta mult. Un gram de buna dispozitie valoreaza mai mult decat toate pastilele. Si totusi problema este un pic sancaietoare. Eu am sa caut solutii concrete sa vad daca exista ceva.. Sunt sigur ca daca as bea o cana de tei sau una de apa tot acelasi lucru ar fi. Cat despre Hawai... as merge si acolo, dar problema nu se rezolva.
Doamne ajuta.
0
19-03-2009, ora 10:56
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna. Eu de felul meu sunt foarte optimista, am umor cat cuprinde si indiferent cat as suferi nimic nu ma poate opri sa am zambetul pe fata si sa mai spun cate o vorba spurcata.
Poate ca ai alta problema de esti asa de suparat sau cum sa iti spun, esti foarte trist !
Vrei sa mai vorbim? Poate imi spui mai pe larg cum te simti si ce simptome ai si in felul asta ne mai dam cu pararea. Ce zici ?
Astept !
Ali
0
20-03-2009, ora 12:55
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Interesant! Cred ca prezinţi un supraom tu. Nu cred că este normal ca orice ţi s-ar întâmpla să ai zambetul pe fata.. Chiar mi se pare anormal să ai zâmbetul pe buze când îţi moare cineva drag. Cred ca ai generalizat un pic cam mult. Şi cred ca ar trebui sa te lasi de vorbele spurcate. Fac rau sufletului.
0
20-03-2009, ora 18:00
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Aici vorbeam despre combaterea stresului si nu despre altceva. Asa ma manifest eu cand sunt suparata si stresata, zambesc si vorbesc mai libertin. Daca te-au deranjat comentariile mele, nu mai postez nimic.
Nu cred ca vorbeam de stresul pe care il ai cand iti moare cineva!
0
22-03-2009, ora 08:44
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Nu mă deranjează comentariile tale deloc. Şi noi nu dezbatem aici din alt motiv decât acela de a găsi soluţii. Suntem în aceiaşi barcă, de aceiaşi parte a baricadei...
0
23-03-2009, ora 11:56
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
ok. Ai gasit pana acum vreo solutie ? Ai mai citit ceva sau ai mai auzit ceva ? Astept sa-mi spui daca stresul cu care te confrunti este numai inaintea unui examen sau inaintea vreunui discurs, cum ar fi un examen in fata unei comisii !
Si o sa-ti relatez ce facem eu cand eram in sesiune !
0
23-03-2009, ora 19:37
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Eu am citit, dar nu găsesc nimic care să şi fie de un folos real. Se în
mplă de obicei in circumstanţele amintite, dar şi în altele, cum ar fi când trebuie să merg în locuri publice, sau să mă întâlnesc cu o persoană importantă, sau cînd plec într-o călătorie...
Spune-mi secretul tău!
0
01-04-2009, ora 18:21
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna. Nu am avut timp sa mai intru.
Nu e un secret, cred ca toti am simtit emotiile de care vorbesti tu. Inaintea fiecarui examen, mama mare, imi dadea sa mananc doua linguri de ovaz, da, sa nu razi, ovaz macinat amestecat cu miere de mai. Inainte cu vreo 2 ore. Dupa aia beam o cana ceai de menta amestecat cu musetel fara zahar sau miere, dar luate de prin gradina, nu cumparate si iti spun ca nu mai aveam nici pe dracu. Nu pot sa-ti spun ca n-am avut restante, dar emotii sau batai de inima n-am mai avut.
Si acum imi fac cate o data, cand imi aduc aminte, ca asa suntem noi numai cand ne doboara luam cate ceva.
In sfarsit, in ziua de azi mai sunt si poti sa incerci, Gingo biloba, Ginkoprim etc, impotriva stresului, nu mai e nevoie de ovaz!!!!!
Sau un distonocalm, o valeriana, un extraveral, nu iti fac rau!
Sper ca rezolvi cumva, nu e placut deloc cand ai asemenea manifestari.
Mai vorbim !
Ali
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri care afectează somnul
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •