Ce boli se pot contamina prin practicarea sexului oral?

12-06-2009
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
Nu am pina ce nici o problema pe tema asta dar vreau sa stiu pt a ma putea pazi poate p viitor.Practicam si sex oral cu prietenul de acum, cu care sunt de jumate de an(facem sex protejat)..dar e prima data si la mine si la el cind practicam anume sex oral..inainte sa ne cunoastem am avut ambii cite un partener sexual si cite 2-3 acte cu partenerii nostri(era sex protejat si la mine si la el)..acum insa vreau sa aflu mai mult despre bolile ce se pot lua prin practicarea sexului oral(vreau sa stiu pe viitor)..cum se poate molipsi in timpul sexului oral??cind spre exemplu eu ii fac partenerului sau el mie??sau poate sansele de a lua o boala sunt egale..
si ce boli anume se pot lua prin sex oral??
Multumesc anticipat!!!
5 comentarii
0
14-06-2009, ora 00:10
Gregory
Nu este medic/terapeut
Gregory
Bolile cu transmitere sexuala care pot fi contactate prin sex oral: chlamydia, gonoreea, herpesul genital, HIV, virusul papiloma uman (HPV), sifilis, infectii vaginale fungice, uretrita negonococica (NGU).
Sexul oral nu este considerat a fi cauza principala a infectiei cu chlamydia, insa expertii nu exclud contactarea acestei boli prin acest tip de sex. Daca vaginul, cervixul, anusul, penisul sau gura vin in contact cu secretii sau fluide deja infectate, transmiterea bolii este posibila.
Infectia gonoreica poate fi transmisa mai departe prin sex oral (fie ca esti in postura celui care executa sau primeste). Nu este deloc nevoie de ejaculare pentru ca gonoreea sa se transmita mai departe. Bacteria Neisseria Gonorrheae, responsabila de aceasta boala supravietuieste foarte bine in gat, iar infectiile cu gonoree in gat contactate prin s.o. sunt destul de frecvent intalnite.
Herpesul genital se ia prin contact sexual de orice tip cu o persoana infectata (chiar daca nu are simptome) sau prin atingerea unor suprafete infectate. Asadar, riscurile pe care le implica s.o. cu o persoana infectata sunt foarte mari.
Cu toate ca riscul de infectare prin s.o. este destul de scazut, exista totusi cateva cazuri mediatizate la care infectia a fost transmisa prin contactul cu sperma, secretii vaginale sau sange. Virusul HIV nu se transmite prin saliva.
Virusul papiloma uman este contactat destul de rar prin s.o., insa exista asemenea cazuri. Pe cale sexuala se transmit 30 de tipuri din cele 100. Alte surse de infectie sunt atingerea unei zone infectate sau apa din piscina.
S.o. este un factor de risc care poate declansa uretrita negonococica (NGU). Aceasta infectare este provocata de cele mai multe ori de microbul chlamydia.
S.o. este considerat o modalitate eficienta de a transmite sifilis. Infectarea cu sifilis se face prin sex vaginal, anal si oral.
Exista dovezi care atesta faptul ca femeile care se confrunta cu infectii fungice recurente au contactat aceste infectii prin s.o.. S.o.l cu o persoana infectata poate cauza o infectie in gat. Prin urmare, daca executi sex oral unei persoane care are o infectie fungica nu are cum sa-ti afecteze vaginul, deoarece ciuperca va fi distrusa de catre sistemul tau digestiv.
Folosirea metodelor de bariera - prezervative orale - sunr cele mai indicate pentru a face s.o. sanatos. De asemenea, unii experti recomanda sa nu te speli pe dinti inainte de a efectua s.o., deoarece lezarile usoare care pot fi generate prin periaj cresc riscul de transmitere a fluidelor infectate.
Sper ca v-am putut fi de ajutor ! Spor la treaba ;)
0
14-06-2009, ora 00:19
natalia91
Nu este medic/terapeut
natalia91
Va multumesc mult pentru raspuns..intradevar am primit un raspuns foarte bun, si chiar am citit citeva chestii de care nu stiam.acum insa voi fi precauta pe viitor si sper sa nu ma infectez cu timpu nici de una din bolile mentionate.nu practic deseori sex oral, dar oricum odata e de ajuns pentru a lua unul din virusi..insa daca cunosc persoana cu care sunt si stiu ca e sanatoasa inseamna ca riscuri exista mai putine..daca de fapt persoana data nu va cauta aventuri;)
inca odata va multumesc foarte mult, informatia imi va fi de folos nu numai mie;)
0
17-02-2011, ora 23:52
claudiamm
Nu este medic/terapeut
claudiamm
daca am herpes genital pot da prin saliva facand s. o. partenerului meu?simpla curiozitate..eu astept rezultatele sa vad daca am asa ceva sau nu.multumesc
0
19-03-2011, ora 21:46
anghe
Nu este medic/terapeut
anghe
Buna natalia91.Cea ce nu ti sa spus e ca unele boli la barbati nu se vad asa repede dar la femei apar imediat.
0
25-10-2012, ora 19:59
adriaqaz
Nu este medic/terapeut
adriaqaz
printrun scurt sex oral te poti contamina?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul oral
  •