Ce este indicat la pareza pe partea stanga?

21-05-2010
cristina_elena_
Nu este medic/terapeut
cristina_elena_
Bunica mea are de acum 3 saptamani parza pe partea stanga. E si o persoana in varsa, are 74 de ani, a facut pareza pentru prima data si aş vrea sa stiu cam in cat timp se va recupera si ce sa fac ca sa ii fiu cat de cat de ajutor. Ea tratament si a inceput sa miste putin degetle de la mana si de la picior, insa doar putin. Se plange zilnic de dureri si nu prea stiu ce sa ii dau pentru a o calma tinand cont ca are si cateva probleme cu rinichii si inima. Ce mi-ati recomanda?
1 comentarii
0
21-05-2010, ora 23:51
yochana
Nu este medic/terapeut
yochana
Buna!

Este foarte important sa i se faca masaj de catre o persoana specializata.
De asemenea, sunt multe alte metode pentru recuperare. Bicicleta, zilnic, progresiv.. Se asaza bolnavul pe un scaun, se pune bicicleta in fata, ii legati piciorul bolnav cu o fasa (nu prea strans) si pedaleaza usor. Pentru mana, se improvizeaza un scripete la tocul usii, puneti un saculet cu nisip la un capat, iar la celalalt ii legati mana bolnava si o puneti sa traga usor. Toate aceste tehnici le face tatal meu, zilnic, care are hemiplegie dreapta de 2 ani. Din 3 in 3 luni se interneaza la Spitalul Mangalia, din judetul Constanta, pentru recuperare.
Cat despre calmante, nu-i puteti da "dupa ureche", ele trebuie prescrise musai de catre medicul neurolog.

Multa sanatate va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: