ce este reumatismul artro-inflamator?

14-03-2011
andr3eutza2008
Nu este medic/terapeut
andr3eutza2008
am 20 de ani, 1m 60, 53 kg in urma cu 2 ani am facut un test biorezonanta, unde mi sa spus ca as suferi de o boala a oaselor reumatism artro-inlamator, care nu stiu exact ce inseamna.aveam probleme cu oasele ma mai dureau dar nu am dat mare importanta.in uram cu un am am inceput sa observ ca la toate incheieturile imi aparuse niste deformari ale oaselor, la maini mai putin dar la picioare la incheietura degetului mare cu laba piciorului, "ousorul" piciorului e foarte dezvoltat la fel sub rotula genunchiului la inceputul tibiei a ajuns aproape la marimea unui ou de porumbel.ma dor oasele, amortesc daca stau cateva ore in picioare simt niste dureri ingrozitoare.ce se intampla ce ar trebui sa fac? tin sa precizez ca si mama si tatal meu au reumatism!va multumesc
6 comentarii
0
15-03-2011, ora 15:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista in medicina un diagnostic de """"reumatism artro-inlamator"""", cat despre testul mentionat de D-voastra, prefer sa nu ma pronunt la adresa lui, pentru a nu starni adversitati din partea practicienilor.
Putem vorbi despre boli reumatologice de tip inflamator-autoimun, care afecteaza printre altele si articulatiile. In general oasele nu dor, insa articulatiile dor, mai ales la suprasolicitarea fizica si sportiva.
Nu prea am inteles la ce nivel anatomic strict se afla problemele D-voastra, nu am inteles statusul ocupational si sportiv, antecedentele traumatice, inflamatorii-reumatologice, metabolice, etc etc etc.
Asteptam precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-03-2011, ora 11:53
andr3eutza2008
Nu este medic/terapeut
andr3eutza2008
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000946343556#!/photo.php?fbid=1693203573447set=a.1614062114960.2079283.1338519449theater aici am pus o poza cu incheietrura mainii si asa veti putea vedea mai bn.problema e ca aceste articulatii continua sa se dezvolte in afara faptului ca ma dor au si un aspect foarte urat si ma dor daca stau prea mult timp intr-o pozitie.de ex cand stau la masa daca nu mai misc picioarele ma dor.nu fac nici un tip de sport as putea sa spun ca sunt sedentara, doar cateva treburi in casa ce mai fac, nu merg pe jos...nu stiu daca este vreun remediu sa ce as putea sa fac sa imi treaca sau macar sa nu mai avanseze.va multumesc
0
16-03-2011, ora 12:03
andr3eutza2008
Nu este medic/terapeut
andr3eutza2008
nu am avut antecedente.pana acu un am am locuit in romania acu locuiesc in italia si de cand am ajuns aici am observat ca evolueaza din ce in ce mai repede
0
16-03-2011, ora 13:57
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
pare sa fie artrita reumatoida. Mergi la reumatolog sa faci niste analize si sa iei repede un tratament care sa stopeze evolutia bolii.
0
16-03-2011, ora 14:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, poate fi vorba despre o artrita de tip inflamator (autoimun).
Cel mai important este examenul clinic, pentru ca analizele sunt, cel mai adesea, strict normale, insa aceasta normalitate nu exclude prezenta bolii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-03-2011, ora 16:11
andr3eutza2008
Nu este medic/terapeut
andr3eutza2008
multumesc mult pentru sfaturile si lamuririle dv
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Reumatismul pe înțelesul tuturor
  • Medicamentele care blochează receptorii mineralocorticozi ar putea proteja celulele osoase îmbătrânite
  • Care sunt factorii care fac ca oasele să se remodeleze și să rămână sănătoase?
  • Rolul plantelor aromatice și al condimentelor în tratamentul bolilor reumatice
  • Efectele vitaminei K asupra sănătății osoase
  •