Ce exerciti ar trebui sa faca un barbat obez?

29-03-2012
dambly
Nu este medic/terapeut
dambly
Buna Seara! Am o mare problema, si anume greutatea corpului meu si felul cum arat, am 18 ani, am 1, 80 m si am 100 kg. M-am apucat de dieta de 2 sapt, i-au si un medicament Planovin care am inteles ca o sa ma ajute sa slabesc si ma si impiedica sa i-au in greutate. Problema este ca eu nu pot sa alerg, deoarece dupa 200 de m incep sa respir greu, dupa inca 200 ma doare stomacul si nu mai pot sa merg timp de 1 min. Am intrebat medicul care mi-a recomandat o dieta si mi-a spus ca nu ar trebui sa fac exercitii care imi forteaza foarte mult corpul si ca ar trebui sa astept pana ajung la 80-90 de kg sa ma apuc de alergat. Mi-ati putea recomanda niste exercetii usoare si la ce ore ar trebui sa le fac? Acum fac niste abdomene dar nu pot sa fac decat 20, cateva repetari, si flotari 10-15, cateva repetari, seara sau dupa ce mananc. Sunt cumva alte exercetii care n-ar necesita foarte mult efort? Din pacate eu obosesc si cand urc scarile, si le urc in fiecare zi deoarece stau la etajul 3, dar tot nu mi se obisnuiete corpul. Astept un raspuns, va multumesc!
5 comentarii
0
30-03-2012, ora 09:41
bogdidan
Nu este medic/terapeut
bogdidan
urca scarile de 10 ori pe zi daca vrei rezultate, mananca mai putin, fara duce.
mergi la sala.
alergatul iti poate face rau cel putin la greutatea ta, e ca si cum ai alerga cu cineva in brate. iti poate afecta coloana si nu numai.

incearca exercitii care le simti, care te solicita, lasa abdomenele.

sunt multe forumuri pt exercitii si nutritie.

aa...si cauta in farmacii pilulele "vointa"
0
30-03-2012, ora 12:55
dambly
Nu este medic/terapeut
dambly
bogdidan iti multumesc pentru raspuns, o sa incerc sa le urc in fiecare zi :), si mi-ai putea spune si mie ce sunt acele pilule? la ce ajuta?
0
01-04-2012, ora 15:03
bogdidan
Nu este medic/terapeut
bogdidan
credeam ca te prinzi usor.

iti trebuie vointa nici un fel de pilule!

mananca regulat dar nu in exces pana iti simti stomacul plin, exercitii fizice care sa te faca sa transpiri.

sunt niste formule destul de simple:
mananci "x" pentru ca organele tale sa functioneze in parametri.
tot cea ce mananci in plus si nu arzi in alte scopuri (efort) se depune pe corpul tau.
bafta!
0
01-04-2012, ora 16:18
dambly
Nu este medic/terapeut
dambly
ah chiar nu mi-am dat seama :)), mersi de raspuns, vointa am ca daca n-aveam si acum ma indopam ca porcu cu mancare :) Mersi!
0
12-05-2012, ora 20:05
Maryana25
Nu este medic/terapeut
Maryana25
Buna poti sa-mi spui daca te-a ajutat Planovin sa slabesti si cat ca as vrea sa-l incerc si eu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: cea mai bună opțiune privind chirurgia obezității
  • Rețelele sociale ar putea ajuta în procesul de slăbire
  • Obezitatea asociată cu sărăcia este mai prevalentă la femei
  • Care sunt cele mai indicate exerciții pentru adolescenții obezi?
  • Obezitatea în sarcină
  • Dispozitivul „Full Sense”, o alternativă la intervenţiile chirurgicale pentru obezitate
  • 10 activități simple care te ajută să arzi 150 de calorii
  •