ce inseamna carcinom urotelial?

31-03-2009
CHINDRIS GABY
Nu este medic/terapeut
CHINDRIS GABY
va rog sa-mi spuneti ce inseamna carcinom urotlial al vezicii urinare de grad jos, cod morfologic cim -o -3: M - 813/21 C 67.9 am acest diagnostic si sunt curios sa stiu la ce sa ma astept si mai ales ce sa fac. Va multumesc
4 comentarii
0
26-04-2009, ora 21:33
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Inseamna ca suferiti de o tumora vezicala maligna cu un grad de diferentiere prost ( adica celula maligna este relativ imatura ). Cu privire la stadializarea bolii ( gradul de extensie ) si pasii pe care trebuie sa-i urmati cel mai bine ar fi sa va sfatuiti cu un medic urolog, care va conduce si tratamentul dvs.
Multa sanatate
0
10-03-2010, ora 02:43
budeanudumitru
Nu este medic/terapeut
budeanudumitru
In urma unei operatii pentru chist la vezica si trimiterii in vedereaexaminarii anatomo patologice a frag.tumora extrasa la operatie, a rezultat :
MACCROSCOPIE : Fragmente tisulare [ fisulare ] neorientabile, cenusii, consistenta redusa, unele cu aspect vegetant.
MICROSCOPIE : Carcinom urotelial papilar, grad de malignitate histologica G 1, cu intensacongestie instroma tumorala, nu sunt embolii tumorale in materialul examinat.
CONCLUZII : Carcinom urotelial M 8120 / 3

VA ROG DACA SE POATE SA MI SE SPUNA IN CE FAZA E, CAT E DE GRAV, CE RISCURI SUNT, DACA SE POATE TRATA, CE MI SE RECOMANDA SI DACA SEPOATE SA MA LAMUREASCA CINEVA IN CE SITUATIE SUNT ?
MULTUMESC ANTICIPAT CELOR CE-MI VOR RASPUNDE LA INTREBARILE DE MAI SUS.
0
10-03-2010, ora 14:18
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Trebuie sa va dau un raspuns asemanator: din pacate la nivelul vezicii urinare aveti o formatiune tumoarala maligna cu grad slab de diferentiere. Asta este concluzia examenului anaomopatologic. Cu privire la gradul de extensie al cancerului si respectiv tratamentul pe care trebuie sa-l urmati va trebui sa va sfatuiti cu medicul dvs urolg. Deci, in urma examenului anatomopatologic nu se poate satbili decit tipul de tumora si nu STADIUL DE EVOLUTIE al bolii.
Multa sanatate!
0
31-07-2013, ora 12:30
adi rusu
Nu este medic/terapeut
adi rusu
Buna ziua, socrul meu a primit rezultatele la biopsie si suna in felul urmator:
Carcinom urotrlial papilar de grad inalt. cod morfologic M-8120/3.
Imi puteti spune cam ce este.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.