ce inseamna diagnosticul RADICULOPATHY am in sfarsit un diagnostic???????

19-07-2012
dekko_flori
Nu este medic/terapeut
dekko_flori
buna ziua
ma numesc FLORENTINA si am 40 ani
de vreo 2 luni alerg prin medici si pe la tot felul de analize si investigati dar inca nu am un diagnostic pus bine si realmente adevarat care sa corespunda simptomelor mele
totul a inceput cu amorteala la 2 degete de la mana stanga mai precis cel mic si inelar amorteala permanenta
la consult cardiolog a zis ca nu este de la inima desi mi-a dat tratament cu co-prenesa
la un consult neurolog a zis ca am AIT CEREBRAL unde iar am primit tratament cavinton si gabaran
dupa 1 luna de tratament simptomele au inceput sa se agraveze ; mina imi amortea pana la cot, dureri si intepaturi pe dosul palmei, binenteles ca am intrat in panica si am mers la ;
al 2 -lea medic neurolog care dupa consult imi zice ca nu este AIT sigur 90 la suta, ok am rasuflat usurata
imi recomanda un RMN la cap si analize de sange le-am facut si pe acelea unde am depistat ca nu este nici urma de accidente ischemice sau vasculare dar sunt cateva leziuni in hipersemnal FLAIR, PD localizate in substanta alba, , posibil substrat vascula" asa ca medicul nu mi-a zis sa urmez aceelas tratament in continuare
iar la analizele de sange am anemie, colesterolul marit, si o usoara infectie urinara
medicul de familie mi-a recomandat si un test de biorezonanta
unde am primit mai multe diagnostice
NEURASTENIA
ISCHEMIA
IROD DEFICIENCY ANEMIA
RADICULOPATHY
HYPERESTROGENISM
si multe altele unde medicul mi-a zis ca cel mai probabil este aceasta amorteala de la nervi de la coloana
dar nu mi sa dat nici tratament nici un diagnostic ptr amorteala care persista si astazi
as dori sa imi spuneti ce mai pot face medical sa ajung cumva la un diagnostic corect
va multumes anticipat
10 comentarii
0
19-07-2012, ora 21:19
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
Personal nu cred ca amorteala are origine de la coloana [daca ar fi fost asa tot nervul ulnar {de la umar si pina la degete ar fi fost iritat}]
Mai mult ca sigur problema a are o natura metabolica [in caz de neuropatie periferica se exclude in primul rind diabetul].
De cele mai multe ori neuropatia periferica [in cazul in care s-a exclus diabetul] este o manifestare principala a anemiei B12 deficitara.
Dupa parea mea personala ar trebui identificata cauza anemiei adica anemia este ferodeficitara sau B12 deficitara.
0
20-07-2012, ora 01:21
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
hai sa fim seriosi, dati informatii utile si adevarate
deobicei aceasta problematica este una periferica si anume sindrom ulnar tunnel, nervul ulnar este strins pe partea interna a cotului intr-un inel fibros. diagnostica se face cu EMG, ENG care masoare viteza de conductie a nervului, o incetinire a acestuia este un semn pentru un sindrom de tunel ulnar.
daca aceasta investigatie iese pozitiva, din pacate numai operatia ajuta, puteti lua medicamente cu kilogramele nu vor ajuta numai pe o perioada scurta
daca investigatia iese negativa, atunci problema trebuie cautata mai sus, plex brachial sau coloana cervicala (mai probabil), pentru acesta trebuie un examen fizic la neurochirurgie si RMN
0
20-07-2012, ora 11:42
dekko_flori
Nu este medic/terapeut
dekko_flori
imformatile sunt toate zise de medici
nu de mine
momentan fac milgama injectabil sunt la a 10-a injectie, ptr ca hemoglobina SI HEMOGLOBINA ERITROCITARA au iesit sub limita
si azi merg si la medicul neurolog sa ii arat testul de biorezonanta
ce pot sa zic mi-a mai recomandat cineva sa fac un alt RMN dar cervical
si o sa merg si la un neurochirurg dar in BUCURESTI cat despre EMG NU AM FACT INCA
0
20-07-2012, ora 17:28
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu la Dvs m-am referit cand am scris sa fie date pacientilorinformatii utile si adevarate ci comentatorului de dinaintea mea. nu zic ca nu poate fi si o neuropatie periferica insa inainte de acesta trebuie excluse 10 alte cauze mult mai frecvente
0
17-08-2012, ora 10:55
dekko_flori
Nu este medic/terapeut
dekko_flori
buna ziua si multumesc de raspunsuri
vin cu noi imformati despre cazul meu
am facut si un RMN cervical surpriza nu am absolut nimic
si mai mult simpomele iar sau schimbat la inceput aveam cele 2 degete de la mana stanga amortite cel mic si inelarul acum dupa atatea tratamente degetele le simpt foarte putin amortite in schimb simpt o durere si intepaturi dureroase pe dosul palmei stangi si incheietura maini este foarte slabita dar ce ma deranjeaza foarte tare sunt intepaturile dureroase si am observat ca atunci cand sunt nedormita sau foarte obosita durerile sunt tot mai mari daca nu iau gabaran de 300 devin insuportabile durerile
nu stiu de unde vine aceasta durere nici eu nici medici carora le-a cerut parea nu imi zic si nu imi pun un diagnostic
doar medicul de familie mi-a recomandat sa fac niste sedinte de fizioterapie dar nu acum ea zice sa mai astept inca vreo 2 saptamani ptr ca am facut deja 2 RMN-uri si o radiografie la plamani si sunt foarte radiata ca atare nu pot sa fac momentan sedinte de fizioterapie asa ca eu trebuie sa mai stau cu durerile in continuare deci am implinit 3 luni de cand am aceasta problema de sanatate si eu nu am gasit diagnosticul sa pot sa tratez corect afectiunea de care sufar si culmea nici nu stiu ce afectiune este dar stiu ca doar gabaranul imi mai ia din dureri fara el nu as putea rezista durerilor insuportabile si sacaitare permanente pot sa va spun ca toata viata mea este data peste cap sunt si mama iar copii au nevoie de o mama vesela si sanatoasa pe cand eu sunt foarte neputinciasa din cazu maini stangi nu pot sa gatesc cum trebuie imi scapa obiectele din mana imi da o stare de nervozitate si ma macina aceasta problema deoarece nu descopar afectiunea si nu pot sa le dau copiilor dragostea si grija de altadata baiatul are 11 ani si in curand incepe scoala si fetita are 4 ani si anul acesta trabuie sa o dau la gradinita iar eu din cauza ca sunt neputinciasa fetita sta la tara cu bunici ptr ca eu nu ma pot ocupa de ea asa cum trebuie
la 40 de ani ma simpt deja ca o leguma care eu sunt o fire foarte activa si foarte pretentiosa ca mama in ce priveste educatia si grija copilor si a familiei in generel mereu caut sa le mearga bine tuturor din familie
aceasta afectiune a mea ne-a dat peste cap toata viata de familie pe toti membri familiei ii afecteaza indirect din cauza mea
va rog din suflet sa ma ajuati macar cu sfaturi si pareri
am deschis mai multe topicuri pe acest sait dar nu prea am primit raspunsuri si nici prea multa consultanta din partea medicilor
se vede ca suntem romani si sistemul sanitar din romania este la pamant chiar si pe internet si saitu-ri se simpte nepasarea medicilor si indiferenta in tratarea si consultarea pacientilor
nimeni nu se implica cu adevarat macar cu sfaturi doar asta cerem aici pe sait nu cerem consulati radigrafi sau mai stiu eu ce analize
rog macar pacienti care sau confruntat cu aceasta problema sa imi raspunda poate gasesc si eu un sfat bun sau un raspuns la afectiunea mea
0
17-08-2012, ora 11:06
dekko_flori
Nu este medic/terapeut
dekko_flori
raspuns ptr adamantium
ptr anemie am facut 10 injecti de milgama si deja am trecut pe fructe su legume serios
dar un neurochirurg nu gasesc la noi in oras adica in tg-jiu nu avem asa ceva
si un ENG trebuie sa fac dar am inteles de pe internet ca este foarte dureroasa aceasta investgatie
STIE CINEVA CUM ESTE CARE A FACUT EMG ??si cam cat costa???? sau daca se poate face gratuit fiind asigurata?
0
17-08-2012, ora 13:23
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
RMN ul nu este o investigatie care este facuta cu radiatii, deci poate fi facuta de cate ori vreti Dvs (unii spun ca nu cunoastem suficiente despre efectele fiziologice ale investigatie cu magnetism, deci probabil nu are efecte negative)
EMG-ul este usor neplacut, este facuta cu nicte ace infipte pe traiectoria muschilor care sunt inervati de nervul pe care vrem sa-l examinam
0
17-08-2012, ora 13:37
dekko_flori
Nu este medic/terapeut
dekko_flori
multumesc de raspuns am inteles de RMN dar eu am facut acum vreo 2 saptamani o radiografie la plamani aceasta radiografie facuta nu imi dauneaza daca incep sedinte de fizioterapie??
am fost nevoita sa fac radiografie ptr ca am ajuns la urgente cu febra 40 grade facusem o viroza pe ambi plamani si aveam colici renale insuportabile
0
17-08-2012, ora 23:57
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
o radiografie nu este o iradiatie majora (normal se aduna cu timpul).
luni am oparat un politrumatism prin accident de motocicleta, timpul efectiv de iradiatii era de 22 de minute in 5, 5 ore de operatie, daca luam numai o poza pe secunda, inseamna ca am facut 1320 de radiografii, inainte de opratie a primit si un CT de la cap pana in picioare cu vro 3000 de imagini, deci o singura radiografie nu inseamna mult, trebuie analizata relatia dintre beneficii si daune
0
02-09-2012, ora 09:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fizioterapie, si alaturi de Gabaran ar trebui sa incerci sa iei si Neuromultivit [ nu impreuna cu Milgamma ]..Trebuie sa-ti masori din cand in cand tensiunea arteriala si lasa-te de fumat. Cand durerile sunt mari si cedeaza doar partial dupa Gabaran, o capsula de Tramadol de 50 mg te poate ajuta. Daca ai facut tratament pentru anemie repeta hemoleucograma.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •