ce inseamna ICD-O 8041 3

09-04-2014
timisoara maya
Nu este medic/terapeut
timisoara maya
Buna ziua,
Avem un diagnostic de cancer, dar fara nicio explicatie din partea medicului! Este vb despre un cancer pulmonar despre care nu stim in ce stadiu este, la care nu avem tratament de niciun fel, iar doctorul ne-a trimis acasa pur si simplu! Rugamintea mea este daca ma puteti lamuri! Am sa va scriu si detaliile, singurele pe care le avem.
Fragmente de mucoasa bronsica cu artefacte de strivire, in care se identifica aspecte de infiltrare tumorala prin cuiburi de celule mici, cu citoplasma redusa, nucleu neregulat, hiper, cu mitoze si apoptoze prezente, direct infiltrat inflamator supraadaugat, metaplazia scuamoasa a epiteliului pseudostratificat.celulele tumorale prezinta reactie pozitiva pt sinaptofizina cromogranina A. ki 67%. Imi cer scuze daca nu am scris corect anumite cuvinte, dar nu inteleg f bine scrisul de pe bilet!
As dori daca sa poate sa ma lamuriti putin despre acest diagnostic, despre care nu stim nimic, doar ca este cancer pulmonar. De precizat faptul ca bolnavul are varsta de 59 de ani, tuseste foarte des, scuipa-fara sange=, mananca normal, doar ca sunt prezente dureri de spate, in zona palmanului, destul de persistente!
Va multumesc mult si m-as bucura enorm daca m-ati putea lamurii!
O zi buna, va doresc!
3 comentarii
0
09-04-2014, ora 22:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu e mare lucru de spus decat ca trebuie sa ajungeti la un consult oncologic, cu bilet de trimitere de la medicul de familie. mi-e greu sa cred ca nu ati primit aceasta recomandare deja. stadiul bolii nu se poate spune pe baza unei biopsii. diagnosticul este, aparent, cel al unui asanumit "cancer neuroendocrin" sau "cu diferentiere neuroendocrina" bronhopulmonar. optiunile de tratament sunt multiple, dar tin de extensia bolii care se va vedea printr-un CT (computer tomograf) si de starea lui curenta si eventual alte boli pe care le are.

concluzie: mergeti la medicul de familie cu biletul respectiv si cereti o trimitere catre oncologie!
0
08-05-2014, ora 18:35
timisoara maya
Nu este medic/terapeut
timisoara maya
Da, multumesc, am aflat intre timp, asa cum ne trimisese si medicul pneumolog acasa, ca acasa ne este locul! este o metastaza si nici oncologia nu ne mai poate ajuta, din pacate! asnatate tuturor si RENUNTATI LA FUMAT!
0
08-05-2014, ora 22:27
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DE CE VA DATI ASA DE USOR BATUTI?
ESTE O BOALA CRUNTA DAR NICI SA NU INCERCATI NU ESTE O SOLUTIE.
MACAR cereti medicului cateva explicatii cateva sfaturi ca sai faceti bolnavului viata mai usoara pe mai departe, eu cand am acea tuse seaca de la cancerul pe plaman iau bomboane pt tuse sau cu mentol si au efect, eu urmez un tratament pt cancer pe colon si plaman care in doua luni a distrus 2 tumori de pe plaman, si a micsorat-o pe cea de pe colon.
Daca doriti mai multe informatii apasati pe numele meu si transmitetimi un numar de telefon si va sun eu.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.